Akıllara durgunluk veren yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’ye neden hepimiz takıntılıyız?

Şehirde yeni bir yapay zeka botu var: ChatGPTDikkat etsen iyi olur.

Yapay zekadaki güçlü oyuncudan gelen araç, doğal dili kullanarak sorular yazmanıza olanak tanır ve biraz yapmacık olsa da sohbet tarzında yanıt verir. Bot, sonraki yanıtlarını bilgilendirmek için önceki soruları ve yanıtları kullanarak konuşmanızın başlığını hatırlar. Cevapları, İnternet’teki çok miktarda bilgiden türetilmiştir.

Bu büyük bir anlaşma. Araç, her şeyi bilmese de çok bilgili görünüyor. Yaratıcı olabilir ve yanıtları düpedüz otoriter gelebilir. Lansmandan birkaç gün sonra, Bir milyondan fazla kişi ChatGPT’yi deniyor.

Ancak OpenAI adlı kâr amacı gütmeyen bir araştırma laboratuvarı olan yaratıcısı, ChatGPT’nin “bazen yanlış veya yanıltıcı bilgiler üretebileceği” konusunda uyarıyor, bu yüzden dikkatli olun. İşte ChatGPT’nin neden önemli olduğu ve içinde neler olduğu.

ChatGPT nedir?

ChatGPT bir AI sohbet robotu sistemidir OpenAI Kasım ayında yayınlandı Çok büyük, güçlü bir yapay zeka sisteminin neler başarabileceğini sergileyin ve test edin. Sayısız soru sorabilir ve faydalı bir cevap alabilirsiniz.

Örneğin, “Newton’un hareket yasalarını açıklayın” gibi ansiklopedik sorular sorabilirsiniz. Ona “Bana bir şiir yaz” diyebilirsin ve geldiğinde “Şimdi daha heyecanlı hale getir” diyebilirsin. Sizden bir kelimenin harflerinin düzenlenebileceği farklı yolları gösteren bir bilgisayar programı yazmanız isteniyor.

İşin püf noktası şu: ChatGPT tam olarak hiçbir şey bilmiyor. Bu, web’den toplanan çok çeşitli metinlerdeki kalıpları tanımak üzere eğitilmiş ve ardından daha etkili, daha iyi konuşma sağlamak için insan yardımıyla daha da eğitilmiş bir yapay zekadır. Aldığınız yanıtlar inandırıcı ve yetkili olabilir, ancak OpenAI’nin uyardığı gibi, tamamen yanlış olabilir.

Chatbot’lar, müşterilerin ihtiyaç duyduklarını almalarına yardımcı olmanın yollarını arayan şirketlerin ve Turing testini çözmek için yapay zeka araştırmacılarının yıllardır ilgisini çekiyor. Bu ünlü “Taklit Oyunu”dur. Bilgisayar bilimcisi Alan Turing bunu 1950’de önerdi. Zekayı ölçmenin bir yolu olarak: Bir bilgisayarla etkileşime giren bir insan hangisinin hangisi olduğunu anlayabilir mi?

Ne tür sorular sorabilirsiniz?

Cevap alamasan da her şeyi sorabilirsin. OpenAI, fiziği açıklamak, doğum günü partisi fikirleri istemek ve programlama yardımı almak gibi birkaç kategori önerir.

Hiçbir edebiyat uzmanına hitap etmeyeceğini düşündüğüm bir şiir yazmasını istedim. Ondan daha heyecanlı hale getirmesini istedim ve bakın, ChatGPT savaş alanı, adrenalin, gök gürültüsü ve macera gibi kelimelerle güçlendirdi.

READ  2022 Dünya Kupası Özeti: İran, Galler kalecisinin oyundan atılmasının ardından 2-0 mağlup oldu

Tuhaf bir örnek, ChatGPT’nin insanların adım atmaktan korktuğu alanlara girmeye ne kadar istekli olduğunu gösteriyor: yazma komutu “Bir pas programı yazmak ve bir ömür boyu böceklerle savaşmak hakkında bir halk şarkısı.”

ChatGPT’nin uzmanlığı engindir ve konuşmaları takip etme yeteneği olağanüstüdür. “Mor” ile kafiyeli kelimeleri sorduğumda bazı önerilerde bulundu ve ardından “pembeye ne dersin?” Bir ritmi kaçırmadı. (Ayrıca, “pembe”nin pek çok güzel kafiyesi vardır.)

“Bir randevu ayarlamak duygusal mı yoksa zor mu daha kolay?” diye sorduğumda GPT, “Bazı insanlar hassas bir kişiyi çok çekici ve çekici bulabilirken, diğerleri sert ve iddialı bir kişiye ilgi duyabilir. Genel olarak, başkalarıyla etkileşimlerinizde özgün ve samimi olmak daha etkilidir. Randevu almak yerine randevu almak daha etkilidir. belirli bir kalıba veya kişiliğe uymaya çalışmak.”

İnsanların aklını başından alan botların hesaplarını bulmak için uzaklara bakmanıza gerek yok. Twitter, yapay zekanın hünerini gösteren kullanıcılarla dolup taşıyor Resim istemleri oluşturma ve kod yazma. Hatta bazıları var “Google öldü” dedi. ile birlikte Kolej Denemesi. Aşağıda bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

ChatGPT’yi kim yarattı?

ChatGPT, bir yapay zeka araştırma firması olan OpenAI’nin buluşudur. Misyonu, “güvenli ve faydalı” bir yapay genel zeka sistemi oluşturmak veya başkalarına yardımcı olmaktır.

İlk o sıçradı GPT-3Bir insan tarafından yazılmış gibi görünen bir metin üretebilir, ardından Şimdi “biçimlendirici sanat” olarak adlandırılan şeyi yaratan DALL-E. Yazdığınız metne göre.

GPT-3 ve ChatGPT’ye dayalı GPT 3.5 güncellemesi, büyük dil modelleri adı verilen yapay zeka teknolojisinin örnekleridir. Gördüklerine göre metin oluşturmak üzere eğitilirler ve otomatik olarak eğitilebilirler – genellikle büyük miktarda bilgi işlem gücüyle bir hafta içinde. Örneğin, eğitim süreci rastgele bir metin pasajı bulabilir, belirli kelimeleri silebilir, yapay zekadan boşlukları doldurmasını isteyebilir, orijinal sonucu karşılaştırabilir ve yapay zeka sistemini olabildiğince yaklaşması için ödüllendirebilir. Tekrarlama, gelişmiş metin üretme becerisine yol açar.

ChatGPT ücretsiz mi?

Evet, en azından şimdilik. OpenAI CEO’su Sam Altman Pazar günü uyardı, “Bir noktada bundan bir şekilde para kazanmamız gerekiyor; hesaplama maliyetleri göz yaşartıcı.” OpenAI, DALL-E sanatı için temel ücretsiz uygulamanın ötesinde bir kez ücret alır.

READ  Stalker 2: Heart of Chornobyl 'Come to Me' Oynanış Fragmanı, Ekran Görüntüleri

ChatGPT’nin sınırlamaları nelerdir?

OpenAI’nin ısrar ettiği gibi, ChatGPT size yanlış cevaplar verecektir. Bazen, yararlı bir şekilde, sizi kendi eksiklikleri konusunda özellikle uyaracaktır. Örneğin, “Yanlış gerçekler pullu zihni gölgede bırakır” ifadesini kimin yazdığını sorduğumda, ChatGPT, “Üzgünüm, ama internette gezinemiyorum veya yapmak için eğitildiğimin ötesinde herhangi bir dış bilgiye erişemiyorum” yanıtını verdi. . . . ” (İfade, Wallace Stevens’ın 1942 şiiri Connoisseur of Chaos’tan gelmektedir.)

ChatGPT, şu ifadenin anlamını incelemeye hazırdı: “Bir durumda gerçekleri veya bilgileri işlemek veya anlamak zordur.” Bu açıklamayı, daha fazla bağlam olmadan yargılamanın zor olduğu ve bunun olası bir açıklama olduğu uyarıları arasına sıkıştırdı.

ChatGPT’nin yanıtları resmi görünebilir ancak yanlış olabilir.

Yazılım geliştirici platformu StackOverflow, ChatGPT’nin programlama sorularına verdiği yanıtları yasakladı. Yöneticiler, “Çünkü ortalama ChatGPT’den doğru yanıt alma oranı çok düşükChatGPT tarafından oluşturulan yanıtları yayınlamak, siteye ve geçerli yanıtlar soran veya arayan kullanıcılara önemli ölçüde zarar verebilir.”

Aynı soruyu birden çok kez sorarak BS Artist ChatGPT’nin ne kadar becerikli olabileceğini kendiniz görebilirsiniz. Bilgisayar çipi endüstrisinin veri işleme transistörlerinin sayısını artırmadaki ilerlemesini takip eden Moore Yasası’nın buharının tükenip bitmediğini iki kez sordum ve iki farklı yanıt aldım. Biri iyimser bir şekilde devam eden ilerlemeye işaret etti, diğeri daha sert bir şekilde durgunluğa ve “Moore Yasası sınırlarına ulaşıyor olabilir” inancına işaret etti.

Her iki fikir de bilgisayar endüstrisinde yaygındır, bu nedenle bu belirsiz konum, insan uzmanların inandıklarını yansıtır.

Net yanıtları olmayan diğer sorular için ChatGPT’nin sabitlemesi genellikle kaldırılır.

Bununla birlikte, bir cevap sağlaması, bilgi işlemde önemli bir gelişmedir. Uygun sözdizimi ve arabirim gereksinimlerine uymazsanız bilgisayarlar çalışmayı reddetmekle ünlüdür. Daha büyük dil modelleri, kopyalama ve yaratıcılık arasında bir yerde bulunan yanıtlar üretme yeteneği bir yana, daha insan dostu bir etkileşim tarzı sergiler.

ChatGPT yazılımı yazabilir misiniz?

Evet, ama dikkatle. ChatGPT, insanlar tarafından atılan adımların izini sürebilir ve gerçek programlama kodu üretebilir. emin ol hayır Kafa karıştırıcı programlama kavramları Veya çalışmayan bir yazılım kullanmak. StackOverflow’un ChatGPT tarafından oluşturulan yazılım üzerindeki yasağının bir nedeni vardır.

READ  Zelensky, Ukrayna güneyde saldırıya geçerken Rusları 'eve dönmeye' çağırdı

Ancak internette ChatGPT’nin gerçekten çalışmasını sağlayabilecek yeterli yazılım var. Bir geliştirici, Cobalt Robotics Baş Teknoloji Sorumlusu Eric Schluntz, ChatGPT’nin üç gün içinde yeterince yararlı tavsiye sağladığını tweetledi. StackOverflow kez açılmaz Tavsiye isteyin.

Diğeri ise AI sanat platformu Lexica’dan Gabe Rockland. Web sitesi kodu yazmak için ChatGPT kullanıldı React Tool tarafından oluşturulmuştur.

ChatGPT normal ifadeleri ayrıştırabilir (regex), örneğin bir paketteki tarihler veya bir web sitesi adresindeki bir sunucu adı gibi belirli kalıpları bulmak için güçlü ama karmaşık bir sistem. “Programlama öğretmeni gibi 7/24 elinizin altında,” diye tweet attı programcı James Blackwell, ChatGPT’nin normal ifadeyi yorumlama yeteneği hakkında.

İşte teknik pirzolalarının etkileyici bir örneği: ChatGPT, bir Linux sistemini taklit edebilirKomut satırı girişine geçerli yanıtlar sağlama.

sınırlamalar nelerdir?

ChatGPT, “uygunsuz” istekleri ayıklamak için tasarlanmıştır OpenAI’nin çalışması “Yapay genel zekanın tüm insanlığa fayda sağlamasını sağlamak.”

ChatGPT’ye neyin yasak olduğunu sorarsanız, size şunu söyleyecektir: “Önyargılı, saldırgan veya uygunsuz sorular. Buna ırkçı, cinsiyetçi, homofobik, transfobik veya başka türlü ayrımcı veya nefret dolu sorular dahildir.” Yasadışı faaliyetlerde bulunması istenirse, o da değildir.

Google Arama’dan daha mı iyi?

Sisteme bir soru sormak ve yanıt almak faydalıdır ve ChatGPT genellikle bir şeyler sunar.

Google size sık sık önerilen soruların yanıtlarını ve alakalı olabileceğini düşündüğü web sitelerinin bağlantılarını sağlar. Genellikle ChatGPT’nin yanıtları Google’ın önerdiğinden daha yüksektir, bu nedenle GPT-3’ü bir rakip olarak hayal etmek kolaydır.

Ancak ChatGPT’ye güvenmeden önce iki kez düşünmelisiniz. Google ve Wikipedia gibi diğer bilgi kaynaklarında olduğu gibi, orijinal kaynaklara güvenmeden önce bilgileri doğrulamak en iyi uygulamadır.

ChatGPT yanıtlarının doğruluğunu kontrol etmek, size bağlantılar veya alıntılar olmadan bazı ham metinler sağladığından, biraz çalışma gerektirir. Ancak bazı durumlarda yararlı ve düşündürücü olabilir. ChatGPT gibi şeyleri doğrudan Google arama sonuçlarında göremeyebilirsiniz, ancak Google geniş dil modelleri oluşturmuştur ve aramada zaten yapay zekayı kullanmaktadır.

Bu nedenle, ChatGPT’nin teknolojik geleceğimize giden yolu işaret ettiğine hiç şüphe yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.