ordu-logo
Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

“Fındıktan çekilirim!”

22 Ağustos 2016 Pazartesi, 11:23

 

Fındık ihracatçısı ve sanayici Mustafa Poyraz, fiyat konusunda ihracatçıların hedef gösterilmesini eleştirerek, “ben Ordu’dan kazandığımı kuruşuna kadar Ordu’ya harcayan biriyim. Ama kırgınım. Gerekirse fındıktan çekilirim” dedi.

 

Birkaç yıl öncesine kadar 40’ın üzerinde fındık ihracatçısı ve sanayicisinin bulunduğu Ordu’da bu rakam 5’e kadar düştü. Mevcut olanların için de en büyüklerinden olan Poyraz&Poyraz Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz da fiyat konusunda hedef gösterilmelerine kırgın. Bu yüzden de zaten kazanamadıkları fındıktan çekilmeyi düşünüyor.

Kendisiyle hem Ordu ekonomisini, hem de fındığı konuştuk.

-Sayın Poyraz, öncelikle firmanız bir kez daha Türkiye’nin en büyük 500 firması arasına girdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa Poyraz; “Ordu ilinde 4 firma ilk 500’e girdi. Bu bakımdan Karadeniz’de ikinci sıradayız. Ekonominin dar boğazda olduğu bir dönemde bu ciroları yapmak kolay değil. Çünkü gerçekten ekonomide bir durağanlık var. Yeni arkadaşlarımızın da ilk 500’e girmesini diliyorum ve giren arkadaşlarımı da tebrik ediyorum.

Arzumuz artık Ordu’nun kişi başına düşen gelirinin artmasıdır. Çünkü hala kişi başına düşen gelir sıralamasında 50 küsür sıralardayız. Bu kötü bir tablo. Ama havaalanı ile ve yeni yatırımlarla ekonominin canlanacağını düşünüyorum. Büyükşehir olmamız Ordu için bir kazanç. Tarıma dayalı bir ekonomimiz var. Sanayi olmadığı için de büyüme olmuyor.”

“Biz doğruları söyledik”

-Bu yılki fındık sezonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa Poyraz; “Son 2-3 yılda fındık geçmiş yıllara oranla değerlendi. 2014’te don afeti nedeniyle fındık olmadı, ekonomik olarak daha da geriledik. Ama o zaman fiyatların yükselmesinden dolayı 2015’te de yine çok yüksek olacağı düşünüldü ve orada üreticilerimiz büyük bir yanılgıya düştüler.

Stokçuların tepkisi!

Biz ihracatçılar olarak bazı gerçekleri görüp toplumda konuşmaya çalışıyoruz ama başta Ziraat Odaları ve bazı stokçular ki 2014’te dondan dolayı büyük stoklar yapıp büyük paralar kazananlar 2015’te de kazanacaklarını sanarak büyük stoklara girdiler, bankalardan yüksek krediler kullandılar. Ama beklenen olmadı. Olmayınca da tepkilerini biz doğruyu söylenenlerin üzerine yönelttiler.

Biz fındığın içerisindeyiz. Ben fındığın hem üreticisiyim, hem de ihracatçısıyım. Her aşamasında ne olduğunu bilen bir kişiyim.

Doğrudur fındık değerli bir üründür. Biz de istiyoruz çok daha değerlensin. Çünkü biz aracıyız. Ucuz alırsak ucuz, pahalı alırsak pahalı satarız. Ama Dünyada fındığın bir eşdeğer ürünleri var. Ceviz, badem, fıstık gibi. Ve Dünyada bir fiyatı vardır. Siz bu Dünyadaki fiyatın üzerinde bunu satmaya kalkarsanız, az satarsınız.

Bakın bu sene öyle bir yol izledi üretici ve satmadı. Azerbaycan, Gürcistan, İtalya sattı, oralarda hiç stok kalmadı. Ama bizde stok kaldı. Bu da iyi bir şey değil.”

“Fındığın da bir gerçeği var”

-Peki ne yapılması gerekiyor?

Mustafa Poyraz; “Biz üretici olarak, manav olarak, ihracatçı olarak fındığın bir defa dünyadaki değeri ne olmalı, onu bilmeli ve ticaretimizi ona göre düzenlemeliyiz. Ama maalesef böyle bir şey yok. Fındık yandı beklenen rekolte olmadı fiyat 20 lira oldu. Yarın bu 50 lirada olabilir. Niye yanar. Dünyada 850 bin ton ihtiyaç var,500 bin ton olursa 50 lira da olur. 1 milyon ton olur, bu kez 10 lira olur.

Serbest piyasada bunu bilmek lazım. Çok olduğu zamanda 20 lira olacak, az olduğu zamanda. Ekonomide böyle bir şey yok.

İşte bu yılda herkes böyle bir beklentiye girdi, girdirildi. 12 – 13 liraya satmadı üretici, bugün fındık 8,5 lira. Zarar ediyorlar.

Biz de tükeniyoruz…

Şimdi gelecek seneye de 100-150 bin ton civarında stok devredeceğiz. Gelecek senede normal üretim var ama Dünya geneline baktığımızda tüketimden çok üretim karşımıza çıkıyor, stokla beraber.

Bunları düşünerek üreticilerimiz 10 – 12 lirayı gördüğünde ucuz demeyip satmalı. Çünkü elinde stok kalırsa daha da düşecek.

İşte burada bir nüans farkı var. Üretici bizi günah keçisi yapıyor. Sanki fındığın fiyatını biz düşürüyormuşuz gibi. Bugün saysanız 40 tüccardan 10 tane kalmadı. Hepimiz zarar ediyoruz. Bazı kuruluşlar, bazı şahıslar fiyatların düşmesine sebep olarak bizi suçluyorlar.”

-Bir de fotoğraf eleştirisi oldu sizlere. Sanırım bu da sizi çok üzmüştür?

Mustafa Poyraz; “Gerçekten çok üzdü bununla ilgili yorumlar bizleri. Bakın ben İstanbul’da okudum ancak boğazı geçerek hiç gezmemiştim. Ulusal Fındık Konseyi toplantısı için gittiğimiz o gün vaktimiz vardı ve arkadaşlar bu boş vakti küçük bir tekne gezisi ile değerlendirelim dediler. Orada da resim çekip paylaştılar. Gayet masum bir şekilde. Bir şey olsa niye milyonlarca kişinin girdiği paylaşım sitelerinde bu resimleri koysunlar. Bu resimler sonrası bazı kişiler bizlerle alakalı çok hoş olmayan, bizleri üzen ithamlarda bulundular.

Ardından alıcı ve satıcıların buluştuğu 35. Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi için ABD’ye gittik. Burada her yıl olduğu gibi fındıkla ilgili görüşler dile getirildi. Bu teknik bir toplantıdır, onlarca yıldır da bu yapılır. Bizim oluşturduğumuz ve her yıl yüzde 2 dahi yanılmayan rekolte tahminimiz de görüşüldü. Kıyamet koptu.”

“Üreticiler esas Ziraat Odalarına kızgın!”

-Burada Ziraat Odalarına da büyük tepki var. Siz de katılıyormusunuz?

Mustafa Poyraz; “Doğru, bütün üreticiler Ziraat odalarına kızgın. Çünkü yanılttılar üreticileri. Başkan şimdi kalkmış ‘emanet fındıklarınızı geri alın’ diyor. Nasıl olacak bu? Ama biz gelecek yıl üreticilerimize bize emanet getirmeyin diyeceğiz. Çünkü biz emaneti satıp cebimize koymuyoruz. Korkuyoruz, fiyat yükselir diye. Yoksa öyle bir öngörümüz olsa satar kar ederdik.

“Fındıktan çekilirim”

Bugün 4 – 5 firma kalmış, 2 milyar dolar fındık ihracatından Ordu ilinin payı 200 milyon dolara düşmüş ama hala hedef biz gösteriliyoruz. Yazıktır, günahtır. Bir Trabzon’da Giresun’da böyle bir şey yok.

Toplasan 5 ihracatçı kalmışız onların da hepsi kırgın. Ben de kırgınım. İnanın üzülüyorum. Benim başka işlerim de var. Gerekirse fındık işini bırakırım. Çünkü hem 160-170 kişiyi istihdam edeceğim, zarar etmemize rağmen onların maaşları, sigortaları için çalışacağız hem de bu şekilde haksız olarak suçlanacağız. Bırakırız, kapatırız ama bu insanlar ne olacak? Sonuçta Ordu ekonomisi zarar edecek. İnşallah bundan sonra olmaz diyorum.”

“Zararla kapatıyoruz”

Toz duman olan bu piyasada bu sezon sizin açınızdan nasıl geçti?

Mustafa Poyraz; “2015 fındık sezonu genelde kötü geçti. Çok atıl, yüzde 50 kapasite ile dahi çalışamıyoruz. İnsanlar satmıyor, biz de korkuyoruz satamıyoruz. Önümüzü göremediğimiz için bağlantı yapamadık. Yapmayınca da çalışamıyoruz. Ama çalışsan da çalışmasan da belli giderlerimiz var bunları ödemek zorundasınız, ödedik. Bu yüzden çok zararlarla kapattık.”

“Fındığın dışında zarar etmiyoruz”

-Sizin diğer yatırımlarınız da var. Sadece fındıkta mı böyle?

Mustafa Poyraz; “Diğer yatırımlarımız iyi. Yalıtım üzerine Poytherm’i kurduk, 3 vardiya çalışıyoruz. Karadeniz Bölgesi’ne hizmet veriyoruz. Bölgenin balık kasaları, ihracat varilleri, dış cephe kaplamalarını karşılıyoruz. Biz eskiden bunları dışarıdan alıyorduk sadece nakliye olarak yüzde 25 – 30 fazla bir maliyet biniyordu. Şimdi bir kamyon yükü hammadde ile 12 kamyon mamul üretiyoruz. Bu ne demek; devletin 11 kamyonluk ithal edip döviz ödediği yakıt tasarrufu demek.

Emeğimizin karşılığını alamıyoruz

Turizm yatırımımız var, benzin istasyonumuz var, hepsi çok iyi. Hepsinde mutluyuz. Ama fındık sektöründe mutlu değiliz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. 230 milyon lira ciro yapıyoruz, yüksek bir ciro ama kazanç yok. Yok olan kazanç toplumda varmış gibi gösterilince de hep üzülüyoruz.

Diğer arkadaşlarımız da mutsuz, onlar da gerekirse kapatırız diyor.

5 firma kalmışız. Biz, Gürsoy, Şenocak, Albayrak ve Ömer Aydın. Bu 5 firma kapanırsa en az bin kişi işsiz kalacak, Ordu ekonomisi büyük kan kaybedecek. Çok büyük haksız tepkiler alıyoruz. Üzülüyoruz ama kalkıp cevap da veremiyoruz. Bunu başkaları yapmalı. Birileri de bunlara tepki göstermeli.

Ordu dışında tek dikili ağacımız yok

Dolayısıyla bunlar moralimizi bozuyor, iş yapamıyoruz, küçülüyoruz. Ben 2014’te 100 milyon dolar ihracat yapmıştım, 50’ye, 75’e düştü. Geçen yıl 50 kişi çıkarmak zorunda kaldım, belki 50 kişi de bu yıl çıkaracağım. Bu Ordu ekonomisi için çok mu iyi oluyor?

Biz Ordu’dan ne kazandıysak yine Ordu’da harcıyor, Ordu’ya yatırım yapıyoruz. Bizim dışarıda bir dikili ağacımız yok. Sürekli memleketimize yatırım yapıyoruz. Bunun karşılığı küfür olmamalı.”

-Bir de son zamanlarda Alan Bazlı Gelir Desteğinde haksız olduğu yönünde eleştiriler var. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da ‘ikametgahı Ordu’da olmayanlara bu destek ödenmemeli’ dedi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Gerçek üretici desteklenmeli”

Mustafa Poyraz; “Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Enver Yılmaz’ın bu söylemini destekliyorum ama genişletmek gerekir. Öncelikli geçimini fındıktan sağlayan üretici desteklenmelidir. Benim 70-80 ton fındığım oluyor bana da destek veriyor devlet, İstanbul’da oturup bahçesine hiç bakmayan verimi düşük fındıktan fındığa gelen vatandaşa da. Zaten üreticimizin yüzde 70’inin arazisi 20 dönümün altında. Esas bu köyde oturan, fındıktan geçinen üretici desteklenmeli. Bizden kesilip onlara daha fazla destek vermek gerekir.”

“Orduspor’un tek kurtuluşu Büyükşehir”

-Sohbetimizin son bölümünde ise konu Orduspor’a geldi. Orduspor Kulübü’nün eski başkanlarından da olan Mustafa Poyraz Ordusbpor’un kurtuluşu için şu reçeteyi önerdi;

Mustafa Poyraz; “Orduspor’un bu saatten sonra Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini almadan yaşama şansı yok. Süper Ligi hayal ediyorsak bu Büyükşehir Belediyesi olmadan olmaz. Bugün sporun da içinde olan ve seven bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Bunu değerlendirmeliyiz. Adı ne olursa olsun Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, sivil toplum örgütleri ve biz işadamları da birlik sağlayarak adı ne olursa olsun yeni bir Orduspor yaratıp Süper Lige taşıyabiliriz. Böyle bir yapıda ancak Orduspor Süper Lige çıkabilir ve uzun yıllar kalabilir. Yoksa bugün yaşadığımız gibi çıktığı yerde kalıcı olmaz ve ekonomiyi de bozarak batar. Onun için şimdiden yeni Orduspor’un alt yapısını iyi atmak lazım. Alt yapısı, yönetimi ve Büyükşehir desteği ile yeni bir Orduspor’un etrafından birleşmeliyiz.” Röportaj ; Durmuş Karaağaç

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım
ankara escort gaziantep escort porno izle porno turk porno eskisehir escort bodrum escort bursa escort bursa escort izmir escort istanbul escort izmir escort ankara escort Samsun Escort konya escort Fethiye Escort porno izle fatsa haberleri eskişehir web tasarım escort ataşehir antalya escort