Batı New York’ta son on yılların en kötü kar fırtınasında ölü sayısı 25’e yükseldi

26 Aralık (Reuters) – Erie County yetkilileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Noel hafta sonu New York’un batısını felç eden güçlü bir kar fırtınasının en az 25 kişiyi öldürdüğünü söyledi. .

Erie İlçe Yöneticisi Mark Poloncarz, Pazartesi sabahı düzenlediği basın toplantısında gazetecilere, buzda, arabalarında veya kalp rahatsızlıklarından ölenler de dahil olmak üzere fırtınayla ilgili ölümlerin sayısının bir gecede 12’ye yükseldiğini söyledi. Kar sürmek veya üflemek.

Polancarz, daha fazla ölüm bildirildiğini, ancak ilçe adli tabibinin bunların doğrudan hava durumuna bağlanıp bağlanamayacağını belirlemeye çalıştığını söyledi.

Bolancarz, “Bugün daha sonra daha fazla ölüm bildirilecek.” Dedi.

45 yılın en kötü kar fırtınası Cuma günü geç saatlerde oluştu ve Noel tatili hafta sonu boyunca Batı New York’u hırpaladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğundan Meksika sınırına kadar uzanan bir Arktik donma ve kış fırtınası cephesini günlerce kapsıyordu.

Bir NBC News çetelesine göre, geçen hafta sonlarından bu yana ABD’deki hava durumuyla ilgili olaylarda en az 55 kişi öldü.

En çok etkilenen bölgelerden biri, Kanada sınırına yakın Erie Gölü’nün kenarındaki Great Buffalo bölgesidir. Arabalar ve otobüsler yüksek kar yığınlarının altına gömüldü ve ambulansların gidemediği yerlerde hastane araçlarının taşınması için yüksek kaldırma ekipmanları kullanıldı.

Buffalo’nun güneyinde ve Syracuse’un kuzeyindeki bölgelerin Salı gününe kadar bir metreye kadar daha fazla kar görmesi bekleniyor.

New York Valisi Kathy Hochul, kuvvetli rüzgarlar ve “göl etkisi” karın – ılık göl suyu üzerinde soğuk havayı hareket ettiren nemin sonucu – tarihteki “22. kar fırtınası” olarak sıralanacağını söyledi. 1977’deki kar fırtınasından bu yana en kötü kar fırtınası yaklaşık 30 kişiyi öldürdü.

READ  2022 PGA Şampiyonası Lider Tablosu: Canlı Yayın, Tiger Woods Skoru, 2. Turda Golf Skorları bugün

Kurtarma çalışmaları sürüyor

Yüzlerce Ulusal Muhafız birliği Pazartesi günü yerel ilk müdahale ekiplerine ve eyalet polisine yardım etti, ekipler evlerde ve arabalarda mahsur kalan insanları kurtardı, sağlık kontrolleri yaptı ve yiyecek ve temel ihtiyaçları sağladı.

İlçe yetkilileri, acil durum görevlilerinin işlerini yapmak için kar yığınlarının yanından geçmekte zorlandıklarını ve hafta sonu sevk edilen çok sayıda kar küreği, çekici, ambulans ve diğer acil durum araçlarının karda mahsur kaldıktan sonra kendilerini kurtarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

İlçe Yöneticisi Bolancarz, Beyaz Saray’ın Pazartesi günü bölgenin fırtına kurtarma ve kurtarmanın zorlu maliyetini karşılamasına yardımcı olacak bir afet bildirisi yayınlamasını beklediğini söyledi.

Poweroutage.us’a göre Poloncarz, Erie İlçesindeki binlerce kişinin Pazartesi sabahı itibariyle elektriğe kavuştuğunu, eyalet çapında 13.000 müşterinin elektriğinin kesildiğini söyledi.

Pazartesi günü Buffalo’da, güvenlik amacıyla ve gömülü arabaların ve kar yığınlarının neredeyse geçilmez bir engel parkurunu geçmeye çalışan acil durum ve kamu hizmetleri çalışanları için yolları açık tutmak için bir sürüş yasağı hala yürürlükteydi.

Bollencarz, “Her yerde arabalar var. Her yerde. Yollarda yanlış yönü işaret ediyorlar, temelde sürülmeleri, kazılmaları ve çekilmeleri gerekiyor. Onlardan kurtulmak zaman alıyor,” dedi.

Gabriella Porter, Kanishka Singh ve Susan Heavey’in hazırladığı rapor; Kurgu Chisu Nomiyama

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.