Avrupa, Fransa ve İspanya’yı yakan sıcak hava dalgasından sarsılıyor

LA TESTE-DE-BUCH, Fransa (AP) – Avrupa’yı sarsan sıcak hava dalgası Pazartesi günü kuzeye İngiltere’ye sıçradı. ve İspanya ve Fransa’da binlerce insanı yerinden eden ve kavrulmuş ormanlarda alevlerle savaşan su bombası atan uçaklar ve itfaiyeciler gönderen vahşi orman yangınlarına yol açtı.

İspanya’da, başbakanının “iklim değişikliği işe yarıyor” diyerek küresel ısınmayı ilişkilendirdiği bir yangında iki kişi öldü.

Aşırı sıcaklıklar kıtayı kaplarken, İber Yarımadası’ndaki yüzlerce ısıya bağlı ölümün üstüne çıktı. Orman yangınları son günlerde Portekiz’den Balkanlar’a kadar uzanan yangınlara yol açtı. Kuzey İtalya da dahil olmak üzere bazı bölgelerde uzun süreli kuraklık yaşanıyor. İklim değişikliği, yaşamı tehdit eden bu tür aşırı uçları daha nadir hale getiriyor ve sıcak hava dalgaları, İngiltere gibi yerlere bile vurarak, potansiyel olarak rekor kıran sıcaklıklara yol açtı.

İngiltere’de sıcak havanın bu hafta daha şiddetli olması bekleniyordu, tren operatörleri rayları raydan çıkarabileceği konusunda uyardı ve bazı okullar çocukların serinlemesine yardımcı olmak için yüzme havuzları kurdu.

Fransa’da sıcaklık rekorları kırıldı ve dönen sıcak hava ülkenin güneybatısında yangınla mücadeleyi zorlaştırdı.

Bölge İtfaiye Şefi Mark Vermeulen, “Yangın gerçekten patlıyor,” dedi ve ağaç gövdelerinin alevler tarafından ezildiğini, yanan közlerin havaya fırladığını ve yangını daha da büyüttüğünü sözlerine ekledi.

“Aşırı ve istisnai durumlarla karşı karşıyayız” dedi.

Yetkililer ayrıca kasabaları tahliye etti ve 14.900 kişiyi yangın ve boğulma yolundaki bölgelerden taşıdı. Gironde bölgesindeki orman yangınlarının 12 Temmuz’da başlamasından bu yana toplamda 31.000’den fazla kişi evlerini ve yazlık tatil yerlerini terk etmek zorunda kaldı.

İçişleri bakanlığı Pazar gecesi yaptığı açıklamada, altı itfaiyeciyle birlikte, deniz suyunu söndürmek ve kalın duman bulutları arasında tekrar tekrar koşmak için üç uçak daha gönderildiğini söyledi.

READ  Missouri'de Amtrak treni raydan çıktı: çok sayıda kişi öldü ve en az 50 kişi yaralandı

Alevlerin değerli üzüm bağlarına yaklaştığı ve istiridyeleri ve plajlarıyla ünlü Arcachon deniz havzasında yükselen dumanların olduğu Gironde yangınını söndürmeye çalışan 1.500 itfaiyeciye 200’den fazla takviye güç katıldı..

Bu arada İspanya, kendi yangınlarından iki gün içinde ikinci ölümünü bildirdi. 69 yaşındaki bir koyun çiftçisinin cesedi Pazartesi günü, kuzeybatı Zamora eyaletinde 62 yaşındaki bir itfaiyecinin bir gün önce çıkan bir yangında öldüğü dağlık bölgede bulundu. İspanya’da 30’dan fazla orman yangını binlerce insanı tahliye etmeye zorladı ve 220 kilometrekarelik (85 sq mi) orman ve çalılık alanı yaktı.

Zamora’dan geçen bir trende seyahat eden yolcular, trenleri kırsalda dururken alevlere ürkütücü, yakından baktılar. Planlanmamış – ve sinir bozucu – durmanın videosu, bir trende yaklaşık bir düzine korkmuş yolcuyu gösterdi. Pencerelerden pistin iki yanında yanan alevlere baktılar.

İklim bilimciler, ısı dalgalarının daha sık olacağını söylüyor, iklim değişikliği, kuraklık ile birlikte orman yangınlarını daha sık ve daha uzun ve mücadele etmeyi zorlaştırdı. İklim değişikliğinin havayı daha aşırı ve orman yangınlarını daha sık ve yıkıcı hale getirmeye devam edeceğini söylüyorlar.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez Pazartesi günü üç büyük yangının çıktığı Extremadura bölgesini ziyareti sırasında “İklim değişikliği işe yarıyor” dedi. “İnsanları öldürüyor, ekosistemlerimizi ve biyolojik çeşitliliğimizi öldürüyor.”

İspanya’nın çevre değişikliği bakanı Teresa Ribera, Berlin’deki iklim değişikliği görüşmelerine katıldığı sırada ülkesini “tam anlamıyla yanıyor” olarak nitelendirdi..

10 günden fazla 40 santigrat derece (104 Fahrenhayt derece) sıcaklıktan sonra, geceleri ılımlı soğutma ile “önümüzdeki günlerde daha korkunç beklentiler” konusunda uyardı.

Sıcaklıkların bu ayın başlarında 47 C’ye (117 F) ulaştığı İspanya ve komşu Portekiz’de en az 748 sıcaklığa bağlı ölüm rapor edildi.

READ  Dow Jones, önemli ekonomik verilerin ardından yükseldi; Meta-disfonksiyonlar %24; Apple kazancından önce satıyor

İspanya’da Salı günü sıcak hava dalgasının hafiflemesi bekleniyor, ancak özellikle kurak batı Extremadura bölgesinde sıcaklıklar Çarşamba günü tekrar yükseldiği için bu süre kısa olacak.

İngiltere’de yetkililer ilk aşırı sıcaklık uyarısını yayınladılar ve Met Office 2019’da belirlenen maksimum 38,7 C (101,7 F) sıcaklığın paramparça olacağını tahmin etti.

Met Office CEO’su Penelope Endersby, “Kırk bir kartta yok” dedi. Modelde birkaç 43 tane bile var ama o kadar çok olmayacağını umuyoruz.” dedi.

Fransız meteoroloji servisi Meteo-France, Fransa’nın genellikle ılıman Brittany bölgesindeki Brest limanının 39,3 C (102.7 F) kaydederek Eylül 2003’ten bu yana en yüksek sıcaklığı olan 35.1 C’yi geçtiğini söyledi.

Meteoroloji servisinin Pazartesi günü “bu sıcak hava dalgasının en sıcak günü” olarak adlandırdığı olayda, Fransa’nın bölgesel rekorları bir düzine şehirde kırıldı.

Balkan bölgesi bu haftanın sonlarına doğru en kötü sıcaklığı bekliyor, ancak şimdiden ara sıra orman yangınları gördü.

Pazartesi sabahı erken saatlerde, Slovenya’daki yetkililer itfaiyecilerin yangını kontrol altına aldığını söyledi. Geçen hafta Hırvatistan, bir orman yangınına yakalandıktan sonra Adriyatik Denizi’ne su damlayan bir uçak gönderdi. Sibenik’te çıkan yangın, bazılarını evlerini boşaltmaya zorladı, ancak daha sonra söndürüldü.

Portekiz’de Pazartesi günü aşırı soğuk hava, itfaiye ekiplerinin ilerleme kaydetmesine yardımcı oldu. Kuzey Portekiz’deki dört büyük yangına 600’den fazla itfaiyeci müdahale etti.

___

Leicester, Le Pecq’ten bildirdi. Londra’dan Associated Press muhabirleri Danica Girca ​​​​ve Jill Lawless, Berlin’den Keir Moulson, Madrid’den Raquel Redondo, Lizbon, Portekiz’den Barry Hatton ve Belgrad, Sırbistan’dan Joanna Keck katkıda bulundu.

___

AP’nin iklim kapsamını https://apnews.com/hub/climate-and-environment adresinden takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.