Demokratlar, Bankman-Fried’den 2 milyon dolardan fazlasını iade etmeye çalışacak

Yorum

Üç büyük Demokratik kampanya grubu Cuma günü kripto para borsası FTX’in gözden düşmüş kurucusu Sam Bankman-Fried’den aldıkları 2 milyon dolardan fazlasını tahsis edeceklerini söyledi.

Duyurular, Bankman-Fried’in Bahamalar’da tutuklanmasından ve menkul kıymetler ve kampanya finansmanı yasalarını ihlal etmekle suçlanmasından günler sonra geldi – Demokratik Ulusal Komite ve Temsilciler Meclisi ve Senato Demokratlarının seçilmesine yardımcı olan iki grup. Bir federal savcı, davayı “Amerikan tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri” olarak nitelendirdi.

Demokrat Parti’nin kararı, 2022 seçim döngüsü boyunca FTX kurucusunun cömert katkılarını kabul ettikten sonra nasıl ilerleyeceklerini belirlemek için çeşitli diğer siyasi örgütler üzerindeki baskıyı artırıyor.

Federal kayıtlara göre, bu iki yıllık süre boyunca Bankman-Fried siyasi adaylara ve parti gruplarına yaklaşık 40 milyon dolar verdi. Bağışlarının çoğunu Demokratlara yönlendirdi, ancak kripto endüstrisine dost olduğu düşünülen her iki tarafın milletvekillerini – çöküşten sonra şirketini etkileyebilecek düzenlemeler üzerinde aktif olarak çalışanlar da dahil olmak üzere – sık sık destekledi. Bu arada diğer FTX yöneticileri, Cumhuriyetçi adaylara ve davalara milyonlar verdi.

DNC sözcüsü Daniel Wessel, “Bankman-Fried tarafından olası kampanya finansmanı ihlalleri iddialarına dayanarak, 2020’den itibaren 815.000 $’lık katkıları iade etmek için fon ayırıyoruz” dedi. “Yasal işlemlerle ilgili doğru yönlendirmeyi alır almaz geri döneceğiz.”

Bu arada, Demokratik Senato Kampanya Komitesi sözcüsü, grubun benzer şekilde Bankman-Fried ile ilgili katkılardan aldığı 103.000 doları kaybedeceğini söyledi. Sözcü David Bergstein, “Yasal işlemlerde uygun yönlendirmeyi alır almaz iade edeceğiz” dedi.

Demokratik Kongre Kampanya Komitesi sözcüsü Chris Taylor, örgütün Bankman-Fried’den aldığı 250.000 dolarla aynı şeyi yapacağını söyledi. “Hükümetten yasal işlemlere dayanarak parayla ne yapılacağı konusunda daha fazla rehberlik bekliyoruz” dedi.

READ  S&P 500 güçlü GSYİH raporunun ardından yükseldi, Nasdaq Tesla sonuçlarına göre yaklaşık %1 kazandı

Bu haftaki yanıt, üç büyük Demokrat parti toplantısını kapsıyordu. Grubun sözcüsü Senato Çoğunluk PAC’ye göre, Senato Demokratlarını destekleyen süper bir PAC olan Senato Çoğunluk PAC, Bankman-Fried ve ortaklarından biri olan Nishad Singh’den de para ayırdı. Bir sözcü, Veronica Yu, grubun “yasal işlemlerine dayalı olarak federal kolluk kuvvetlerinden uygun rehberlik aldıktan sonra fonları iade etme niyetiyle” harekete geçtiğini söyledi. Grup, Bankman-Fried’den 1 milyon dolar aldı.

Ancak House Democrats için ilgili süper PAC, House Majority PAC, gözden düşmüş FTX kurucusunun parayı nasıl aldığını söylemeyi reddetti. Süper PAC, Bankman-Fried’in en büyük bağışçılarından biri ve yakın zamanda tamamlanan seçim döneminde ondan 6 milyon dolar aldı.

Bir sözcü olan Abby Curran Horrell Cuma günü yaptığı açıklamada, “Parlamento Çoğunluk PAC, devam eden yasal işlemlerle ilgili olarak hükümetin rehberliğini izliyor ve bekliyor ve yasalara uymaya tamamen bağlı kalmaya devam ediyor” dedi.

Bankman-Fried’in tutuklanmasının ardından Washington cevaplar ve mesafe arıyor

Bankman-Fried’in siyasi yapısı, sonunda federal savcılar onu soruşturduğunda incelemeye alındı. Bu hafta açılan bir dizi dolandırıcılık suçlamasında savcılar, kripto para kralının siyasi bağışlarının bir kısmını kriptoyla ilgili koruma fonu Alameda Research’ten yasadışı bir şekilde aldığını ve diğer kişilerin adlarına yapılan katkıları bildirerek federal kampanya finansmanı yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. .

ABD New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams bu hafta başlarında yaptığı açıklamada, “Tüm bu kirli para, iki partinin de nüfuzunu ve Bankman-Fried’in Washington’daki kamu politikasının yönünü etkileme arzusunu satın almak için kullanıldı.”

Bankman-Fried’in hak sahipleriyle konuşan Williams, “Müşteri parasını çalan herhangi bir kişi, kuruluş veya siyasi kampanyayı, bu parayı masum kurbanlara iade etmek için bizimle çalışmaya çağırıyoruz” dedi.

FTX’ten Bankman-Fried, bu siyasi döngüde yaklaşık 40 milyon dolar bağışladı. İşte kimler yararlandı.

READ  New York uçak kazası: Yetkililer, tek motorlu bir uçak kazası geçiren bir yolcunun, uçak düştükten kısa bir süre sonra sevdikleriyle temasa geçtiğini söylüyor.

Bankman-Fried tutuklanmadan önce, bağışçılarını ifşa etmelerini gerektiren “kara para” gruplarına önemli meblağlar bağışladığını da söyledi. Bunu Cumhuriyetçilere yardım etmek amacıyla yaptığını söyledi, ancak bağışlara dair kanıt sunmadı. Kayıtlara göre, yönetici arkadaşlarından biri olan Ryan Salem, 2022 döngüsü boyunca GOP adaylarına ve kuruluşlarına 20 milyon dolardan fazla bağışta bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.