California Selleri: Montecito’nun tamamı tahliye emri altında

LOS ANGELES (AP) — Pazartesi günü eyaletin orta sahilinde 5 yaşında bir erkek çocuk sel tarafından sürüklendi ve Prens Harry, Oprah Winfrey ve diğer ünlülerin evi olan tüm bir kıyı topluluğu, Kaliforniya’yı vuran başka bir güçlü fırtına nedeniyle tecrit altına alındı. Oradaki ölümcül çamurun tahliye edilmesinin beşinci yıldönümü.

On binlerce insan elektriksiz kaldı ve bazı okullar gün boyu tatil edildi. Sokaklar ve otoyollar azgın nehirlere dönüştü, ağaçlar devrildi, toprak kaymaları ve düşen molozların neden olduğu barikatlara çarpan sürücüler kükredi. Devlet yetkilileri, amansız fırtınalardan ölenlerin sayısının 12’den 14’e yükseldiğini söyledi.

Yetkililer, suların dalgıçlar için çok tehlikeli olması nedeniyle yetkililerin iptal etmesinden önce, kayıp çocuğu bulmak için yaklaşık yedi saat süren aramanın yalnızca ayakkabısını ortaya çıkardığını söyledi. San Luis Obispo İlçe Şerif Ofisi sözcüsü Tony Cipolla, çocuğun öldüğünün açıklanmadığını söyledi.

Cal Fire/San Luis Obispo İlçe Şef Yardımcısı Tom Swanson, çocuğun annesinin Kaliforniya’nın orta sahilinden içerideki küçük Paso Robles kasabası yakınlarında sabah 8.00 sularında sel sularına kapıldığında kamyon kullandığını söyledi.

Swanson, görgü tanıklarının anneyi kamyondan çıkarmayı başardığını, ancak çocuğun araçtan sürüklenerek çıkarıldığını ve muhtemelen nehre sürüklendiğini söyledi. O sırada bölgede tahliye emri yoktu.

Yaklaşık 130 mil (209 kilometre) güneyde, tüm Montecito topluluğu ve son orman yangınlarından etkilenen vadiler, heyelanın beşinci yıldönümünde gelen bir tahliye emri altındaydı. 23 kişiyi öldürdü ve kıyı boyunca 100’den fazla evi yıktı.

Ulusal Hava Durumu Servisi saatte bir inç (2,5 santimetre) yağmur kaydetti ve yolların büyük evlerin sıralandığı ağaçlıklı yamaçlara çıktığı dağlık bölgelerde gece boyunca şiddetli yağmur bekleniyor. Dağlar ve Pasifik arasında sıkışmış olan Montecito, Rob Lowe ve Harry ve Sussex Dükü ve Düşesi Meghan gibi ünlülere ev sahipliği yapıyor.

READ  Amerika Birleşik Devletleri, Çin'e karşı profilini yükseltmek amacıyla büyük bir Asya ekonomik anlaşmasını duyurdu

Ellen DeGeneres paylaştı Instagram videosu Oyuncu eşi Portia De Rossi ile birlikte yaşadığı Montecito evinin yakınında, azgın bir derenin önünde duruyordu. Paylaşımda, yüksek bir yerde oldukları için yerlerine sığınmalarının söylendiğini söyledi.

“Bu delilik!” Kapüşonlu ve yağmurluk giyen talk show sunucusu videoda diyor. “Evimizin yanındaki bu dere hiç akmıyor. Muhtemelen dokuz fit yukarıda ve iki fit daha çıkacak.

Jamie McLeod’un mülkü bir Montecito tahliye emri altındaydı, ancak bir tarafında hızlı akan bir dere ve diğer tarafında çamur olduğu için “dağdan inmenin” hiçbir yolu olmadığını söyledi. Santa Barbara Kuş Cenneti’nin 60 yaşındaki sahibi, çalışanlarından birinin haftalık yemek dağıtımını yapmaya geldiğini ve sıkıştığını söyledi.

McLeod, evinin daha yüksek bir yerde oturduğu ve gücün hala açık olduğu için kendini şanslı hissettiğini söyledi. Ancak, beş yıl önce yıkıcı bir heyelanın ardından çıkan büyük orman yangınlarından sonra sık sık tahliye emirlerinden bıktığını söyledi.

McLeod, “Yerini değiştirmek kolay değil,” dedi. “Kesinlikle seviyorum – felaket dışında.”

Santa Barbara İlçesi Şerifi Bill Brown, yaklaşık 10.000 kişiyi tahliye etme kararının “devam eden yüksek yağış oranlarına dayandığını” söyledi. Dereler taştı, birçok yol sular altında kaldı.

Önemli bir kıyı yolu olan US 101’in kuzeye giden şeritlerinin Salı gününe kadar kapalı kalması bekleniyordu. Kaya kaymaları ve sel nedeniyle çok sayıda otoyol ve yerel yol kapatıldı.

Kıyı boyunca, Santa Cruz İlçesinde, su basmış nehir ve derelerin yakınında yaşayan yaklaşık 32.000 sakin için tahliye emri verildi. San Lorenzo Nehri sel aşamasında ilan edildi ve insansız hava aracı görüntüleri, arabaların üst kısımları dışarı bakarken çamurlu kahverengi suda oturan çok sayıda ev gösterdi.

Felton’da ikamet eden Maria Cucciara, küçük bir sel sırasında küçük stüdyosunun çatısına “büyük bir dalın zıpkınla vurmasının” ardından kutsamalarını saymak için yürüyüşe çıktığını söyledi.

READ  SpaceX'in Crew-4 astronotlarının bir gecikmeden sonra Cuma günü uzay istasyonundan kalkışını izleyin

“İki kedim var ve ölebilirdik. Bir tonun üzerindeydi. Söylemeye gerek yok, çok endişe vericiydi.”

Felton’daki Fern River Resort’un sahibi Nicole Martin, Pazartesi günü çok sessiz bir sahneyi anlattı. Piknik masaları ve diğer döküntüler şişkin San Lorenzo’da yüzerken, müşterileri yüksek sekoyaların arasında kahve yudumluyor ve “gösterinin tadını çıkarıyor” dedi.

Martin, nehrin genellikle kabinlerin yaklaşık 60 fit (18 metre) altında olduğunu, ancak kabinlerden 12 fit (4 metre) kadar sızdığını söyledi.

Kuzey Kaliforniya’da birkaç ilçe okulları kapattı ve Sacramento’da 35.000’den fazla müşteri elektriksiz kaldı – Sacramento Belediye Hizmet Bölgesi’ne göre saatte 97 kilometre hızla esen rüzgarın görkemli ağaçları elektrik hatlarına devirmesinden sonra günde 350.000’den fazla müşteri. . Pazartesi günü bildirilen yeni ölümler arasında, bölgede bir ağacın düşmesi sonucu evsiz bir adam hayatını kaybetti.

Ulusal Hava Durumu Servisi, Pasifik’te yağmur ve kar miktarını azaltabilecek uzun bir nem şeridi olan “atmosferik nehirlerin acımasız yürüyüşü” konusunda uyardı. Geçen haftaki fırtınaların elektriği kesmesi, sokakları sular altında bırakması ve kıyı bölgelerini yumruklamasının ardından önümüzdeki iki gün boyunca yağmur bekleniyor.

Başkan Joe Biden Pazartesi günü, fırtına kurtarma ve yardım çabalarını desteklemek için bir düzineden fazla ilçede bir acil durum bildirisi yayınladı.

Hava durumu servisi, kuzey ve orta Kaliforniya’nın çoğu için bir sel izleme yayınladı ve Çarşamba’ya kadar zaten doymuş olan Sacramento bölgesi eteklerinde 6 ila 12 inç (15 ila 30 santimetre) yağmur bekleniyor.

Los Angeles bölgesinde, Pazartesi ve Salı günleri eteklerinde 20 santimetreye (8 inç) kadar yağmur yağabilir. Yüksek trafik de bekleniyordu.

Fırtınalar kuru rezervuarların yenilenmesine yardımcı olmasına rağmen, Kaliforniya’nın çoğu ciddi bir kuraklık içinde.

___

Associated Press muhabirleri Johnny Harr ve Olga R., San Francisco’da. Rodriguez, Orange County’den Amy Daxin, Aptos’tan Nick Coury, Santa Cruz’dan Martha Mendoza ve Felton’dan Haven Daly bu rapora katkıda bulundu.

READ  Meta AKA Facebook'un hiper VR kulaklığı bir otelde elle sızdırıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.