Eyalet Yüksek Mahkemesi, Wisconsin’de oy sandıklarına izin verilmediğine karar verdi

Madison, Wis. – Bölünmüş bir Wisconsin Yüksek Mahkemesi Cuma günü çoğu sandık kullanımını yasakladı ve seçmenlerin tamamlanmış oylarını kendi adlarına başkalarına iade edemeyeceklerine karar verdi. Bazı muhafazakarların “oy pusulası toplama” olarak karaladığı bir uygulama.

Bu karar, böyle bir kararın seçmenlerin – özellikle de engellilerin – devamsız oy pusulalarını iade etmesini zorlaştıracağını söyleyen oy hakkı savunucularının korktuğu bir karardı. Pek çok Cumhuriyetçi, kişinin kendi adına oy verilmesini önlemeye yardımcı olacağını söyledikleri kararı bekliyordu.

bu 4-3 yargı Eyaletin 9 Ağustos ön seçimlerinden bir ay önce, seçmenler vali ve ABD senatörü için alanları daraltacak. Her iki maç da ulusal düzeyde yakından izleniyor.

Yıllarca Wisconsin’de oy sandıkları tartışmasız bir şekilde kullanıldı. Seçim memurları, 2020’deki koronavirüs pandemisi sırasında, devamsız oylama benzeri görülmemiş seviyelere ulaştığı için kullanımlarını büyük ölçüde genişletti.

Başkanlık seçimleri sırasında Wisconsin genelinde 500’den fazla oy sandığı yerleştirildi. Bazı Cumhuriyetçiler, devamsız oy pusulalarının “seçmen tarafından postayla gönderilmesini veya oy pusulasını veya oy pusulasını düzenleyen belediye memuruna şahsen teslim edilmesini” gerektiren eyalet yasalarına işaret ederek bunların kullanımını engelledi.

Eyalet yüksek mahkemesi Cuma günü, seçmenlerin devamsız oy pusulalarını iade etmeleri gerektiğine ve sandıkları kullanamayacaklarına karar verdi.

Yargıç Rebecca Bradley çoğunluk için “Anahtar ifade ‘şahsen’dir ve doğal anlamı verilmelidir” dedi.

Birçok eyalet, devamsız seçmenler için sandık kullanıyor, ancak bu sandıklar şimdiden şüphe uyandırıyor.

Muhalif görüşte, Yargıç Ann Walsh Bradley, çoğunluğun “demokrasi için tehlikeli” olduğunu söyledi.

“Oylamayı zorlaştırma veya fırsat ortaya çıktığında sürece kafa karışıklığı sokma fırsatı var” diye yazdı.

Mahkemedeki iki Bradley akraba değil.

Çoğunluk görüşü, personelli ve personelsiz ayrımı yapmadan kategorik olarak “Wisconsin yasalarına göre oy sandıklarının yasadışı olduğunu” belirtti. Muhalifler, alt mahkemenin personel ve büro ofislerinde açılan kutuların kullanılabileceğini tespit etmesi nedeniyle sorunun çözülmediğini söyledi.

READ  Tiger Woods, PGA Tour'u destekledi ve Bill Mickelson'ın yorumlarını eleştirdi Golf

Muhafazakar Wisconsin Hukuk ve Özgürlük Enstitüsü geçen yıl davayı başlattı dava İki banliyö Milwaukee adamı adına açılan kutular kullanıldı. Eyalet kanunu sandıkları belirtmiyor ve dava onların kullanımına itiraz etti “seçimlerin dürüstlüğüne şüphe düşürüyor ve seçmenlerin seçim sürecine olan güvenini sarsıyor” ve “her ikisinin de katıldıkları seçimlerin yasalara uygun şekilde yapılmasını sağlama hakkı var.”

Davaya müdahale eden eyalet seçim yetkilileri ve engelli hakları savunucuları, seçmenlerin oy pusulalarını şahsen geri vermelerine bir yol sağladığını söyleyerek sandıkların kullanılmasını desteklediler. Buna ek olarak, eyalet yasalarının seçmenlerin eşlerini, arkadaşlarını veya bir başkasının tamamlanmış oy pusulalarını bir katibe teslim etmesini engellemediğini savundular.

Ocak ayında, Waukesha İlçe Devre Hakimi Michael Bohren lehine karar verdi Davacılar. Eyalet yasalarının insansız oy sandıklarına izin vermediği ve devamsız seçmenlerin oy pusulalarını şahsen iade etmelerini veya kendilerinin posta kutularına koymalarını gerektirdiği sonucuna vardı.

Eyalet Yüksek Mahkemesi, Boren’in Şubat ayında adli ve okul yönetim kurulu ön seçimleri için verdiği kararı hızla yaklaştıkları için engelledi. Ancak Nisan ayında hakimler, bu ofisler için genel seçimlerde Dropbox’ın kullanılmasını yasakladı.

Cuma günü, mahkeme alt mahkemenin yanında yer aldı ve gelecek ayın ön seçimlerinden başlayarak gelecekteki seçimleri etkileyecek kalıcı bir karar verdi. Katipler geçen ay devamsız oy pusulalarını postalamaya başladı.

Otuz eyalet ve Columbia Bölgesi oy sandıklarına izin veriyor. ABD Oy Vakfı’na göre. Otuz bir eyalet, seçmenlerin oy pusulalarını başka birine iade etmesine izin veren yasalara sahiptir. Devlet Yasama Meclisi Ulusal Konferansına göre. Bu eyaletlerden bazıları, seçmenlerin role istedikleri kişileri atamalarına izin verirken, diğerleri bunu aile üyeleri veya bakıcılarla sınırlandırıyor.

Gerçek kontrolü: Trump’ın Ga, Fulton County’deki oy sandıkları hakkındaki asılsız iddiası.

READ  Komutanların Koordinatörü Jacques del Rio, 6 Ocak ayaklanmasını "toz" olarak nitelendirdi.

Wisconsin yasası, hiç kimsenin “sorumlu bir seçim görevlisi dışında bir kişiden oy pusulası almayacağını veya teslim etmeyeceğini” belirtir. Davayı açanlar, politikaya kesinlikle uyulması gerektiğini, yani birinin yaşlı ebeveynlerinin oy pusulalarını kendileri için bırakmasının veya kilise üyelerinin bir ayinden sonra oy pusulalarını toplamasının ve ardından onları bir katip ofisine götürmesinin yasa dışı olacağını savundu.

Çoğunluk bu değerlendirmeye katıldı.

Cumhuriyetçiler, partizan aktörlerin büyük ölçekli oy toplama çabalarından giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Bazıları diğer eyaletlerde bu uygulamaya girişirken, 2020’de Wisconsin’de Joe Biden eyalette Başkan Donald Trump’ı yendiğinde, iki taraf da kapsamlı oy toplama çabalarına girmedi.

Bir alt mahkeme, yalnızca seçmenlerin posta kutularına iade edilen oy pusulalarını yerleştirebileceğine karar verdi – bu, bazı seçmenlerin fiziksel olarak sandık başına gidememeleri veya oy pusulalarını postalamamaları nedeniyle engellilik savunucularını dehşete düşüren bir şey.

Yargıtay, bir seçmenin artık bir başkasının postayla oy kullanıp kullanamayacağı hakkında konuşamayacağını söyleyerek o kadar ileri gitmedi.

Davanın arkasındaki grubun başkanı Rick Esenberg yaptığı açıklamada, kararın “gereksiz oy sandıkları ve oy toplamanın yasal statüsü hakkında önemli bir netlik sağladığını” söyledi.

Karar, Cumhuriyetçilerin çoğunluğunun desteğiyle seçilen yargıçlar ve muhalif Demokratların desteğiyle yargıçların seçilmesiyle ideolojik gerekçelerle düştü.

2019 yarışını Cumhuriyetçilerin yardımıyla kazanan Yargıç Brian Hagedorn, her iki tarafça da yakından izleniyor, ancak bir dizi yüksek profilli davada mahkemenin üç liberalinin yanında yer aldı.

Hagedorn, Bradley’in kararını onayladı ve muhafazakarlara çoğunluk için gereken dört oyu verdi.

Hagedorn, hemfikir bir görüşte, milletvekillerini eyaletin, bazıları ilk kez bir yüzyıldan fazla bir süre önce çıkarılan seçim yasalarını netleştirmeye çağırdı.

Çoğunluğun kararı hakkında “Bazı vatandaşlar bu kararı alkışlayacak, diğerleri üzülecek” diye yazdı. “Ancak Wisconsin halkı, anayasal yetkimiz altında yargı karar alma ve siyasetin ayrı olduğunu unutmamalı. Görevimiz, politika kararı popüler olmasa veya popüler olmasa bile yasaya uymaktır. Buna rağmen, yine de yasalara uymalıyız.

READ  Çin ve Tayvan savaş gemileri birbirine bakıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.