Biden gizli belgeleri: Kaynak, CNN’e verdiği demeçte, Biden’ın özel ofisinde Ukrayna, İran ve İngiltere ile ilgili ABD istihbarat materyalleri bulunduCNN

Konuya yakın bir kaynağın söylediğine göre, geçen sonbaharda Joe Biden’ın başkan yardımcısı olduğu dönemde özel bir ofiste bulunan materyaller arasında ABD istihbarat notları ve Ukrayna, İran ve Birleşik Krallık gibi konuları kapsayan 10 gizli belge yer alıyor.

Bir kolluk kuvveti kaynağı, Başsavcı Merrick Garland’ın belgelerle ilgili bir ön rapor aldığını ve şimdi tam kapsamlı bir ceza soruşturması başlatılıp başlatılmayacağı da dahil olmak üzere nasıl ilerleyeceği konusunda kritik bir kararla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kaynağa göre belgeler 2013 ile 2016 yılları arasında tarihli. Cumhurbaşkanlığı Kayıtları Yasası kapsamında sınıflandırılmamış üç veya dört kutu belge içeriyorlardı.

Ofisteki eşyaların çoğu kişisel Biden aile belgelerini içerir. Beau BidenKaynak CNN’e cenaze ve ölüm ilanlarını söyledi. Gizli belgelerin bulunduğu kutuların kişisel eşya içerip içermediği net değil.

Başsavcı Merrick Garland, konuyu soruşturmak üzere Trump yönetimi tarafından kontrol edilen Chicago’daki ABD başsavcısını atadı. Garland, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’nden bir tavsiye aldıktan sonra harekete geçti.

Belgeler, ara seçimlere altı gün kala 2 Kasım’da ortaya çıktı, ancak konu haberler nedeniyle ancak Pazartesi günü kamuoyuna açıklandı.

Bir kaynak CNN’e verdiği demeçte, Biden’ın kişisel avukatının, Biden’ın Pennsylvania Üniversitesi’ndeki işinin bir parçası olarak kullandığı şehir merkezindeki DC ofisini kapattığını söyledi. Avukat “Özel” etiketli bir dosya gördü, zarfı açtı ve içindeki gizli belgeleri fark etti. Kaynak, avukatın zarfı kapattığını ve Nara’yı aradığını söyledi.

Kaynak, NARA ile iletişim kurduktan sonra, Biden’ın ekibinin, kutuların çoğunun kişisel eşyalar içermesine rağmen, çok sayıda kutuyu çok dikkatli bir şekilde taşıdığını söyledi.

Bir kolluk kuvveti kaynağı, Chicago’daki ABD Savcısı John Lash Jr.’ın soruşturmasının ilk bölümünü çoktan tamamladığını ve Garland’a ilk bulgularını sağladığını söyledi.

Bu, Garland’ın şimdi nasıl ilerleyeceğine karar vermesi gerektiği anlamına geliyor. Garland, Trump belgeleri soruşturması ve FBI’ı Mar-a-Lago’yu aramaya gönderme kararıyla ilgili bazı önemli kararların alınmasında kişisel olarak yer aldı.

Garland, Trump tarafından Lash Biden belgeleri soruşturmasına liderlik etmek ve Biden tarafından atanmadığı için bir çıkar çatışmasından kaçınmak için atanan kalan iki ABD’li avukattan biriydi.

Garland, Pazartesi günü tuhaf bir anda Meksika’daki bir diplomatik zirvede Biden’la otururken, muhabirler soruşturmayla ilgili sorular sordu. İkisi de soruları görmezden geldi.

Lash, Biden 2021’de göreve başladıktan sonra istifa etmesi istenmeyen Trump dönemi görevlilerinden biriydi ve Illinois’in iki Demokrat senatörü, kısmen siyasi açıdan hassas soruşturmayı ele alması nedeniyle Michael’ın onu görevinde tutma kararını destekledi. Demokrat eski Illinois Meclis Başkanı Madigan, yolsuzluk suçlamasıyla suçlandı.

Açıklama: Gizli belgelerin Biden’ın ofisinde nerede bulunduğunu belirtmek için haber güncellendi.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

READ  Yargıç, Gürcistan Senatosu seçiminin 26 Kasım Cumartesi günü yapılabileceğine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.