Bir Putin müttefiki, Ukrayna bölgelerinin resmen Rusya’ya dahil edilmesini istediğini söyledi

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Medvedev, Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerini ilhak etmesini desteklediğini söyledi
  • Önce anket yapılıyor
  • Böyle bir eylem geri döndürülemez olurdu – Medvedev
  • Ukrayna, güçlerinin Luhansk köyünü ele geçirdiğini söyledi
  • Zelensky, “İşgalciler açıkça panikliyor” diyor

LONDRA/KYIV, 20 Eylül (Reuters) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in üst düzey bir müttefiki Salı günü yaptığı açıklamada, iki doğu Ukrayna bölgesinin Rusya’nın bir parçası olması için genel bir referandum düzenlemek istediğini söyledi. Batı.

Şu anda Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olan eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev’in açıklaması, Rusya’nın Ukrayna konusundaki söyleminin sertleştiğine işaret ediyor ve Kremlin’in Ukrayna ve Batı’nın söylediği bir planla ilerlemeyi düşündüğünün güçlü bir işareti. yasadışı olurdu.

Putin, 1962 Küba füze krizinden ve kuzeydoğu Ukrayna’daki savaş yenilgisinden bu yana Batı ile en büyük yüzleşmeye yol açan yaklaşık yedi aylık bir çatışmada sonraki adımlarını düşünürken yorumlarını yaptı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rusya destekli kendi kendini ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti (LPR) ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DPR) liderleri, bir gün önce Rusya’ya katılım konusunda referandum düzenleme çabalarını koordine etti ve tartıştı. devamını oku

Rusya’nın kontrolündeki güney Kherson bölgesindeki yetkililer de Salı günü Rusya’ya katılım konusunda referandum çağrısında bulundu.

Medvedev, Rusya’nın toplu olarak Donbass olarak bilinen LPR ve DPR’yi ilhak etmesinin, tamamlandığında geri dönüşü olmayan bir adım olacağını öne sürdü. Ve sonra, onlara saldıran herkes, kendi kanunlarına göre, meşru müdafaaya cevap verme hakkına sahip olan Rusya’ya saldırır.

Medvedev, Telegram’daki bir gönderide, “Rus topraklarına izinsiz girmek, tüm meşru müdafaa güçlerini kullanmanıza izin veren bir suçtur.” Dedi. “Bu yüzden Kiev’de ve Batı’da bu anketlerden bu kadar korkuluyor.”

READ  iPhone 14 7 Eylül'de Lansmanı: Apple Etkinliği Onaylandı

Geleceğin Rus lideri, anayasal olarak oylamanın sonucunu değiştiremez, diye yazdı.

Washington ve Batı şimdiye kadar Ukrayna’ya Rus topraklarını bombalamak için kullanılabilecek silahlar vermemeye dikkat etti ve Medvedev’in Moskova’nın gözünde fiili ilhakın yasal olarak ne anlama geldiğine dair açıklaması Batı’ya gelecekte bir uyarı gibi göründü.

“Onlar (referandumlar) Rusya’nın kalkınma vektörünü onlarca yıl boyunca tamamen değiştirecek. Sadece ülkemiz değil. Yeni topraklar Rusya’ya ilhak edildiğinde dünyanın jeopolitik değişimi geri döndürülemez olacak” diye yazdı.

Ukrayna güçleri Luhansk’ı geri almaya çalışırken, Rus ve Rus destekli güçler Donetsk bölgesinin sadece yaklaşık %60’ını kontrol ettiği için referandumun nasıl yürütüleceği belirsiz.

Rus yanlısı yetkililer daha önce referandumların elektronik ortamda yapılabileceğini ve teknik olarak devam etmeye hazır olduklarını söylediler.

Luhansk itişi

Medvedev’in yorumları, Ukrayna birliklerinin Luhansk bölgesindeki Bilohoryvka köyünü geri alması ve şimdiye kadar tamamen Rus kuvvetleri tarafından işgal edilmiş olan tüm eyaleti geri almaya hazırlanırken geldi.

Sosyal medyada doğrulanmayan görüntülerde, haftalarca süren çatışmaların ardından Temmuz ayında Rusların eline geçen Lysizansk kasabasının yaklaşık 10 km batısındaki köyde Ukrayna kuvvetlerinin bulunduğu görülüyor.

Luhansk Valisi Serhii Keidai bir telgrafta, “Her santimetre için bir kavga olacak” dedi. “Düşman savunmasını hazırlıyor. Bu yüzden basitçe içeri girmeyiz.”

Kiev, Rusya’nın Ukrayna’daki “özel askeri operasyonu” olarak adlandırdığı ve Rusça konuşanların Ukrayna hükümet güçleri tarafından taciz edildiği ve bombalandığı operasyonun birincil hedefleri olarak Luhansk ve komşu eyalet Donetsk’in tam kontrolünü ele geçirmeyi reddetti.

READ  ABD topraklarında ilk kez tehlikeli bakteri bulundu

Ukrayna birlikleri, Rus güçlerini bu ay yıldırım bir karşı saldırıyla kuzeydoğu Harkov eyaletinden çıkardıktan sonra Luhansk’a girmeye başladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Pazartesi günü geç saatlerde televizyonda yaptığı bir konuşmada, “İşgalciler panikliyor” dedi ve şimdi kurtarılmış bölgelerde “hıza” odaklanacağını da sözlerine ekledi.

Zelenskiy, “Birliklerimizin hareket etme hızı. Normal hayata dönme hızı” dedi.

Ukraynalı lider ayrıca Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na bir video adresini kullanarak ülkeleri silah ve yardım teslimatlarını hızlandırmaya çağıracağını belirtti.

Güneyde, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Kherson bölgesindeki Nova Khakovka yakınlarındaki bir nehir boyunca Rus birliklerini ve ekipmanını taşıyan bir tekneyi batırdığını iddia etmesiyle birlikte bir başka Ukrayna karşı saldırısı yavaş yavaş ilerliyor.

Ordudan yapılan açıklamada, “Ukrayna kuvvetlerinin ateşine dayanamadıkları için geçişi durdurma çabaları durduruldu. Tekne … işgalcilerin denizaltı gücüne bir ilave oldu” dedi.

Reuters, her iki taraftan da savaş alanı raporlarını bağımsız olarak doğrulayamadı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürolarının Raporu; Andrew Osborne tarafından; Angus MacSwan tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.