Euro bölgesi enflasyonu, enerji fiyatlarındaki yavaşlamayla Kasım’da %10’a geriledi

Piyasalar, yeni ECB toplantısı öncesinde euro bölgesi dışındaki en son enflasyon verilerini izliyor.

Julian DeRosa | dpa | İyi resimler

Çarşamba günkü ön verilere göre Euro bölgesindeki enflasyon, fiyatların rekor seviyeden çıkması ve analist beklentilerini karşılamaması nedeniyle Kasım ayında hafif bir düşüş kaydetti.

19 üyeli bölgede tüketici fiyatları aylardır fırladı. Enflasyon geçen ay %10’un üzerine çıkarak koalisyonun yaşam maliyeti krizinin ciddiyetini vurguladı.

Avrupa istatistik ofisinden Çarşamba günkü ön veriler, bu ayki yıllık enflasyonun Ekim ayına göre 0,6 puanlık bir düşüşle %10 olduğunu gösterdi.

Enerji ve gıda, daha yüksek enflasyon rakamlarına katkıda bulunmaya devam etti, ancak ilkinde önemli bir düşüş oldu. Eurostat’a göre enerjinin Ekim’deki %41,5’ten Kasım’da yıllık %34,9’a çıkması bekleniyor.

Capital Economics Avrupa baş ekonomisti Andrew Cunningham bir notta, “HICP enflasyonu Ekim’deki %10,6’dan Kasım’da %10,0’a düştü, bu Haziran 2021’den bu yana ilk düşüş ve başlangıçta beklenenden daha büyük bir düşüş,” dedi.

Aylık rakamların oynaklığı nedeniyle enflasyon oranının Aralık veya Ocak’ta yeniden yükseldiğini görmek bizi şaşırtmaz, ancak önümüzdeki yıl daha hızlı düşeceğine şüphe yok” dedi.

bu Euro vs biraz terk edilmiş ingiliz SterliniDolar karşısında yüzde 0,4 puan artışla 0,863 sterlinden işlem gördü. Amerikan Doları Rakamlar açıklandıktan kısa bir süre sonra 1.037 dolar.

Enflasyondaki gevşeme ABD’den gelen benzer verilerin ardından geldi. Bu ayın başlarında, Ekim tüketici fiyat endeksi beklentilerin altında geldi.

Bu ayın başlarında, bir ECB üyesi CNBC’ye en yüksek enflasyona “erişmek üzere” demişti. Malta Bankası başkanı Edward Scicluna, CNBC’ye özel olarak, sonuç olarak önceki 75 baz puanlık oran artışını tekrar gözden geçirmeyeceğini söyledi.

Piyasa beklentileri Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışına işaret ediyor.

READ  Yıldız Betelgeuse eşi benzeri görülmemiş bir büyük patlama yaşadı

ECB artışları

Düşük enflasyon rakamları, faiz oranlarındaki son artışların bir yansıması olabilir ve önümüzdeki aylarda çok az veya hiç oran artışı olmadığını gösterebilir. Ancak, bu hafta başlarında konuşan ECB, Başkan Lagarde Gösterge oranında daha fazla değişiklik öngörüyor.

Avrupalı ​​milletvekillerine, “Enflasyonun zaman içinde %2’lik orta vadeli hedefimize ulaşmasını sağlamak için oranları gerekli seviyelere yükseltmeyi bekliyoruz” dedi.

bu Merkez Bankası Faiz oranlarını bu yıl üç kez artırdı ve bunu Aralık ayında tekrar yapması bekleniyor. Bununla birlikte, ECB’nin gelecek yıl ne kadar faiz artışı açıklayacağı konusunda büyük bir belirsizlik var.

Bazı iktisatçılar, yetkililerin reel ekonominin daha yüksek oranlara tepki vermesine izin vermek için ara vermesi gerektiğini savunurken, diğerleri enflasyonun daha fazla faiz hamlesini gerektirmeyecek kadar yüksek bir seviyede olduğuna inanıyor.

ECB, Eylül ayında yıllık çekirdek enflasyonun 2022’de %8,1’e ve 2023’te %5,5’e ulaşacağını tahmin etmişti. Merkez bankasının Aralık ayındaki toplantısında bu rakamların yukarı yönlü revize edilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.