ordu-logo
Son Dakika
17 Ocak 2017 Salı

“BAŞKANA KİMSENİN GÜVENİ KALMADI”

16 Haziran 2015 Salı, 11:24

Orduspor’un eski futbolcusu, kaptanı, yardımcı antrenörü, Ordulu Teknik Direktör Sinan Bayraktar, Orduspor ve kendisi ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Orduspor Başkanı Nedim Türkmen’e olan güvenin kaybolduğunu savunan Bayraktar, adaylığını daha önce açıklayan Yaşar Pamuk’un önünü açması gerektiğini dile getirdi. Başkan Türkmen’e kendisinin dahil kimsenin güveni kalmadığını söyleyen tecrübeli çalıştırıcı, küme düşülmesinde bunun da önemli bir etken olduğunu ifade etti.

 

 

Sinan Hoca ile dobra dobra…


Tevfik Kul: Bayrampaşaspor’da nasıl bir sezon geçirdiniz? Mali anlamda iyi olmayan bir takım olmamasına rağmen ligde tuttunuz? Sizce ligde kalmak başarı mıydı?

Sinan Bayraktar: Zoru başararak ligde kaldık, başarılı bir sezon geçirdik.

İlk kez İstanbul’da teknik adam olarak çalışma imkanım oldu. İstanbul, Türkiye’nin futbolda kalbi. Bayrampaşaspor’da şartları kötü olmasına rağmen ekibimle görüşüp çalışma kararı aldık. Çok zor şartları vardı. Ekonomik anlamda transfer şartları çok düşüktü. Kendi bildiğim oyuncuları bir araya toplayıp, onlara e kulübün zor zamanlarında en azından devreye kadar oynamalarını ve devreye kadar iyi oynayıp kendilerini ispat etmeleri halinde devre arasında gitmek isteyenleri bırakacağımı söyledim. O sözler oyuncuları tetikledi. Oyuncular en azından ben 4 ay buradayım, İstanbul piyasasındayım, Spor Toto 2.Lig’deyim. İyi oynarsam, hoca beni bırakacağını da söyledi sözlerinin motivasyonuyla ilk devreyi iyi bir konumda bitirdik. 4 takım düşüyordu. 5 takımdan birinin düştüğü ligde bizim hedefimiz kümede kalmaktı. İlk yarıyı 3 mağlubiyet ama çok beraberlikle garanti bir şekilde bitirdik. Ama ilk yarıdan sonra oyunculara verdiğim sözden dolayı 4-5 tane oyuncum yanıma geldi. Kendilerine talip olduğunu söylediler. Sözde vermiştim. Onları göndermek zorunda kaldık. Onlar gittikten sonra oyuncu bulmakta zorlandık. Zaten maddi sıkıntı vardı. Yurt dışından ve içeriden bazı oyuncularla anlaştık. Onlarla birlikte yeni bir kaynaşma yaparak, hedefimiz olan kümede kalmayı çok zor şartlarda tamamladık. İlk devre hiç prim alınmadı. İkinci yarı biraz prim alındı. Oyuncularla birlikte ligi iyi bir yerde tamamladık diyebiliriz. Ligin tamamlanmasına 3 hafta kala ligde kalmayı başardık. Bütçeye göre başarılı olduk. 2.Lig takımı olmamıza rağmen harcadığımız para 700-800 bin TL. İstanbul’da çalışmak iyi de oldu. Birçok dost edindik.

 

Tevfik Kul: Gelecek sezon öncesindeki planlarınız nelerdir?

Sinan Bayraktar: 10-15 gün içinde yeni takımım belli olur

Gelecek sezon ile ilgili öncelikle Bayrampaşaspor ile görüşeceğim. Ancak kulübün Orduspor gibi alacaklarında temlik var. Sadece belediyenin desteği ile ayakta kalmaya çalışıyor. Zor bir tablo var. Maddi anlamda düzenleme olmaması durumunda gelecekte devam edemeyeceğimi söyledim. Düzen olursa ve ekonomik anlamda katkı sağlanırsa da, devam edebileceğimi belirttim. Onunla ilgili de çok somut bir gelişme yok. Bayrampaşa’nın, Beşiktaş’ın, pilot takımı olma durumu var. Böyle olduğu zaman dengeler biraz değişir. Bu konu hafta içi belli olur. Bayrampaşa ile görüştükten sonra diğer takımlarla da görüşeceğim. 10-15 gün içerisinde yeni sezonda nerede olacağımız belli olur.

 

Tevfik Kul: Orduspor’da uzun yıllar futbol oynadınız, kaptanlık yaptınız. Orduspor, bu sezon neden küme düştü?

Sinan Bayraktar: Başkana güven sorunu olduğundan dolayı

Sezon başında çok deneyimli bir teknik adamla göreve başlamadılar. Bu belli bir sorundu. Ancak Orduspor’da, 5-6 sezondan bu yana ödemelerde hep sıkıntı oldu. Önemli bir yönetim zafiyeti vardı. Ayrıca Başkan Nedim Türkmen’in, bırakın şehirdeki insanları, eski bir futbolcu olarak değil, bir taraftar olarak bende de güveni yok. Nedim Türkmen, Orduspor’u Süper Lig’e çıkardı ancak futbolda dün diye bir şey yok. Dün de ben Süper Lig’in önemli golcülerine biriydim. Ama bugün 10 dakika oynayamam. Ben güven vermeyen bir başkan görüyorum. Dışarıda Başkan hakkında konuşulanlar Ordulu bir futbol adamı olarak beni de üzüyor. Çok olumlu şeyler söylemiyorlar. Küme düşmemizde en büyük etken Orduspor Kulübü Başkanı’nın, güvensiz bir başkan olması. En büyük sorun yönetim kaynaklı. Başkan bunu kabullenmiyor ama en büyük sorun güvenden kaynaklanıyor. Bir iş yerinde baştaki insanla ilgili güven sorunu varsa, o iş yerinde işler hiçbir zaman istenildiği gibi gitmeyebilir. Şimdi 10 milyon getireceğim diyor ama geçen sezon en azından 2-3 milyon TL harcasaydı, hiç transfer yapmadan mevcut oyuncusunu elde tutsaydı, en azından ligde kalma yarışının içinde kalırdı.

 

Tevfik Kul: Sizce Nedim Türkmen’den başkası şu an takımı yönetebilir mi?

Sinan Bayraktar: Başkanın, mevcut adayların önünü açması şart!

Eski Başkan Yaşar Pamuk, başkan adaylığını açıklamış. Kendine güveniyor. Bence de Yaşar Pamuk, Başkan olsun. Belki ekonomik gücü yok ama özü sözü bir, etrafında insanları toplayabilecek, güvenilir bir insan. Ordu halkı ve ileri gelenleri, Başkan Nedim Türkmen’e destek vermez belki ama Yaşar Pamuk’a destek verebilir. Ben geçmiş dönemlerde birlikte de çalıştım. İyi bir başkan. Böyle bir hamleyle daha iyi olunabilir. Nedim Türkmen’in, Yaşar Pamuk’un önüne açması lazım.

 

Tevfik Kul: Orduspor’u bir sezon içinde 6 tane hocanın çalıştırmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sinan Bayraktar: Hocayı seçerken iyi seçeceksiniz

Çok hoca değiştirmek çözüm değil. Hocayı seçerken iyi seçeceksiniz. Dışarıdaki insanlardan da çok etkilenmeyeceksiniz. İşin iyisini takımın başına getireceksiniz. Orduspor’da her iki aya hatta 1.5 aya bir tane teknik adam düşüyor. Ziya Doğan hamlesi doğru hamleydi ancak onunda transferde önünü açamadılar. Ne eldeki oyuncuları tutabildiler ne de oyuncu transfer yapabildiler. Sonuçta da tablo kaçınılmaz oldu.

 

Tevfik Kul: Ordulu teknik adam Hüseyin Özcan’ın Orduspor performansını nasıl buldunuz?

Sinan Bayraktar: Birkaç takımın canını daha yakabilirdi

Eleştirmek bize düşmez. Ancak Hüseyin Hoca, en azından oynanan maçlarda 2-3 takımın canını yakabilirdi. Sadece Antalya maçında o çıkışı gösterdi. Bu kadroyla ligde kalmasını zaten kimse beklemiyordu. Oyuncularla daha iyi iletişim kurarak, daha iyi performans gösterebilirdi.

 

Tevfik Kul: Sizin oynadığınız dönemdeki Orduspor ile şimdi Orduspor arasındaki fark nedir? Her iki dönemde de Ordulu oyuncular oynadı. Eksik olan neydi?

Sinan Bayraktar: Hep birlikte A takıma yükselmeleri onların dezavantajı oldu

Bizim zamanımızda, bizler altyapıdan hazır iskeletin içine 1-2 oyuncu girebiliyorduk. Şimdi ortada hiç iskelet olmadığı için çocukların en büyük şanssızlığı da o oldu. Takımda 1-2 tane iyi oyuncu var ama iyi oyuncu olabilmek için kaliteli kadronun içerisinde yer almak gerekir. Bir takıma altyapıdan maksimum 3 oyuncu girer. Ama Orduspor’daki gençler, hepsi aynı zamanda A takıma çıktı. Bu onlar için bir handikaptı. Bizim artımız, Üstün, Arif, Şükrü ağabeylerin arasına girmemiz oldu.

 

Tevfik Kul: Orduspor’un tekrar çıkış yakalamak için ne yapması lazım?

Sinan Bayraktar: Yeni bir Başkanın etrafında birlik olunmasıyla çıkış yakalanır

Orduspor’un büyük sorunu şeffaf bir tablosunun olmaması. Başkan, transferleri futbolcu veya menajerle birlikte kendi odasında yapıyor. Halkın, taraftarların transfer edilen futbolcuyu ne kadara alındığını bilmesi lazım. Başkan birkaç defa ben ayrılıyorum dedi. Hatta mevcut adayın da önüne açması gerekiyor. Yaşar Pamuk, adayım dedi ve şehrin iş adamları da destek verdiklerini söylediler. Burada Nedim Türkmen’in kenara çekilmesi ve yeni Başkana maddi ve manevi destek vermesi gerekir. Böyle bir Başkanın etrafında da konuşarak toplanılması iyi olur. Sakaryaspor’un da 20-40 milyon TL borcu vardı. Onlarda böyle bir yapılanmaya gitti. Şehrin ve şehrin ileri gelenlerinin desteği ile borçları bayağı bir düşürmüşler. Transfer tahtasını da açtırdılar. 2.Lig’e çıkmalarına da ramak kaldı. Orduspor’un da böyle bir hamleyi yapması lazım. Ancak Nedim Türkmen ile zor gözüküyor.

 

Tevfik Kul: Orduspor’a yıllarca futbolcu ve yardımcı antrenör olarak emek verdiniz? Bir gün teknik adam olarak görev almayı düşünüyor musunuz?

Sinan Bayraktar: İnşallah bir gün Orduspor’un başına geçerim

Orduspor, her zaman planlarımda var. 12 sene önce yardımcı antrenör olarak şampiyonluk yaşamıştım. 12 yıldan bu yana böyle bir teklif gelmedi. Yıllarca futbol oynadığım, altyapısından çıktığım, kaptanlığını yaptığım, Milli Takıma kadar yükseldiğim, yardımcı antrenörlüğünü yaptığım Orduspor’u çalıştırmak inşallah bir gün bana da kısmet olur.

 

Tevfik Kul: Ordu’da profesyonel veya amatör olarak son dönemde futbolu nasıl görüyorsunuz?

Sinan Bayraktar: Orduspor’un kendini toparlayıp, diğer takımlara da kol kanat germesi lazım

Ordu’da futbol genel anlamda son yıllarda düşüşte. Ordu’daki futbolun seviyesi, Orduspor’a da bağlı. Orduspor iyi olunca, diğerlerine de kol kanat gererdi. En azından bizim zamanımızda öyleydi. Ünye, Fatsa Orduspor’un kanatları altındaydı. Buralardan çok futbolcu çıkardı. 15 tane genç oyuncuyu aynı anda oynatırsanız, oyuncu çıkmaz. Orduspor’un, eski de olduğu gibi ilçelere ve amatöre de kanat germesi gerekir. Orduspor ile başlayan genel bir yapılanma gerekiyor.

 

Tevfik Kul: Son olarak Orduspor ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sinan Bayraktar: Orduspor bizim çocukluk aşkımız

Orduspor, bizim markamız. Çocukluğumuzdaki aşkımız. Tekrar toparlanmasını ve eski günlere dönmesini canı gönülden istiyoruz. Şu an da bir hamle yapılması ve Ordusporumuzu eski günlere döndürme zamanı gelmiştir. İnşallah eski günleri görürüz.

 

Ordu Hayat / Tevfik Kul (Özel Röportaj)

Yorum

  1. gökhanonay

    18 Haziran 2015 at 11:18

    Sinan hoca sen teknik adamsın yönetici ağzıyla konuşman şık olmamış sana ne başkan kim olursa olur.Bide eski günlere dönmek falan demişsin iyide eski gün dediğin zamanlarada takımı Nedim başkan getirdi zaten hangi eski günlerden bahsediyorsun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım
gaziantep escort porno izle porno turk porno eskisehir escort bodrum escort bursa escort bursa escort izmir escort istanbul escort izmir escort ankara escort Samsun Escort Fethiye Escort porno izle fatsa haberleri escort ataşehir antalya escort