BQ.1 Bilim İnsanları Covid Varyantlarının Tehlikeli Olduğundan Korkuyor—2020 Gibi

Yeni covid-19 alt türleri Sadece tüm dünyaya hakim olmak değil Önceki varyantlardan ve alt tiplerden daha bulaşıcı– Ayrıca çok ciddi hastalıklara da neden olabilirler.

Uzmanların öngördüğü gibi, önümüzdeki aylarda yeni bir COVID dalgasının olması uğursuz bir işarettir. Genellikle hafif hastalıkla sonuçlanan enfeksiyon salgınlarıyla başa çıkmak bir şeydir. Vakalar artıyor, ancak hastaneye yatışlar ve ölümler de artıyor yapma. Ancak ciddi hastalıklardaki artış, hastaneye yatışlarda ve ölümlerde artışa neden olabilir.

2020 veya 2021’de tekrar olabilir. En büyük fark, artık güvenli ve etkili aşılara kolay erişime sahip olmamız. Aşılar hala yeni alt tiplere karşı etkilidir.

Yeni bir çalışma Ohio Eyalet Üniversitesi’nin ilk kırmızı bayrağı. HSU’nun Virüsler ve Gelişen Patojenler Programı’nın eş direktörü Shan-Lu Liu liderliğindeki bir ekip, modeli geliştirdi. Yeni SARS-CoV-2 alt türleri BQ.1 ve yakın akrabası dahil, BQ.1.1.

Ekip, zaten bildiklerimizi doğruladı: BQ.1 ve çoğu, omikron varyantının BA.4 ve BA.5 formlarının torunları olan diğer yeni alt tipler, oldukça bulaşıcıdır. Ve onları bu kadar bulaşıcı yapan aynı mutasyonlar, onları monoklonal tedaviler tarafından üretilen antikorlara karşı tanınmaz hale getirerek bu tedavileri etkisiz hale getiriyor.

BQ.1 ve kuzenleri BA.4 ve BA.5’ten daha iyi performans gösterdiğinden ve daha fazla ülke ve eyalete hükmettiğinden, yakın ilgiyi garanti etmek için yeterli olmalıdır. Ama sonra Liu ve meslektaşları, alt tiplerin “füzojenikliğini” de kontrol ettiler. Yani kendi hücrelerimizle ne kadar iyi birleşirler. The Daily Beast’e konuşan Liu, “Virüs ile hücresel zar arasındaki füzyon, virüs girişinde önemli bir adımdır.”

Genel olarak, füzojenisite ne kadar yüksekse, hastalık o kadar şiddetlidir. Liu ve meslektaşları, 20 Ekim’de çevrimiçi olarak yayınlanan ve halen akran incelemesi altında olan çalışmalarında, “birkaç yeni omikron alt tipinde, ilgili ebeveyn alt tiplerine kıyasla artan hücre-hücre füzyonunu gözlemlediklerini” yazdılar. New England Tıp Dergisi.

Bu yeni alt varyantlar gerçekten daha yayılabilir ise Ve Daha şiddetlisi, Covid pandemisi dördüncü yılına girerken önemli bir trend dönüşü olabilir. Şimdiye kadarki eğilim, birbirini izleyen her bir ana varyant veya alt varyantın daha bulaşıcı olduğu, ancak daha az ciddi hastalığa neden olduğu yönündedir.

READ  Hampshire araba kazası: Illinois Eyalet Polisi, McHenry County'de ters yönlü bir I-90 kazasında beşi çocuk yedi kişinin öldüğünü söyledi.

Yaygın aşılama ve yeni tedavilerle birleşen bu eğilim, bilim adamlarının enfeksiyon ve ölümlerde “bağlantıyı kesme” dediği şeye yol açtı. Bazı yeni, oldukça bulaşıcı yeni varyant veya alt varyant hakim olduğundan, Covid vakaları zaman zaman artıyor. Ancak SARS-CoV-2’nin bu yeni biçimleri daha az şiddetli hastalığa neden olduğu için ölümler neredeyse o kadar artmayacaktır.

Aşıların ve tedavilerin mevcudiyeti sayesinde bu kopukluk, geçen yıl dünyadaki çoğu insanın bir tür normale dönmesine izin verdi. BQ.1 veya başka bir yüksek füzojenik alt değişken yine çift enfeksiyonlarına ve ölümlerine neden olursa, bu yeni normal yeni bir kabus olur. OSU çalışmasına dahil olmayan Washington Üniversitesi Sağlık Enstitüsü’nde sağlık metrolojisi profesörü olan Ali Moqdad, durumu “daha yüksek hastaneye yatışlar ve ölümler” ile özetledi.

İlk toparlanmayı zaten görmüş olabiliriz. Son aylarda yeni alt türler baskın olmak için şiddetle rekabet etmeye başladığından, epidemiyologlar gerçek dünyadaki etkileri ölçmek için Covid istatistiklerine yakından baktılar.

Singapur sahte bir bayraktır. Küçük Asya şehir devleti, bu ay bazı uzmanların başlangıçta tehlikeli yeni bir alt varyant içerebileceğinden endişe duyduğu vakalarda hızlı ve inişli çıkışlı bir artış yaşadı. Ancak ülkenin sağlık bakanlığı çok sayıda virüs örneğini sıraladı ve kısa sürede BA.5’in suçlu olduğunu belirledi. Singapur’un yüksek aşılama ve terfi oranları (sakinlerin yüzde 92’sinin ana aşıları var ve yüzde 80’i güncel) ölümlerde büyük bir artış olmadan BA.5 salgınını yavaşlattı.

Ama bir de bu ay vakaların arttığı Almanya var. Alman makamları hangi varyantın veya alt varyantın sorumlu olduğunu henüz belirlemedi, ancak BQ.1’in Avrupa’da hızla yayıldığı dikkat çekiyor.

Almanya’da yeniden birleşme işaretleri var. Ekim ayında ülke günde 175.000 yeni vaka kaydetti ve Temmuz ayında bir önceki dalganın zirvesine ulaştı. Ancak mevcut ayaklanmanın en kötü haftasında her gün ortalama 160 Alman ölürken, yaz ayaklanmasının en kötü haftasında günde sadece 125 Alman öldü. Moqdad, “Diğer Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer modelleri görebiliriz” dedi.

READ  Ukrayna kuvvetleri güneyde Rus savunmasını kırıyor ve doğuda ilerliyor

En son covid alt türleri hakkında hala pek bir şey bilmiyoruz. Almanya’dan iyi veriler elde edene kadar gerçek dünyadaki etkileri odaklanmayacak. Liu, “Yeni varyantları yakından izlemek ve özelliklerini incelemek çok önemlidir.” Dedi.

Ama bir şey çok açık. Tüm aktarılabilirlikleri ve füzojeniteleri, yeni alt türler Numara kurşun aşıların immünolojik etkilerinden önemli ölçüde kaçtı. BA.4 ve BA.5 için tasarlanan en yeni “iki değerli” güçlendiriciler, baskın alt değişkenler Omicron’a yakın olduğu sürece aşı etkinliğini korumalıdır.

Aşı olun ve güçlendiricilerinizin üstünde kalın. Bu fazla vurgulanamaz. Evet, BQ.1 ve akrabaları, salgın eğrisini yaygın ölüm ve bozulmaya doğru bükebilecek bazı tehlikeli özellikler sergiliyor.

Ancak yalnızca aşılanmamışsanız veya güçlendiricilerinizden geri kaldıysanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.