6 Ocak komite raporu, Trump’ın seçimi bozmak için yürüttüğü baskı kampanyasının kapsamını ayrıntılarıyla anlatıyor

WASHINGTON – Meclis komitesi 6 Ocak Perşembe günü 18 aylık tarihi soruşturmasının nihai ürünü olan resmi raporunu yayınladı. Kongre Binası’na yapılan ölümcül saldırı ve eski Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimlerini bozma çabaları.

“[A]Yaklaşık bir buçuk yıllık soruşturmanın ardından, demokrasimizin karşı karşıya olduğu tehlikeden korkuyorum. Spesifik olarak, kalabalığın yapması gerektiğini düşündüğüm şey: seçimin görevi kötüye kullanma ve yaygın sahtekarlıkla lekelendiği yalanına dayanarak bir başkandan diğerine barışçıl bir şekilde iktidar geçişini engellemek,” diye yazdı 6 Ocak’ta Komite Başkanı Penny Thompson, D. .-Bayan., raporun önsözünde.

Thompson, “İsyancılar Kongre salonlarındaydı çünkü hükümetimizin yürütme organı başkanı, o zamanki ABD başkanı onlara saldırmalarını söyledi,” diye devam etti Thompson. “Donald Trump o çeteyi Washington DC’ye davet etti. Daha sonra, benim ve meslektaşlarımın seçimi onaylamak gibi anayasal görevimizi yerine getirmesini engellemek için onları Kongre Binası’na gönderdi.

Demokrasimizi teste tabi tuttular” dedi.

grup tarafından yayınlandı 845 sayfalık rapor Dokuz üyesi – yedi Demokrat ve iki Cumhuriyetçi – son komite toplantısından günler sonra – Adalet Bakanlığı, suç duyurusunda bulunulmasını tavsiye etmek için oy kullandı 2024’te Beyaz Saray için bir teklif daha yapan Trump’a karşı.

Tarihte ilk kez bir kongre komitesi bir ABD başkanına karşı cezai tavsiyelerde bulundu. Thompson ve Başkan Yardımcısı Liz Cheney, R-Wyo liderliğindeki 6 Ocak’taki panel, Adalet Bakanlığı’nın Trump’ı resmi işlerin engellenmesi de dahil olmak üzere dört özel suçlamayla kovuşturmak için yeterli kanıtı olduğuna inanıyor – seçim oylarının kongre tarafından onaylanması. – ve başkalarını bir isyana teşvik etmek veya onlara yardım etmek.

Grubun raporun sonunda listelenen yaklaşık düzine tavsiyesi arasında: Kongreyi, Trump ve 2020 seçim gizli anlaşmasına karışan diğerlerinin gelecekteki görevlerinden men edilip edilmeyeceğini değerlendirmenin bir yolunu oluşturmaya çağırmak.

Komitenin yaz oturumları ve devamı ile aynı zamana denk gelir Yönetici ÖzetiSekiz bölüme ayrılan raporun tamamı, 6 Ocak saldırısının suçunu büyük ölçüde 45. cumhurbaşkanına ve Güvenlik ve istihbarat hatalarını önemsemez.

READ  Kwasi Kwarteng, Liz Truss politikalarını tersine çevirdikçe istifa etti

“Büyük Yalan” başlıklı 1. Bölüm, Trump’ın 2020 seçimlerinin meşruiyetini ortadan kaldırmaya yönelik yaygın girişimini kabul ediyor ve yanlışlıkla çalındığını iddia ediyor. 2. Bölüm, “11.780 Oy Bulmak İstiyorum” başlıklı Trump’ın baskı çabalarına odaklanıyor. Gürcistan ve başka yerlerdeki eyalet ve seçim yetkilileri seçim sonuçlarını tersine çevirmelidir.

Pazartesi günü Meclis’in 6 Ocak’taki komite kapanış duruşmasında eski Başkan Donald Trump’ın bir videosu gösterildi. J. Scott Applewhite / AP Dosyası

Neredeyse tamamı Cumhuriyetçi olan tanıklar, Trump ve yakın çevresinin Joe Biden’ın meşru seçim zaferi hakkında şüphe uyandırmak için çılgınca çalıştıklarına tanıklık ettiler; A başlatıldı Baskı için çok yönlü bir kampanya Devlet yetkilileri, Adalet Bakanlığı’nın üst düzey üyeleri ve dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence seçimlere hile karıştırılmasına yardım ediyor; seçim oylarını onaylayacak milletvekillerinin sayısını bozmak için binlerce destekçisinden oluşan bir kalabalığın Kongre Binası’na yürümesine öncülük etti; Ve Taraftarını aramayı reddetti Polis memurlarına acımasızca saldırdılar ve Kongre Binası’nı kuşattılar.

“Bu komitenin bulgularından en utanç verici olanı, Başkan Trump’ın Oval Ofis’in dışındaki yemek odasında Kongre Binası’ndaki şiddetli ayaklanmaları televizyonda izliyor olmasıydı. … O dönemde böyle davranan hiç kimse herhangi bir görevde bulunamaz. Ülkemizde yeniden iktidar konumuna” diyen Pazartesi günkü toplantıda, Cheney kendi önsözünde bir satırı tekrarladı. “Hiçbir makama uygun değil.”

Trump, bir gecede kendi gerçek sosyal ağına bir dizi kışkırtıcı gönderiyle yanıt verdi, çalınan bir seçimle ilgili aynı yanlış iddiaları tekrarladı ve komiteye, FBI’a ve diğerlerine saldırdı.

Cuma günü yanlış bir şekilde 2020 seçimlerinin gerçek galibi olduğunu iddia ederek “ABD hükümeti seçimimizin sonucunu değiştirdi ve daha da kötüsü olmadı” diye yazdı. “Son iki yılda ülkemize ve dünyaya verilen zarara bakın – bu hesaplanamaz. Trump kazandı!!!”

READ  Canlı güncellemeler: Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı

Komitenin raporu, Trump ve yakın çevresinin eyalet ve yerel seçim görevlilerini ve eyalet yasa koyucularını hedef alan en az 200 kamuya açık veya özel “gasp, baskı veya kınama” uyguladığını iddia ediyor. 6 Ocak.

Eyalet veya yerel yetkilileri hedef alan 68 toplantı, telefon görüşmesi veya konuşma yapıldı; Kendilerine yönelik 18 genel yorum; ve 125 sosyal medya gönderisi, diyor grup.

Rapor ayrıca hakkında daha fazla ayrıntı ortaya koydu Sahte seçmen düzeniGrup, Georgia, Arizona, Pensilvanya ve diğer kilit savaş alanı eyaletlerindeki devlet yetkililerini, eyaletlerindeki sonuçları tersine çevirmeyecekleri ve Biden seçmenlerini Trump seçmenlerine çevirmeyecekleri netleştiğinde Trump’ı kucaklamakla suçluyor.

Panel, muhafazakar avukat John Eastman’ı 6 Ocak’ta eyaletlerin seçim oylarını reddetmesi için Pence’e baskı yapma planındaki rolü nedeniyle Pazartesi günü Adalet Bakanlığı’na aday gösterdiğinde, rapor Trump dostu bir avukat belirledi. Kenneth Chesbro arsa kavramının merkezinde.

Komite’nin bazı sonuçları raporun eklerinde bulunabilir. Örneğin, daha önceki bir rapor ve 6 Ocak’taki duruşmalar, aralarında Korgeneral Walter Piatt ve General Charles Flynn’in de bulunduğu Pentagon bürokratlarının, polis isyancılar tarafından ezilirken Ulusal Muhafız birlikleri göndermeyi ertelediklerini ortaya çıkardı.

Ancak komite, birlikleri durdurmak için kasıtlı bir girişim olmadığını tespit etti: “Gecikme gereksiz ve kabul edilemez görünse de, askeri prosedürlerin, örgütsel uyanıklığın ve gözden geçirilmiş bir konuşlandırma onay sürecinin bir yan ürünüdür.” 2.

Gecikmenin kasıtlı olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok” dedi.

Bunu yapmakla görevlendirilen komite, Kongre ve federal kurumlara çeşitli tavsiyelerde bulundu. Grup, kongre komitelerini, Trump ve raporda adı geçen diğer kişilerin gelecekte federal veya eyalet görevlerinde bulunmalarının yasaklanıp yasaklanmayacağını belirlemek için “resmi bir mekanizma” oluşturmayı düşünmeye çağırdı. Bölüm 3 14. Değişiklik, “ona karşı isyan veya ayaklanmaya katılanları veya düşmanlarına yardım veya yataklık edenleri” hedef alıyor.

READ  Beyoncé Will Swap Talented Şarkı Sözleri 'Revival': NPR

6 Ocak’ta komite, 1887 tarihli Seçim Sayma Yasası’nda, başkan yardımcısının halihazırda üzerinde çalışılan seçim oylarını tek taraflı olarak reddetme yetkisine sahip olmadığını açıkça belirtmek için reformlar yapılması çağrısında bulundu. Bunun bir parçası olarak, Kongre bu hafta böyle bir tavsiyede bulunacak. Çok amaçlı maliyet paketi.

Ek olarak, Ocak 6 Komite, federal kurumların beyaz milliyetçiler de dahil olmak üzere şiddet içeren aşırıcılığın kökünü kazımak ve bunlarla mücadele etmek için bir “bütün hükümet stratejisi” benimsemesini tavsiye etti. Kolluk kuvvetlerini, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gelecekteki sertifikalarını “Ulusal Özel Güvenlik Olayı” olarak belirlemeye çağırdı. Capitol’de gelecek 6 Ocak sertifika etkinlikleri daha fazla planlama, koordinasyon ve güvenlik gerektirecek.

Thompson, “İstihbarat bulgularımızdan yola çıkarak, bu tavsiyeler demokrasimizin savunmasını güçlendirmeye yardımcı olacak” diye yazdı.

Rapor, 11 halka açık duruşma, 100’den fazla mahkeme celbi, 1.200’den fazla tanık görüşmesi ve yüzbinlerce metin mesajı, e-posta ve diğer belgelerin toplanmasını içeren kapsamlı bir kongre soruşturmasının doruk noktasına işaret ediyor.

Komite, tanıkların düzinelerce transkriptini yayınlamaya başladı bile. Beşinci Değişiklik haklarına başvurduEastman, Roger Stone, Michael Flynn ve Jeffrey Clarke gibi Trump ortakları.

6 Ocak Perşembe günü komite, Trump’ın Kongre Binası’na gönderildiğinde kalabalığın silahlı olduğunu bildiğini ve oradaki destekçilerine katılmaya çalıştığını ifade eden eski Beyaz Saray yardımcısı Cassidy Hutchinson’ın ifadesini yayınladı.

Önümüzdeki günlerde ekip, görüşmelerden ve raporlardan alınan diğer transkriptlerin yanı sıra video ve diğer belge ve kayıtları yayınlamayı planlıyor.

Komite, D-Calif., Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin komiteyi “seçilmiş” bir komite haline getirmesinin ardından yıl sonunda sona eriyor. Ocak ayında Meclis’i kontrol edecek olan Cumhuriyetçilerin yenileme planları yok.

Perşembe günü konuşmacı olarak yaptığı son basın toplantısında Pelosi, Thompson, Cheney ve diğer 6 Ocak üyelerini “devam eden vatansever liderlikleri” için övdü.

117. Kongre demokrasimize yönelik şiddetli bir saldırıyla başladı ve şimdi sonuçlarını duyuyoruz” dedi. “Adaletin yerini bulmasını sağlayacak büyük bir yol haritamız var ve bu bir daha asla olmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.