Batı Alaska fırtınası zayıflayıp sel suları çekildikçe, yüzlerce kilometrelik kıyı şeridi boyunca hasar değerlendirmeleri başlar.

Pazar sabahı Alaska’nın batısındaki bin kilometreyi vuran devasa Pasifik kasırgasının kalıntıları, sel suları azaldı ve topluluklar, kaydedilen en kötü fırtınalardan birinin hasarını değerlendirdi.

Ulusal Hava Servisi meteoroloğu Caitlin Lardio Pazar günü yaptığı açıklamada, “Yükseliş bitti. Bu zayıf bir sistem.”

Fırtına Alaska kıyılarında enkaz bıraktı, sellere, telekomünikasyon kesintilerine ve yollar, rıhtımlar, deniz duvarları ve köy pistleri dahil olmak üzere binalara ve altyapıya zarar verdi.

Vali Mike Dunleavy, Pazar akşamı itibariyle ölüm, ciddi yaralanma veya kayıp kişi olmadığını söyledi.

Fırtına sistemi kuzeye doğru ilerlemeye devam ediyor, burada Chukchi Denizi’nde durması ve hızla zayıflaması bekleniyor.

Kotzebue'de sel

Meteoroloji uzmanı Jonathan Crist, fırtınanın önümüzdeki iki gün boyunca bozulmadan kalmasının beklendiğini söyledi. Pazar video güncellemesi. Sonuç olarak, “bu bölgedeki su seviyesi yavaş yavaş azalacak” dedi.

“İyi haber şu ki, sistem ne kadar uzun süre çalışır durumda olursa, Point Lay’den Wainwright’a ve Utkiavik’e kadar kıyı taşkınları açısından daha uzun süre yaygın veya neredeyse hiç etki beklemiyoruz” dedi. “Suyun şu anda etkilere neden olacak kadar yükselmesi beklenmiyor.”

[Alaska Community Foundation creates fund to accept donations for storm-ravaged Western Alaska]

Hava sisteminin geri kalanı, Pasifik Okyanusu’nda, normalde fırtınaların başladığı yerden daha doğuda oluşan Typhoon Merbok’tur.

Kotsebu’nun bazı kısımları Cumartesi günü geç saatlerde ve Pazar sabahı erken saatlerde sular altında kaldı ve şehrin bazı alçak bölgelerinde yaşayanlar geceyi orada geçirdi. Kuzeybatı Arctic Borough Kamu Güvenliği Departmanı kamu güvenliği direktörü Tessa Baldwin, Pazar öğleden sonra itibariyle, Kivalina ve Deering’de herhangi bir tahliye raporu yoktu ve “Kuzeybatı Arctic Borough’daki başka hiçbir topluluk herhangi bir önemli etki bildirmedi” dedi. .

READ  'Oyunun kuralları değişti': Florida'nın büyük kampanyaları kasırga sırasında reklam yayınlıyor
Kotzebue'de sel

Daha güneyde, Pazar günü boyunca Yukon ve Kuskokwim nehirleri, Norton Sound ve Seward Yarımadası’nın ağızlarındaki topluluklarda su seviyeleri düştü.

Lardio, “Bu etkinlik için asallarını geçtiler,” dedi.

Batı Alaska Fırtına Bölgeleri

En kötü rüzgarlar ve sel azalırken, eyaletin Acil Durum Operasyon Merkezi hasarı değerlendirdi ve Bering Denizi kıyılarında yukarı ve aşağı topluluklardan hasarlı altyapı ve mülk raporları topladı.

Dunleavy’ye göre, beş topluluk “ciddi şekilde hasar gördü”: Hooper Bay, Scaman Bay, Nome, Newtok ve Colowine.

Hooper Bay Batı Alaska Fırtına Sel
Hooper Bay Batı Alaska Fırtına Sel

Dunleavy, “Mümkün olduğunca çabuk hareket edeceğiz ve gerçekten zarar gören ve gerçekten en çok yardıma ihtiyaç duyan topluluklara odaklanacağız.” Dedi. Ancak tüm gruplar gözden geçirilecek ve nerede yardıma ihtiyaç duyulursa, o yardımı mümkün olan en kısa sürede oraya ulaştıracağız” dedi.

Kötü etkilenmeyen topluluklar bile önümüzdeki günlerde büyük sorunlarla karşı karşıya. Unalakleet, Elim, Hooper Bay ve Golovin su sorunlarıyla karşı karşıya. Kamu radyo istasyonuna göre, hafta sonu yakınlardaki Kotlik sakinleri de dahil olmak üzere yüzlerce kişi Hooper’s Bay’deki okula sığındı. KYUK. KYUK ve Alaska Public Media’nın raporlarına göre, Sewak’taki balıkçı teknelerinin çoğu gitti.

“Bölgede çok fazla güvenlik açığı var. Eyalet İç Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Bölümü sözcüsü Jeremy Zidek, konutlarda hasar, birçok toplulukta altyapıda hasar meydana geldi ve kurtarma sürecinin kapsamlı olacağını anlıyoruz” dedi.

[Whipped by winds from storm, popular Nome restaurant destroyed in a Saturday fire]

Telekomünikasyon güvenlik açıkları

Devlet acil müdahale ekiplerinin karşılaştığı sorunlardan biri, bazı topluluklardaki telekomünikasyon kapsamının Pazar günü boyunca düzensiz olması ve altyapının zarar görmesi veya yerel güç kaynaklarının kaybı nedeniyle düşmesiydi.

“İletişim etkilenir mi? Evet,” dedi Zidek. “Güç etkiler mi? Evet. Ne ölçüde? Bu gerçekten değişen ve gelişen bir durum.

Etkilenen toplulukların çoğuna telefon ve İnternet hizmeti sağlayan GCI, Anchorage’daki merkezinin bilgisayar kesintisini izlemek için batı Alaska’daki yerel teknisyenlerle birlikte çalıştığını söyledi.

GCI sözcüsü Heather Handyside, “Mevcut değerlendirmelerimiz Chevak, Elim, Golovin, Hooper Bay, Newtok, White Mountain, Shaktoolik, Stebbins, St. George, Unalakleet’te tüketici ağ hizmetlerinin etkilendiğini gösteriyor” dedi. “İnternet kısa bir süreliğine çöktü ama Emmonock, Grayling ve Quikillingoc’ta geri yüklendi.”

[Earlier coverage: Worst storm in years batters Western Alaska coast]

“Bazı tüketici kesintileri, ticari kesintiler ve sel nedeniyle evdeki İnternet ekipmanlarını etkileyecektir,” dedi ve fırtına koşulları hafiflemeye devam ettikçe, “GCI ekipleri, kaynakları ve ekipmanı dağıtırken sevkıyat ihtiyaçlarına öncelik veriyor.”

Altyapı hasar gördü

Pazar öğleden sonra, devlet yetkilileri bölgedeki havalimanlarındaki tüm pistlerin faaliyete geçeceğine inandıklarını söyledi. Cumartesi günü çok sayıda pistin sular altında kaldığı ve uçuşlara izin verilmediği bildirildi.

Annette Piscoya, Nome, Buell

Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Shannon McCarthy, ağır ekipman operatörlerinin ekiplerinin Pazar sabahı pistlerdeki enkazın çoğunu temizleyebildiğini söyledi. Bazı toplulukların sel nedeniyle pist ışıklarında hasar gördüğünü söyledi.

Nome merkezli bölgesel kar amacı gütmeyen Kaverak’ın başkanı Melanie Bahnke, Nome tarafından hizmet verilen 15 Bering Boğazı topluluğundan daha fazla bilgi geldiğini söyledi. Kolovin’de şu ana kadar üç evin kaybolduğuna inanılıyor. Banke’e göre, Shishmarep’in çöp ve bal kovalarını boşaltmak için kullanılan sıhhi yolu “temizleniyor”. Diğer topluluklar sular altında kaldı ve sakinler Cumartesi gecesi barınaklara taşındı.

Nome’un dışındaki yollarda insanlar aile kulübelerini ve balık kamplarını yıkılmış veya hasar görmüş halde buluyor. Banke, kocasının Cumartesi günü geç saatlerde Cape Nome’daki kulübelerini kontrol ettiğini söyledi.

“Duman evim gitti, dış evim gitti. Piknik masası ve kano gitmişti” dedi. Rüzgar bir gecede yön değiştirdi ve ana yapının bunu yapıp yapmadığından emin değildi. “Diğerleri odalarını kaybetti.”

Nomes Front Caddesi’nin doğu tarafının büyük bölümleri kesilmiş ve asfalt kaplamaları tarafından ciddi şekilde aşınmıştır.

Alaska Havayolları, Pazar sabahı Nome’a ​​ticari bir uçuş yapabildi. Alaska Airlines Bölge Başkan Yardımcısı Marilyn Romano’ya göre, jet servisi Bethel veya Kotzebue’ye gidemedi.

Vali Dunleavy Cumartesi günü eyalet afet bildirisini yayınladı.

Alaska Ulusal Muhafızları komutanı Tümgeneral Torrance Sacks Pazar günü yaptığı açıklamada, batı bölgesindeki tüm muhafızların ve eyalet savunma gücünün üyelerinin harekete geçirildiğini söyledi. Batı Alaska’nın daha fazla hava desteği var: Nome’da üç ve Bethel’de bir devriye helikopterinin yanı sıra her ikisi de büyük askeri kargo uçakları olan bir C-17 ve C-130 beklemede.

Sachs, “Çizmelerin yerde olması çok önemli. Bu yüzden buna bugün başlamak istiyoruz” dedi.

Hedefin, sığınak sakinlerine yüzlerce yemeğin dağıtıldığı ve muhafızlarla birlikte Bethel ve Nome’a ​​gönderildiği Hooper Koyu’nda 10 muhafız almak olduğunu söyledi.

Vali Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin etkilenen topluluklara yiyecek, su ve diğer temel ihtiyaçları getirmek için kaynakları seferber etmeye başlayacağını söyledi. Batı Alaska’da hızla yaklaşan bir “donma”nın sadece birkaç kısa hafta içinde beklendiğini, bu da kurtarma sürecinin hızlı bir şekilde başlaması ve hızla tamamlanması gerektiği anlamına geldiğini yineledi.

İç güvenlik ve acil durum yönetimi müdürü Brian Fisher, eyalet acil durum müdürü de dahil olmak üzere eyalet yetkililerinin Pazartesi günü batı Alaska’ya gönderileceğini söyledi. Yiyecek, su ve barınmanın nerede gerekli olduğunu değerlendirmeye başlamak için Aşağı 48’den Amerikan Kızıl Haç üyeleri de onlara katılacak.

Banke, Pazar günü federal bir felaket bildirisi alma umuduyla kongre temsilcileriyle konuştuğunu söyledi.

Bahnke, “Kabileler bunu doğrudan FEMA ile yapabilir, ancak bu, olası olmayan yüzde 20’lik bir yerel eşleşme gerektirir.” Dedi. Eyaletin federal acil durum yöneticileri talep etmesini umuyor.

Dunleavy henüz federal bir felaket bildirimi istememiş olsa da, eyalet bunu önümüzdeki iki gün içinde yapmayı bekliyor.

Fisher, “Değerlendirme kısmını yapmak için onlarla birlikte çalışacağız,” dedi Fisher, “ve bu gerçekten bir geri dönüş, valinin Cumartesi sabahından itibaren uygulamaya koyduğu afet planları bir avans sağlayacak. Bu yanıtı yapın. “

Fisher, “Başkan tarafından onaylanırsa, ek finansman kaynakları uzun süre sürdürülebilir olacaktır.” Dedi.

• • •

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.