ordu-logo
Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi

“Geleceğin Altınordu’sunu kuruyoruz…”

30 Mayıs 2016 Pazartesi, 11:06

İyi bir Altınordu devir almadıklarını belirten Engin Tekintaş, “bu şehir bizim değil, çocuklarımızın. Çocuklarımıza daha modern, daha yaşanabilir bir Altınordu bırakacağız” dedi.

Ordu’nun Altınordu ilçesi nüfusu ile Türkiye’nin 9 ilinden daha büyük. Türkiye’deki sayısı 957 olan ilçeler arasında da yine nüfusu ile 109’uncu sırada. Böylesi büyük bir şehrin yönetimini üstlenen Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ile Altınordu’yu konuştuk.
“Harabeye dönüşen bir kent aldık”
-30 Mart 2014 tarihinde yapılan nasıl bir Altınordu aldınız?
Engin Tekintaş; “Şehri 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra devraldık. Devraldığımız şehir maalesef imar düzeni de, temizlik düzeni de, ulaşım ve altyapısı, yolları ve bilhassa park ve bahçe düzeniyle bir harabeye dönüşme algısı ön plana çıkmış yapısı vardı.
Tabi bugüne kadar hizmet etmiş arkadaşlarımız farklı şeyler söyleyebilir ama biz tespit etiğimiz durumu söylüyoruz. İçinde bulunduğumuz bugüne kadar da neleri devraldığımızı bildiğimiz bir dönemi geçirdiğimiz için söylüyoruz. Bunu alıp bu şekilde yaşatmak gibi bir derdimiz yoktu, bunu da ifade ettik. Çünkü seçim öncesi ifade ettiğimiz neydi; hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… Bir de 22 mahalleyi 92 mahalle olarak devir alıyorsunuz. Bunun içerisinde Özel İdare’den gelen bir hizmet algısı var, belde Belediyesi’nden gelen hizmet algısı var. Ordu Belediyesi’nden gelen bir hizmet algısı var Bunların da bir kollektif yapıya dönüştürülmesi lazım farklı bir hale dönüştürülmesi gerekiyor. Bizim de vizyon olarak, vitrin olarak çizdiğimiz hedef de belli… Zamanı hizmetle birleştiren belediye diyoruz ama zamanı hizmetle birleştirirken zamanı doğru kullanmak, hizmeti planlı yapmak ve geleceği inşa etmek üzere planlanmış olan bir belediyenin de milletimiz nezdinde doğru algılanmasını sağlamak. Neye ihtiyaç olduğunu tespit etmek. Bunlar birbirini tamamlayan unsurlar.”
Atıl binadan bir konsept yarattık
-Peki Altınordu’da ters gördüğünüz, ben olsam yapmam dediğiniz neleri söyleyebilirsiniz?
Engin Tekintaş; “Mesela ben baştan beri itiraz ettiğim bir şeyi tekrarlayayım. Pazartesi pazarını ben Belediye Başkan olsam asla böyle bir bina yapmazdım, yapamazdım. Zaten yapmayacağınız için bugün diyoruz ki değiştirmemiz lazım.
Şimdi şöyle diyebilirler; ‘kardeşim daha dün yapıldı bu bina. Tadilata, yenilemeye ne gerek var?’ Evet yeni bina ama fonksiyonu sıfır olan bir bina. Kullanımı sıkıntılı olan, şu anda içerisinde pazarcının bile rahat etmediği, milletin gidip oradan doğru dürüst alışveriş yapmadığı bir yer. Bu haliyle Ordu’ya yük olmaktan başka bir alakası yok.
Biz ne diyoruz, Buranın altı pazar yeri olarak ayrı değerlendirilmeli. Üstünde yapacağınız fonksiyonel yapı ayrı değerlendirilmeli. Ama hepsi kollektif bir araya geldiği zaman bir şehrin ihtiyaçlarının karşılandığı bir yapıya, bir konsepte dönüşmesi lazım. İşte bizim yaptığımız da bu. Ne pazarcıya, ne de vatandaşa sağlıklı bir hizmet veremeyen, atıl duruma düşen bir binayı; her metrekaresi kullanılabilir bir konsepte dönüştürdük.
Bugün adı Cumartesi Pazarı, Belediye binası diyoruz. İçinde pazar yeri olan, içinde Pasajı olan ve çok güzel modern hizmet verebilecek bir Belediye binası, otoparkının da çok verimli kullanılabildiği bir Belediye binası çıktı ortaya. İçinde cami var, Pazar yeri var, otopark var, Belediye hizmet birimleri var. Başkanlık makamı var. Arka tarafta hanımlar için, gençler için sosyal alanlar var. Nikâh ve evlendirme memurluğu için bir alan oluştu. İş merkezleri var. Böylesi çok özel algılı bir binayı özellikle de iletişimi en üst seviyede olan bir binayı milletin hizmetine sunmuş olacağız”
10 metrelik yollar
-Ulaşımda da sıkıntılar çözülüyor mu?
Engin Tekintaş; “Hepsi bir bütün. Şehrin algısını tamamen değiştirmek lazım, değiştiriyoruz. Yolları mesela. Yeni dönemde 10 metreden aşağı planlamıyoruz, planlamak ta istemiyoruz. Niye, çünkü bir geleceği inşa etmek üzere yola çıkmışsınız. Keşke diyeceğiniz bir gün olmamalı yani. Bunu böyle yaptık geleceğe böyle hazırlandık.
10 metrelik yolda var, 15 metrelik, 20 metrelik de var. 30’luk, 38 metrelik yollar da var. Dolayısıyla ne oluyor; bir bulvar algısı var, bir cadde algısı var, bir sokak algısı var, birde ara ulaşım yolları algısı var. Hepsi birbirini tamamlayacak unsurlar olarak değerlendirip bir imar düzenine dönüştürecek çalışmayı yapmamız lazım. Şuandaki yeni yaptığımız planlama içerisindeki en önemli şey şehrin bir genel düzenine damga vurabilecek, ona dokunabilecek ondan milletin istifade ettiği bir yapıya dönüşmek. Onu imal etmek.
Şehrin geleceğini inşa ediyoruz
Melet Projesi var. Nedir Melet Projesi… Melet projesi bir sosyal yaşam merkezi, kültürel yaşam merkezi, park bahçe düzeni ve sportif yaşam merkezi. Böyle olunca yaklaşık 300 dönüme yakın alanı bir şehrin geleceği için yeniden inşa ediyoruz. 4 kilometrelik alan mükellef herkesin rahatlıkla istifade edeceği bir yaşam merkezine dönüşüyor. Ulaşımıyla, iç düzeniyle, yeşil alanıyla, spor merkeziyle, oyun alanlarıyla, çocuk merkeziyle, fitness alanlarıyla, çok mükemmel bir doğal yapıya dönüşüyoruz.
Birde çevre yolu hayata geçtikten sonra bu şehrin genel iç düzeni değişecek. Daha verimli olacak, daha hareketli olacak, daha kolay ulaşılacak. Sahiliyle iç bölge arasında ulaşım ağı çok hızlı şekilde olabileceği için, her an sahilden, her an iç bölgelerden insanların istifade edebileceği bir mekansal yapı olacak.
Yayalaştırılmış ticaret alanlar…
Biz Osmanpaşa Caddesini kapatalım, Büyükşehir belediyemiz Süleyman Felek Caddesi’ni trafiğe kapatalım derken derdimiz ne? Derdimiz biz yayalaştırılmış ticari alan oluşturmak. İnsanların güven içerisinde, hem gece hem gündüz gerekirse saat 1-2 ye kadar rahatlıkla sokakta olabileceği yazın bilhassa çok verimli kullanabileceği bir alan oluşturmak istiyoruz. Burada da derdimiz özellikle Yeni Mahalle İsmetpaşa Caddesi ile Sırrıpaşa Caddesini, Süleyman Felek Caddesini, Osmanpaşa Caddesini entegre etmek. Bu bir gelecek inşası için önemli projelerden bir tanesi.”
Şehrin 3’te 1’i ruhsatsız
-Amaç ve çalışmalar güzel de; böyle bir hedefi gerçekleştirirken hala bina altları atölyelerle dolu, ruhsatsız işyerleri var. Bunu nasıl çözeceksiniz?
Engin Tekintaş; “Evet, bu şehirde bir ruhsatsızlık var. Tespit ettiklerimizi söyleyelim. Şehir içinde olmaması gereken ticari mekanlar var. Artık modern şehirlerde bina altında atölyelerin olmaması lazım. Bakıyorsunuz birinde hızar çalışıyor, bir diğerinde mermer kesim atölyesi. Modern şehircilikte böyle bir şey yoktur. Biz ne yapıyoruz; önce burayı mesken yapıyoruz sonra iş yerine çeviriyoruz. Doğru mu? Hayır. Ticaret merkezleri merkezdir.
Bu yanlış algı özelliklede yüzde 25 – 30 arasında şuanda tespitimiz var. Yaptığımız denetimlerde ruhsatsız çıkan iş yerleri. Şimdi bir şehrin 3’de 1’i ruhsatsızsa siz bu şehri yönetme imkânı yakalayamazsınız. Çünkü bir tarafta ekonomik olarak kayıplar oluyor belediyenin. Diğer taraftan hak ve adalet diyoruz adaletsizlik gibi bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Yani biri belediyeye karşı, devlete karşı yükümlülüğünü sonuna kadar yerine getiriyor, öbürü de kendini sadece devlete karşı yükümlü hissediyor belediyeye karşı hiçbir sorumluluğumuz yoktur gibi algılıyor ve bunlar birbiriyle rekabet ediyor. Bu adalet anlayışına sığmaz.
Bunun için öncelikle bunu düzene sokmaya devam ediyoruz. Şuanda yaklaşık 1700’ü bulan ruhsatsız iş yeri tespitimiz vardır. Bunların büyük bölümünü ruhsatlandırmaya devam ediyoruz. Bir kısmını kapatmaya, bir kısmını mühürlemeye devam ediyoruz ve onlara da zaman veriyoruz. Zaman içinde bu işi tamamlamalarını istiyoruz.”
-Yıllardır bu atölyelerin şehir dışına çıkarılacağı söyleniyor ama gerçekleşmiyor. Siz bunu nasıl sağlayacaksınız?
Engin Tekintaş; “Bizim bu tespitlerimizin ardından asıl şimdi hedefimiz inşallah mermer gibi bahsettiğim cam imalatı, plastik imalatı, demir imalatı, mobilyacılar vs. Veya galericiler gibi. Şehir içerisinde artık olması düşünülmeyen alanları artık hızlı bir şekilde dış mekânlara taşıma gayretini de sürdürmeye devam ediyoruz.”
85 km.lik beton yol yatırımının da belediye olarak önemli işlerinden olduğuna dikkat çeken Tekintaş, “Şuan asfaltla ilgili geçen yıl 5 km.si, bu yılda 25 km.si olmak üzere 30 km.lik bir alanı sıcak asfalta dönüştürmeye devam ediyoruz.” Diyor.
-Ve Mostar Köprüsü… Ne aşamada?
Engin Tekintaş; “Tabi Mostar Köprüsü inşallah yakın zaman içerisinde tam şekillenmiş, görüntü ortaya çıkmış hale gelecek ve istediğimiz özel bir köprü Altınordu’ya, aydınlatması ve her şeyiyle hizmete sunularak çok özel bir hizmet olarak ortaya çıkmış olacak.
Bunun yanında park ve bahçe düzenlemelerimiz sürüyor. Yaklaşık olarak bu sene 25-26 bin metre kare yeni alan inşa ediyoruz. Mahalle meydanlarımız var, şehir merkezindeki projelerimiz var. Bunlar bizim için çok önemli. İnşallah bu projeler de hayata geçmiş olacak. Sanat yapıları için bu sene yaklaşık ilk etapta 5 milyona yakın ikinci etapta bir o kadar daha ihale yaparak bu çalışmaları sürdürmüş olacağız.”
“İmrenilecek bir kent geliyor…”
-İlk sorumuz nasıl bir Altınordu aldınız, olmuştu. Peki son sorumuz da nasıl bir Altınordu bırakacaksınız, olsun.
Engin Tekintaş; “Bu anlattıklarımdan sonra şöyle söyleyeyim, insanların ulaşım kolaylığı noktasında takdirle karşıladığı bir ulaşım ağına ulaşmış Altınordu. Yeşil alanların en verimli kullanılabildiği, özel bir park, bahçe, sportif, sosyal, kültürel alanlarla donatılmış bir Altınordu.
Bilhassa tek kelimeyle değil de iki cümleyle ifade edersek; Türkiye’nin dört bir yanından ‘bu şehir şimdi gerçekten mükemmel hale gelmiş, görülesi bir yer’ dedikleri, Boztepe’siyle, şehir merkeziyle, çevre mahalleleriyle, özellikle doğal yapısıyla istifade edilebilir. Çiseli’den Kabakyatağı’na kadar, Yoroz’dan ta Kurul Kalesi’ne kadar her tarafından istifade edilebilir bir Altınordu bırakacağız çocuklarımıza ve geleceğe…
Ya da özetle geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin huzurla yaşayabileceği ve yeni neslin böyle bir kentte doğmaktan mutlu olduğu bir Altınordu kuruyoruz, böyle bir Altınordu bırakacağız…” Röportaj : Serap Şensoy/Beste Parlas

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım
gaziantep escort porno izle porno turk porno eskisehir escort bodrum escort bursa escort bursa escort izmir escort istanbul escort izmir escort ankara escort Samsun Escort Fethiye Escort porno izle fatsa haberleri escort ataşehir antalya escort