Çin, bir haftalık tarihi protestoların ardından COVID kısıtlamalarını hafifletecek

  • Çin, ev karantinasına izin vermek için toplu testi kolaylaştırıyor – kaynaklar
  • Üst düzey yetkili, virüsün yoğunluğunun zayıfladığını söylüyor
  • Değişim, bir dizi protestonun ardından geldi
  • Son yılların en büyük halk protesto gösterisi

HONG KONG/PEKİN, 1 Aralık (Reuters) – Reuters’e konuşan kaynaklar, küresel öfkenin ardından politikada önemli bir değişiklik olduğunu söyledi. Acımasız yasaklar yaygın protestolara yol açtı.

Üst düzey bir yetkili, ülke çapında vakaların en yüksek seviyede olduğunu, ancak bazı şehirlerin sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırması ve virüsün hastalığa neden olma yeteneğinin zayıflaması nedeniyle son günlerde değişiklikler meydana geldiğini söyledi.

Pekin’deki mum ışığı nöbetlerinden Guangzhou’da polisle sokak çatışmalarına kadar Çin’in yıllardır gösterdiği en büyük sivil itaatsizlik gösterisi, sağlık görevlilerinin bölgelerinde gevşemeyi ilan eden protestolarından bahsetmedi.

Konuya yakın kaynaklara göre, açıklanacak önlemler arasında toplu testler ve rutin nükleik asit testlerinin kullanımının azaltılması ve pozitif vakaların ve yakın temaslıların belirli koşullar altında kendi kendini tecrit etmesine izin verecek hareketler yer alıyor.

Bu, tek bir pozitif vakadan sonra bile tüm toplulukların haftalarca kilitlenmesi nedeniyle halkın hayal kırıklığına uğramasına yol açan önceki protokollerden çok uzak.

Başkan Xi Jinping’in 2012’de iktidara gelmesinden bu yana geçen hafta Çin anakarasında benzeri görülmemiş bir halk protestoları dalgasında hayal kırıklığı kaynadı. Huzursuzluk, ekonominin on yıllardır görülenden daha yavaş büyüdüğü yeni bir çağa girmesiyle ortaya çıkıyor.

Perşembe gecesi Şanghay tren yolcuları, telefonlarına kablosuz olarak gönderilen istenmeyen bir belge aldıklarını iddia ettiler. yer. Hafta sonundan önce şehirler.

kuralları değiştirmek

Salı günü Guangzhou’daki şiddetli gösterilerin ardından 24 saatten daha kısa bir süre sonra, geniş üretim merkezinin en az yedi bölgesindeki yetkililer geçici tecrit uygulamalarını kaldırdıklarını söylediler. Bir bölge, okullar, restoranlar ve sinema salonları da dahil olmak üzere işletmelerin yeniden açılmasına izin vereceğini söyledi.

READ  21 Haziran Salı günü borsa başlamadan önce bilmeniz gereken 5 şey

Chongqing ve Zhengzhou gibi şehirler de gevşemeleri duyurdu.

Covid çabalarını denetleyen Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan Perşembe günü yaptığı açıklamada, resmi makamın önde gelen uzmanların bir toplantısında omikron varyantının hastalığa neden olma yeteneğinin zayıflaması üzerine inşa edilen ve Çin’in önleme çabalarını iyileştirmesine izin veren önemli bir değişikliğe doğru ilerlediğini söyledi.

Resmi Xinhua haber ajansı tarafından yayınlanan açıklamalarda, “Salgınla yaklaşık üç yıl mücadele ettikten sonra, ülkemizin tıp ve sağlık sistemi testi geçti” dedi.

“Toplam nüfusun aşılama oranı %90’ı geçti ve halk sağlığı bilinci ve kalitesi önemli ölçüde arttı” dedi.

Bir gün önce, devlet medyası Sun’ın Çin’in COVID’e verdiği yanıtta “yeni bir durumla” karşı karşıya olduğunu söylediğini ve daha “optimum” test, tedavi ve izolasyon politikaları çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Zayıflayan Covid patojenitesine yapılan atıf, genel olarak The Hawk Sun’ın virüsün öldürücülüğü hakkındaki önceki mesajlarıyla çelişiyor.

Nomura analistleri bir araştırma notunda, “Sun’un (önceki) konuşması, dün Guangzhou’daki COVID kontrol önlemlerinde önemli bir gevşemeye işaret ederek, sıfır COVID politikasının önümüzdeki birkaç ay içinde sona ereceğine dair başka bir güçlü sinyal gönderdi.”

“Bu iki olay, sıfır COVID’in sonunun başlangıcına işaret edebilir.”

Başkent Pekin’deki bazı topluluklar değişikliklere hazırlanmaya başladı.

Şehrin doğusundaki bir topluluk bu hafta çevrimiçi bir anket düzenleyerek sakinlere pozitif vakalar için ev karantinası olasılığını sordu.

Çin-Britanya İş Konseyi’nde Çin’den sorumlu yönetici direktör Tom Simpson, “Mesken topluluğumuzun, sonuçlar ne olursa olsun bu referandumu yapma kararını kesinlikle memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Asıl endişesinin, “koşulların en az onun kadar kötü olacağı” bir tecrit tesisine taşınmaya zorlanmak olduğunu söyledi.

Tanınmış milliyetçi yorumcu Hu Zijin, Çarşamba günü bir sosyal medya gönderisinde, Pekin’deki birçok asemptomatik koronavirüs taşıyıcısının zaten ev izolasyonunda olduğunu söyledi.

READ  Liz Cheney'nin siyasi kariyeri bitmek üzere - ve başlamak üzere

Gelecek yıl tekrar açılacak mı?

Enfeksiyonları kontrol altına almaya ve isteksiz yaşlıları arasında daha iyi aşılama oranları elde etmeye çalışan Çin’in gelecek yıl bir noktada sınırlarını yeniden açabileceğine dair dünya çapında beklentiler arttı.

Sağlık uzmanları, aşılama hızlanmadan önce Kovid’in serbest kalması halinde yaygın hastalık ve ölümlerin meydana gelebileceği konusunda uyarıyor.

Çin borsaları ve dünyanın dört bir yanındaki piyasalar başlangıçta Şangay, Pekin ve diğer şehirlerdeki hafta sonu protestolarının ardından düştü, ancak daha sonra kamuoyu baskısının yetkililerin yeni bir yaklaşıma yol açacağı umutlarıyla toparlandı.

Uluslararası Para Fonu Çarşamba günü, ekonomik büyümenin 2023’te toparlanmasına izin verecek politikaların güvenli bir şekilde elden geçirilmesi için bir fırsat gören, daha fazla COVID salgınının Çin’in ekonomik faaliyeti üzerinde önümüzdeki dönemde baskı oluşturabileceğini söyledi.

Çin’in sıkı kontrol önlemleri bu yıl yerel ekonomik aktiviteyi azalttı ve tedarik zinciri kesintileri yoluyla diğer ülkelere de sıçradı.

Caixin/S&P Global imalat satın alma yöneticileri Endeksi, Çarşamba günü yapılan resmi bir anketteki zayıf verilerin ardından, fabrika faaliyetinin Kasım ayında art arda dördüncü ayda daraldığını gösterdi.

Covid’deki ton değişikliği, halkın acımasız önlemlerden duyduğu memnuniyetsizliğe bir yanıt gibi görünse de, yetkililer protestolara katılanları sorgulamaya çalışıyor.

ABD hükümeti tarafından finanse edilen Freedom House tarafından yönetilen China Dissent Monitor, Cumartesi’den Pazartesi’ye kadar Çin genelinde en az 27 protesto olduğunu tahmin ediyor. Avustralya’nın ASPI düşünce kuruluşu 24 şehirde 51 protestoyu değerlendirdi.

(Bu hikaye, hikayeye atıfta bulunmak için yeniden basılmıştır)

Hong Kong’dan Julie Zhu ve Pekin’den Kevin Huang ve Ellen Zhang tarafından hazırlanan ek raporlar; Marius Zaharia, John Geddy ve Greg Dorod tarafından; Kurgu: Michael Perry, Robert Birsal ve Conor Humphreys

READ  Seul'ün lüks Gangnam semtinin yanındaki bir gecekondu mahallesinde çıkan yangının ardından yüzlerce kişi tahliye edildi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.