Elon Musk’ın Twitter’ı Aaron Rupar ve CNN, NYT, WaPo Gazetecilerini Açıklama Yapmaksızın Yasakladı


New York
CNN

Perşembe akşamı Twitter, yeni sahibi Elon Musk’ın platform üzerindeki tek taraflı gücünü kullanmaya yönelik önemli bir girişimine işaret ederek, önde gelen haber kuruluşlarından birkaç yüksek profilli gazetecinin hesaplarını açıklama yapmadan yasakladı.

CNN’den Donie O’Sullivan, The New York Times’tan Ryan Mack, The Washington Post’tan Drew Harwell ve son haftalarda Musk’a agresif bir şekilde haber yapan diğer gazetecilerin hesapları aniden kalıcı olarak askıya alındı. İlerici bağımsız gazeteci Aaron Ruper’ın hesabı da yasaklandı.

Perşembe akşamı yapılan yorum talebine ne Musk ne de Twitter yanıt verdi ve platform, gazetecilerin neden platformdan ihraç edildiğini tam olarak açıklamadı.

Musk, yanlış bir şekilde, gazetecilerin canlı konumunu paylaşarak yeni “vergilendirme” politikasını ihlal ettiğini iddia etti. CNN’den Donie O’Sullivan, milyarderin doğrudan konumunu paylaşmadı.

O’Sullivan, askıya alınmasından kısa bir süre önce, sosyal medya şirketinin yükselen rakip sosyal medya hizmeti Mastodon’un hesabını askıya aldığını ve @ElonJet hesabının Musk’ın kişisel konumunun güncellemelerini yayınlamaya devam etmesine izin verdiğini tweetledi. Jet.

Perşembe günü askıya alınan diğer muhabirler, kısa süre önce hesap hakkında yazmıştı.

Doxxing, birinin ev adresini veya diğer kişisel bilgilerini çevrimiçi olarak paylaşma uygulaması anlamına gelir. Yasaklanan hesap, Musk’ın jetini takip etmek için halka açık uçuş verilerini kullandı.

Yasaklar, Dijital Kent Meydanı olarak anılan sitenin geleceği hakkında birçok soruyu gündeme getiriyor. Bu, Musk’ın ifade özgürlüğü taahhüdünü ciddi şekilde sorguladı.

Musk defalarca sahnede tüm yasal konuşmalara izin vermek istediğini söyledi. Nisan ayında, Twitter’ı satın aldığını açıkladığı gün, tweet attı: “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır çünkü ifade özgürlüğü budur.”

Bir CNN sözcüsü, şirketin Twitter’dan bir açıklama istediğini ve “bu cevaba göre ilişkimizi yeniden değerlendireceğini” söyledi.

READ  Trump ekibi Mar-a-Lago'nun dışında gizli belgeler bulur

Sözcü, “CNN’den Tony O’Sullivan da dahil olmak üzere birçok muhabirin kışkırtıcı ve haksız yere askıya alınması rahatsız edici ama şaşırtıcı değil. Twitter’ın artan istikrarsızlığı ve oynaklığı, Twitter kullanan herkes için inanılmaz derecede endişe verici olmalı” dedi.

Bir New York Times sözcüsü toplu yasakları “şüpheli ve talihsiz” olarak nitelendirerek şunları ekledi: “Ne Times ne de Ryan bunun neden olduğuna dair bir açıklama almadı. Umarız tüm gazetecilerin hesapları geri yüklenir ve Twitter bunu sağlar. Bu eylem için tatmin edici bir açıklama.”

Harwell Perşembe günü CNN’e verdiği demeçte, “Elon, ifade özgürlüğünün savunucusu olduğunu söylüyor ve gazetecileri ifade özgürlüğünü yasaklıyor.” “Bence bağlılığını sorgulamaya çağırıyor.”

Rooper ayrıca Twitter’dan askıya alma hakkında “hiçbir şey” demedi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği başkanı, “Twitter, ifade özgürlüğü hedeflerini eleştiren gazetecilerin hesaplarını kaldıramayacak” diyerek, birkaç kuruluş Twitter’ın kararını kınadı.

Teknik Gazeteciler Derneği (SPJ) başkanı yaptığı açıklamada, askıya almalardan “endişe duyduklarını” ve hareketin “tüm gazetecileri etkileyeceğini” söyledi.

500.000’den fazla takipçi toplayan @ElonJet hesabı, Twitter’ın insanların canlı konumlarını izleyen hesapları yasaklayan yeni bir politika seti getirmesi nedeniyle Çarşamba günü kalıcı olarak askıya alındı. Musk herhangi bir hesabı bağlamayı reddetti gibi bilgiler Önceden, Twitter’ın konum paylaşımı konusunda herhangi bir kısıtlaması yoktu.

Değişiklikler, Musk’ın önceki Twitter kural ihlallerini eski haline getirmesi ve sitenin Covid-19 yanlış bilgilendirmesini yasaklayan politikalarını uygulamayı bırakmasının ardından geldi.

O’Sullivan Perşembe günü hesabı askıya alındıktan sonra CNN’e verdiği demeçte, “Bunun, dünyanın dört bir yanındaki serbest gazeteciler, bağımsız gazeteciler, özellikle Elon Musk’ın Tesla ve SpaceX gibi diğer şirketlerini takip edenler üzerinde yaratabileceği caydırıcı etki nedeniyle çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

Hesapların askıya alınmasına duyulan öfke su yüzüne çıkınca, bazı Twitter kullanıcıları, Mastodon da dahil olmak üzere alternatif sosyal ağlarda kendi profillerine bağlantı vermeye çalıştıklarında sitenin müdahale etmeye başladığını bildirdi.

READ  Demokratlar Nevada'da ABD Senatosu'nun kontrolünü kazandı

Bu raporlar Perşembe akşamı, Mastodon profil URL’sini paylaşması engellenen ve Twitter veya ortaklarının siteyi “potansiyel olarak zararlı” olarak tanımladığını belirten otomatik bir hata mesajı alan bir CNN muhabiri tarafından doğrulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.