Canlı Haber: Çin hükümeti, Jiang Zemin’in ‘devrimci’ kimlik bilgilerini veda ederken onurlandırdı

Hong Kong’daki Scientia Lisesi öğrencileri, merhum Çin lideri Jiang Zemin için düzenlenen anma törenini izliyor © Peter Parks/AFP/Getty Images

Çin devlet medyası, Jiang Zemin’in bir Marksist “devrimci” olduğunu vurguladı. Eski liderin anısına dikilen bir anıtın açılışı yapıldı ve resmi kurumlar, Salı günü düzenlenen anma töreninde ülkenin en güçlü isimlerinden birini anmak için hassas bir denge kurdu.

Partinin resmi sözcüsü People’s Daily’nin ön sayfa başyazısında, “Yoldaş Jiang Zemin olağanüstü bir lider … O olağanüstü bir Marksist, proleter devrimci, devlet adamı, militarist, diplomat ve iyi test edilmiş komünist bir askerdir” dedi.

Çin, gücü kalıcı olarak merkezileştirmek için Ekim ayında benzeri görülmemiş bir üçüncü dönemi garantileyen mevcut Başkan Xi Jinping ile çok açık bir tezat oluşturmadan Jiang’ı onurlandırmak gibi hassas bir görevle karşı karşıya.

Xi, Salı sabahı bir anma töreninde “Parti, ordu ve halk… sonsuz üzüntü hissediyor… Jiang Yoldaş’ı Çin halkı için hayatını ve ruhunu verdiği için seviyor ve saygı duyuyoruz.”

Jiang’ın cesedi Şanghay’dan uçakla getirildi ve Pazartesi sabahı Pekin’deki Baoshan Devrim Mezarlığı’nda yakıldı. Xi ve diğer üst düzey liderler, o gün düzenlenen bir törenle Jiang’a son saygılarını sundular.

Salı günü Çin, eski lideri Pekin’deki Büyük Halk Salonu’ndan canlı yayınlanan bir anma töreni ve Jiang’ın parti sekreteri olduğu Şanghay da dahil olmak üzere bazı şehirlerde sirenlerin yaydığı üç dakikalık saygı duruşuyla onurlandırdı.

Anma törenleri, parti üyeleri ve dünya medyasının gözü önünde, Çin Halk Kongresi’nden törensiz bir şekilde ihraç edilen eski lider Hu Jintao’nun Ekim ayında Çin Parti Kongresi’nde görünmesiyle de dikkate değerdi. Hu’nun görevden alınması, partiden atıldığı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

READ  Dow Jones Geniş Pazar Rallisine Sinyal Veriyor; Zendesk Spikes, Çin Hisseleri yükselmeye devam ediyor | Günlük yatırımcı işi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.