Dağıstan: Rusya bölgesinde Putin’in seferberlik emrine karşı protestolar patlak verdiCNN

Buna karşı, Rusya’daki bazı etnik azınlık bölgelerinde şiddetli protestolar patlak verdi. Vladimir Putin’in seferberlik emriEylemci gruplar ve Ukraynalı yetkililerle birlikte, bu azınlıklar orantısız bir şekilde baskı için hedefleniyor Savaş.

Sosyal medyada yayınlanan birkaç video, CNN Geo’nun Dağıstan’ın ağırlıklı olarak Müslüman bir bölgesinde bulunan başkent Mahaçkale’deki bir tiyatronun dışında polise yalvardığını gösterdi.

“Neden çocuklarımızı alıyorsun? Kim kime saldırdı? Videoda “Rusya Ukrayna’ya saldırdı” dedikleri duyuluyor. Kadın grupları “Savaş yok” diye slogan atmaya başlayınca polis memuru ayrıldı.

Şehirdeki diğer çatışmalarda polis protestoculara karşı geri adım attı, insanlar polis tarafından şiddetle gözaltına alındı ​​ve diğerleri yaya olarak kaçtı.

Bağımsız Rus gözlemcisi OVD-Info, o günkü protestoları haber yapan yerel bir gazeteci de dahil olmak üzere çok sayıda tutuklandığını bildirdi.

Mahaçkale Belediye Başkanı Salman Dadayev Pazar günü sükunet çağrısında bulunarak insanları “hükümet karşıtı faaliyetlerde bulunan kişilerin provokasyonlarına yenik düşmemeye” çağırdı.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti’ye göre Tadaev, “Sizi, her biri kanun uygulayıcı kurumlar tarafından yasal sonuçları açısından değerlendirilecek olan yasa dışı eylemlerde bulunmamaya çağırıyorum.” dedi.

Dağıstan’ın Endre şehrinde çekilen bir başka videoda, bir polis memurunun bir protestocu kalabalığını dağıtmak için silahını havaya ateşlediği görülüyor.

Protestolar, Putin’in geçen Çarşamba günü 300.000 yedek askerin kontrolünü güçlendirmek amacıyla acil bir “kısmi seferberlik” altında hazırlanacağını duyurmasının ardından geldi. Ukrayna’nın işgali.

Rus yetkililer, bunun yalnızca daha önce askeri deneyime sahip Rusları etkileyeceğini söylese de, kararname çok daha geniş hükümler içeriyor. Ruslar arasında korku salıyor Gelecekte daha geniş bir taslak ve etnik azınlıklar için çıkarımlar.

Rus meseleleri üzerine çevrimiçi bir dergi olan Riddle Russia’nın yazı işleri müdürü Anton Barbashin, “Seferberliğin başlangıcından bu yana, bu (etnik azınlık) cumhuriyetlerden insanları savaşa göndermek için büyük bir baskı gördük” dedi.

CNN, “Orada çok fazla seferberlik var gibi görünüyor – insanlar üniversitelerden çekiliyor” dedi. Dağıstan’da olduğu gibi şimdiden insanların politikasını sorgulamaya başladı” dedi.

Putin’in savaşında savaşmak için ayrılan Rus birliklerine bakın

Ukrayna cumhurbaşkanlığı Kırım temsilcisi, Rus işgali altındaki Kırım’da bir seferberlik emrinin etnik bir grup olan Tatar erkeklerini kaçmaya zorladığını söyledi.

Temsilci Tamizha Tasheva Pazar günü Ukrayna Parlamentosu TV’sine yaptığı açıklamada, “İşgal altındaki Kırım topraklarında, Rusya seferberlik sırasında Kırım Tatarlarına odaklanıyor.” Dedi. Şu anda, aileleri de dahil olmak üzere binlerce Kırım Tatarı, Kırım’ı Rusya sınırından, çoğunlukla Özbekistan ve Kazakistan’a terk ediyor.”

Eski Moğol Devlet Başkanı Elbergtorj Sakya da Cuma günü Putin’i savaşı sona erdirmeye çağırdı ve Rusya’daki Moğol vatandaşlarının savaşmak zorunda kaldığını söyledi.

“Bu kanlı savaşın başlangıcından bu yana en çok Rusya’da yaşayan etnik azınlıkların zarar gördüğünü biliyorum. En çok Buryat Moğolları, Tuva Moğolları ve Kalmık Moğolları zarar gördü. Onlar toptan başka bir şey değiller” dedi. yem.”

OVD-Info’ya göre, seferberlik karşıtı protestolar ülke geneline yayıldı ve duyurudan bu yana 2.350’den fazla kişi tutuklandı.

Pazar günü Uzak Doğu’nun Yakutsk kentindeki göstericiler, “Dedelerimizi geri verin!” sloganları attı. Bir grup kadın slogan attı. Başkenti Yakutsk olan Saha cumhuriyetinin bazı sakinleri, seferberliğe uygun olmasalar da “yanlış bir şekilde” seferber olmaya zorlandı, bu da Putin’in düzeninin kaotik bir şekilde yayılmasını açıklıyor.

Bir göçle karşı karşıya olan tek yer Kırım değil; Rusya genelinde askeri yaştaki erkekler kaçmayı seç Aksine zorlanma riski. Video görüntüleri, birkaç komşu ülkeye giden kara sınır geçişlerinde uzun trafik kuyruklarını ve son günlerde uçak biletlerini ve tükenmiş uçuşları gösteriyor.

Rusya’ya sınırı olan beş AB ülkesinden dördü Rusların turist vizesi ile girmesini yasaklarken, Rusya’dan eski Sovyet devletleri olan Kazakistan, Gürcistan ve Ermenistan’a inmek için kuyrukların geçmesinin 24 saatten fazla sürdüğü söyleniyor.

READ  Google, Pa dahil 40 eyaletle 391,5 milyon dolarlık gizlilik anlaşması yapmayı kabul etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.