Demokratlar Senato’yu devraldıktan sonra ABD Evi’nin kontrolü sıkı bir yarış oldu

  • Meclis için sıkı bir yarışta Cumhuriyetçiler önde
  • Demokratlar Senato’yu ele geçirdikten sonra Gürcistan’a bakıyor

WASHINGTON, 14 Kasım – ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolü, Pazartesi günü Cumhuriyetçilere çoğunluk sağlayabilecek birkaç zorlu yarışa bağlı.

Demokratlar’ın 206’sına kıyasla Cumhuriyetçiler 211 sandalye kazandı ve çoğunluk için 218 sandalye kaldı. Amerikalılar sandık başına gittikten yaklaşık bir hafta sonra yetkililer oyları saymaya devam ederken, nihai sonuç günlerce bilinmeyecek.

Hafta sonu Senato’yu kazandıktan ve Cumhuriyetçilerin “kızıl dalga” zaferi umutlarını boşa çıkardıktan sonra, Demokratlar gündemlerini haklı çıkardılar ve Cumhuriyetçilerin seçim sonuçlarının geçerliliğini baltalamaya yönelik çabalarını kınadılar.

Bu, Arizona valisinin eski Başkan Donald Trump’ın temelsiz 2020 seçim sahtekarlığı iddiaları üzerindeki yarışını, Demokrat rakibi üzerindeki Cumhuriyetçi Gary Lake’i içeriyor.

Önde gelen partizan olmayan tahmincilerden oluşan bir Reuters derlemesine göre, hala 13’ü yakın olarak kabul edilen 18 en iyi House yarışı var. Kalan on yarışma liberal eğilimli Kaliforniya’daydı.

Meclis’te Cumhuriyetçi bir zafer, iki yıllık bölünmüş hükümet için zemin hazırlarken, Biden’in muhaliflerine siyasi gündemini sınırlama ve yönetimi ve ailesi hakkında zarar verici soruşturmalar başlatma yetkisi verecekti.

Indiana’dan Cumhuriyetçi bir kongre üyesi olan Jim Banks, partisinin 435 sandalyeli mecliste küçük bir çoğunluk kazanmasını ve ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi çalışmalarına başlarken “Biden gündemine karşı son savunma hattı” olarak hareket etmesini beklediğini söyledi. , Covid ve pandemik karantinaların ortaya çıkışı.

Banks, Fox News’e Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu, Kongre’deki her grup, özellikle de Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Meclis için bir odak noktası olmalı.” Dedi.

Meclis Demokrat Başkanı Nancy Pelosi Pazar günü yaptığı açıklamada, meclisin kontrolüne karar verilene kadar liderlik pozisyonunda kalmayı planlayıp planlamadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmayacağını söyledi.

Pelosi’nin Demokratların çoğunluğu kaybetmesi durumunda, özellikle de kocasının geçen ay San Francisco’daki evlerine bir davetsiz misafir tarafından saldırıya uğramasının ardından istifa edeceği yönünde spekülasyonlar yapılmıştı.

READ  Bu, Trump soruşturmasını özel bir savcının yürüttüğü anlamına geliyor.

82 yaşındaki Pelosi, Pazar günkü Ev yarışı sırasında ABC News’e söyledi. “Biz vazgeçmiyoruz.”

Georgia Run-off, Arizona Valisi Yarışı

Cumartesi günü Nevada Senatörü Catherine Cortez Masto’nun zaferiyle Senato’nun kontrolünü kazanan Demokratlar, Kongre’de ellerini güçlendirebilecek bir Gürcistan ikinci turuna odaklanıyorlar.

6 Aralık seçimlerinde Senatör Raphael Warnock ve Cumhuriyetçi Herschel Walker arasındaki Demokratik bir zafer, onun komiteler, yasama ve yargı atamaları üzerindeki etkisini güçlendirecektir.

Nevada zaferi, Demokratları 50-50 Senato’nun kontrolünü ele geçirdi ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, eşitlik bozma oyu verdi.

Cumhuriyetçiler Meclis’te dar bir çoğunluk sağlasalar da, Demokratların performansı, muhafazakar adayların ardından ülke çapında kürtaj haklarını ortadan kaldıran Yüksek Mahkeme kararının bir parçası olarak rakiplerini aşırılık yanlıları olarak göstermeyi başardıklarını gösteriyor.

Ancak sonuçlar, aşırı sağ muhafazakarlar arasındaki popülaritesini Cumhuriyetçi adayları kongre, valilik ve yerel yarışlarda etkilemek için kullanan Trump’ın incelenmesine yol açtı.

Danışmanlar, bu hafta 2024’te üçüncü bir cumhurbaşkanlığı adaylığını duyurmasını beklediğinden, Cumhuriyetçi’nin Gürcistan’daki kaybı Trump’ın popülaritesini daha da aşındırabilir. Yeterince seyirci çekemeyen adayları terfi ettirmekle suçlandı.

Edison Research’e göre Trump, Arizona valisi yarışında Demokrat Katie Hobbs’u 1,1 puan farkla geride bırakan Kari Lake’i güçlü bir şekilde destekledi ve oyların %93’ü sayıldı.

Seçim sonuçları, en iyi Cumhuriyetçi milletvekillerinin iç gözlemlerini çekmiş gibi görünüyordu. Kıdemli bir Cumhuriyetçi senatör olan Lindsey Graham, planlanan Senato Cumhuriyetçi liderlik seçimlerinin Gürcistan yarışması sonrasına ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Graham, Twitter’da “Tüm Cumhuriyetçiler Georgia’yı kazanmaya ve Senato liderlik yarışından veya 2024 başkanlık yarışından önce ara sınavları anlamaya çalışmalı” dedi.

Rami Eyyub tarafından; Lincoln Feast ve Toby Chopra tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.