Almanya-Polonya sınırındaki Oder Nehri’ndeki toplu balık ölümleri cıvayla bağlantılı

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Polonya başbakanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Polonya-Almanya sınırındaki bir nehre büyük miktarda kimyasal atık atılmış olabileceğini ve bunun tonlarca balığı öldürdüğünü ve temizlenmesi yıllar alabilecek bir çevre felaketi yarattığını söyledi.

Yetkililer, Polonya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nden geçen 522 mil uzunluğundaki Oder Nehri’ne 150 Polonya askerinin konuşlandırıldığını söyledi. Başbakan Mateusz Morawiecki, kimyasal sızıntının kasıtlı olabileceğini söyledi. söz konusu Cuma podcast’inde.

Morawiecki, “Oder Nehri’ne çok fazla kimyasal atık dökülmüş olabilir ve bu, riskler ve sonuçlar konusunda tam bir farkındalıkla yapıldı.” Dedi. Bu işin peşini bırakmayacağız ve failler en ağır şekilde cezalandırılana kadar da dinlenmeyeceğiz” dedi.

Yerel basına göre, bölgeden alınan Alman su örneklerinde yüksek cıva seviyeleri ortaya çıktı, ancak yetkililer hala sızıntının kaynağını araştırıyor. Bilim adamları, iklim değişikliği de dahil olmak üzere kitlesel balık ölümlerinin başka sebepleri olabileceğini düşünüyorlar. Polonyalı askerler ölü balıkları yakalamak için nehir boyunca bir barikat kurdu ve yerel sakinleri suda yıkanmamaları veya nehrin kirli kısımlarında yakalanan balıkları yememeleri konusunda uyardı.

Çevre grupları, Polonya hükümetini Temmuz ayı sonlarında yerel balıkçılar tarafından fark edilen kirliliğe tepki vermede yavaş olmakla eleştirdi. Alman çevre bakanlığı, Varşova’nın Berlin’i felaketten, ölü balıkların ilk ortaya çıkmasından haftalar sonra Perşembe gününe kadar resmen bilgilendirmediğini söyledi.

Çevre Bakanlığı sözcüsü Christopher Stolzenberg gazetecilere verdiği demeçte, “Bu tür vakalar için planlanan raporlama zincirinin çalışmadığını biliyoruz. Associated Press’e göre.

Almanya Çevre Bakanı Steffi Lemke, “Çevre felaketi yaklaşıyor” dedi. söz konusu RND Gazete Grubu. “Bütün taraflar bu kitlenin nedenlerini bulmaya hazırlanıyor” [killing of fish] Ve olası hasarı en aza indirin.”

Video Yayınlanan Sosyal medya, nehir kıyısında yüzen balıkları gösteriyor. Yerel balıkçılar haftalardır ölü balıkları ve su samurlarını sudan çektiklerini söylüyor.

READ  Trump, 6 Ocak'ta GOP 2024 inananlarını toplarken Pence'e saldırdı

Bilim adamları, kasıtlı olarak çöp atmanın ötesinde faktörlerin rol oynayabileceğini tahmin ettiler. Merkür, yakın zamanda yapılan taramalarla tetiklenmeden önce geçmişteki kirlilik nedeniyle nehir tortullarına yerleşmiş olabilir. Avrupa’nın Bu yaz tarihi sıcak dalgası Hatta belki suç. Kıta 500 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya; Düşük su seviyeleri ve yüksek sıcaklıklar nehirdeki su yaşamına oksijen verilmesini engelleyebilir ve mevcut kirliliği kötüleştirebilir.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde çevresel değişim profesörü olan David Taylor, “İklim değişikliğinden etkilenen bir dünyaya girerken bu bir sorun. Dış ortamdaki kirleticiler daha zehirli çünkü kuraklık sırasında daha yüksek konsantrasyonlarda bulunuyorlar” dedi.

“Artık sadece kuraklık ve fırtına gibi iklim değişikliğinin doğrudan etkilerini değil, aynı zamanda iklim geçişinin zincirleme etkilerini de görmeye başladığımız bu garip dönemdeyiz.”

Seul en savunmasız noktasında başarısız oldu, bodrum evlerini su bastı

2016’da Vietnam, kıyılarındaki bir çelik fabrikasından yaklaşık 100 ton balığı öldüren zehirli atık sızıntısını suçladı ve bu olay ülkenin en kötü çevre felaketi olarak adlandırıldı. Dökülme, 125 mil kıyı şeridini kirletti ve bölgedeki birçok balıkçıyı işsiz bıraktı. Hükümetin iç raporu saptanmış Reuters’e göre, Tayvanlı Formosa Plastics Group tarafından işletilen fabrika 50’den fazla ihlal gerçekleştirdi.

Cuma günü, Morawiecki 20.000 kişinin ardından Ulusal Su Yönetim Ajansı başkanını görevden aldı. imzalı Görevden alınmalarını talep eden bir dilekçe. Ayrıca, ülkenin Çevre Koruma Dairesi’nin baş müfettişini yeterince hızlı hareket etmediği için kovdu.

“Karşılaştığımız durum hiçbir şekilde öngörülebilir değil, ancak sorumlu kurumlar kesinlikle daha hızlı hareket edebilirdi” dedi. Facebook Posta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.