FAA sistem kesintileri binlerce uçuş gecikmesine ve iptaline neden oluyor

Editörün Notu – Kayıt Ol dünyayı açmak, CNN Seyahat Haftalık Bülteni. Açılış ve kapanış destinasyonları hakkında haberler, gelecekteki maceralar için ilham, ayrıca uçuşlar, yiyecek ve içecekler, nerede kalınır ve diğer seyahat güncellemeleri alın.

NEW YORK (CNN) — Havayolu endüstrisi, Federal Havacılık İdaresi sistem kesintisinin Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce uçuş gecikmesine ve iptaline neden olmasının ardından yavaş yavaş hizmete devam ediyor.

FAA, pilotlara uçuş öncesi güvenlik bildirimleri sağlayan bir sistemi geri yükledikten sonra Çarşamba sabahı ABD genelindeki tüm iç hat uçuşlarını kısa bir süreliğine durdurdu ve yer durağını ET saat 9:00 civarında kaldırdı.

Ancak havayolları, sürekli tıkanıklık nedeniyle uçuşları erteledi veya iptal etti.

Çarşamba öğleden sonra, FAA’nın web sitesi Bazı havaalanları yer gecikmeleri ve yer durakları gösteriyor.

Chicago Ulaştırma Bakanlığı, O’Hare ve Midway’deki yer duraklarının ortadan kaldırıldığını, ancak “kalan gecikmeler veya iptaller” olasılığının olduğunu söyledi.

United Airlines, Delta ve American Airlines dahil olmak üzere büyük ABD havayolları, duruma yanıt olarak uçuşlarını durdurduklarını söyledi. Birleşik Ve Delta Kesintiye cevaben seyahat muafiyeti verdiler. American Airlines ayrıca müşterilerinin uçuşlarını Çarşamba ve Perşembe günleri ücretsiz olarak yeniden rezerve edebileceklerini söyledi.

Gecikmeleri ve iptalleri takip eden FlightAware, 14:15 ET itibariyle 8.100’den fazla uçuşun ertelendiğini ve Amerika Birleşik Devletleri içinde ve dışında 1.200’den fazla uçuşun iptal edildiğini gösterdi.

Noel’den sonra binlerce uçuşu iptal eden Southwest, yaklaşık 400 uçuşu iptal eden sistem genelindeki çöküşün ardından sert darbe aldı. Güneybatı uçuşlarının %10’u iptal edildi ve uçuşların %48’i ertelendi.

Havayolu, güneybatı operasyonlarının gece yarısı civarında yeniden başladığını söyledi.

Southwest yaptığı açıklamada, “FAA kesintisinin bir sonucu olarak, gün boyunca bazı program değişiklikleri görmeyi bekliyoruz” dedi ve yolcuları uçuş durumlarını çevrimiçi olarak veya havayolunun uygulaması aracılığıyla kontrol etmeye teşvik etti. Güneydoğu da var muaf Yolcuların uçuşlarını değiştirmelerine izin verir.

American Airlines bir hamleyle daha da sert darbe aldı: American, bölgesel jetleri kullanan destekleyici havayolları da dahil olmak üzere Çarşamba öğleden sonra yaklaşık 400 uçuşu iptal ettiğini söyledi.

READ  Bob Iger, Disney'in CEO'su olarak geri dönüyor

Arızanın nedeni henüz netlik kazanmadı

Etkilenen sistem, Hava Görevlerine Bildirimler (NOTAM), uçuşlarının güvenliğini etkileyebilecek koşullar konusunda pilotları uyarmak için uyarılar gönderir. Uçakları birbirinden güvenli bir mesafede tutan hava trafik kontrol sisteminden farklıdır, ancak Hava savunması için bir diğer önemli araç.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, Çarşamba günkü uçuş teknolojisi kesintisinin bir siber saldırıdan kaynaklandığına dair henüz bir kanıt olmadığını, ancak bunu göz ardı etmeyeceğini söyledi.

CNN’den Kate Bolduan’a konuşan Buttigieg, “Buna dair doğrudan bir kanıt veya işaret yok, ancak ne olduğunu daha net ve daha iyi anlayana kadar bunu göz ardı etmeyeceğiz.”

Çarşamba sabahı, ülke çapında 90 dakikalık uçuşlar Amerika Birleşik Devletleri genelinde “ihtiyati tedbir” olarak gerçekleştirildi. Buttigieg, pilotlara gönderilen güvenlik mesajlarında bir gecede daha büyük bir sorunu yansıtan “usulsüzlükler” olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl boyunca personel ve teknik sorunlar nedeniyle havayollarına sövüp sayan Buttigieg, Ulaştırma Bakanlığı ve Federal Havacılık İdaresinin başarısızlıklarını “sahipleneceğini” söyledi.

Buttigieg, “Hayır, bu tür aksamalar olmamalı, sabahın ani kesintilerini yaşadık ve öncelikli ilgim bunun nasıl mümkün olduğunu ve bir daha olmamasını sağlamak için hangi adımların atılması gerektiğini anlamak.” dedim.

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba sabahı, haftalar sonra ABD’de yaşanan ikinci havayolu krizi olan kazaya neyin neden olduğuna dair henüz bir bilgi bulunmadığını söyledi.

Konuya aşina olan üst düzey bir ABD’li yetkili CNN’e “DOT/FAA ile yaptığımız görüşmelere göre, faul olduğuna dair bir kanıt yok” dedi.

Budijiek Çarşamba sabahı Twitter üzerinden “temel nedenleri belirlemek ve sonraki adımları önermek için bir eylem sonrası süreç” emri verdiğini söyledi.

Nav Canada, Kanada’nın NOTAM sisteminin Çarşamba günü kapalı olduğunu bildirdi. Hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcısı, yaklaşık üç saatlik grevin uçuş operasyonlarını etkilemediğini ve nedeninin araştırılmakta olduğunu söyledi.

READ  Dow Jones Vadeli İşlemleri: Piyasa Rallisi Temel Teste Koşuyor; İşte şimdi yapılacaklar

Now Canada yaptığı açıklamada, “Şu anda, nedenin bugün erken saatlerde yaşanan FAA arızasıyla ilgili olduğuna inanmıyoruz.” Dedi.

Sık uçan yolcu Erin Potrezbowski, toplu uçuş iptalinin bir parçası olarak Güneybatı uçuşunu bir aydan kısa bir süre içinde ikinci kez iptal etti.

Çarşamba günü Chicago Midway Uluslararası Havalimanı’nda New Orleans’a yeniden planlanmış bir uçuşu bekleyen Podrezbowski, “Bugün olanlarla birkaç hafta önce Southwest’te olanların benzerini hiç yaşamadım” dedi.

Podresbowski, “Hava durumuyla ilgili sorunların yaşanması yaygın bir durumdur, ancak tüm ülkeyi etkileyen toplu iptallerle hiç karşılaşmadım.” dedi.

Uçuş sistemini iyileştirme çağrıları hızla geldi.

American Travel Association başkanı ve CEO’su Jeff Freeman, “Bugünün FAA katastrofik sistem arızası, Amerika’nın ulaşım ağının önemli iyileştirmelere ihtiyacı olduğunun açık bir göstergesidir” dedi.

“Amerikalılar sorunsuz ve güvenli bir seyahat deneyimini hak ediyor. Ve ulusumuzun ekonomisi, sınıfının en iyisi bir hava yolculuğu sistemine bağlı.”

Uluslararası çıkarımlar

ABD’ye uluslararası uçuşlar duruma rağmen Amsterdam ve Paris’ten hareket etmeye devam etti. Bir Schiphol Havaalanı sözcüsü, CNN’e “bir çözüm sağlandığını” ve uçuşların hala Amsterdam’dan kalktığını söyledi.

Havalimanı haber ofisi, Paris’in Charles de Gaulle havalimanından hiçbir uçuşun iptal edilmediğini, ancak gecikmelerin beklendiğini söyledi. Frankfurt Havaalanı da CNN’e herhangi bir yaralanma olmadığını söyledi.

Londra Heathrow Havalimanı’ndan bir sözcü Çarşamba günü erken saatlerde CNN’e verdiği demeçte, önemli gecikmelere dair yolcu raporları olmasına rağmen “iptal edilen herhangi bir uçuştan haberdar olmadıklarını ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan uçuşların yakın zamanda kalktığını” söyledi.

Shabnam Amini CNN’e kendisinin ve diğer yolcuların FAA’nın kapanması nedeniyle Heathrow’daki American Airlines Flight 51’de Dallas’a yaklaşık üç saat boyunca mahsur kaldığını söyledi.

Gecikmeler olduğu söylendiğini ancak yine de uçağa bindiklerini söyledi.

READ  Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore'nin füze testlerine yanıt olarak sekiz füze ateşledi.

Ticari hava yolu pilotları, uçuş tehlikeleri ve kısıtlamaları hakkında gerçek zamanlı bilgi için NOTAM’ları kullanır. FAA NOTAM’larına bir bilgi kaynağı olarak güvenilmemelidir, bu nedenle bazı uçaklar güvenlik gereksinimlerini karşılamak için başka veriler kullanabilir.

Çarşamba günkü olay, başka bir havayolu krizinin ardından geldi. Büyük bir kış fırtınası, yıl sonu tatillerinde yaygın bir aksamaya neden oldu ve binlerce yolcuyu etkileyen bir Southwest Airlines erimesini tetikledi.

Southwest’in Çarşamba günkü uçuş iptalleri müşterileri için bir sorun olsa da, 21 Aralık’tan 29 Aralık’a kadar yaklaşık 16.000 uçuşun veya planlananların neredeyse yarısının yapılmadığı iptallerden daha kötü bir durum yoktu. Mevcut personel.

CNN’den Barry Nield, Paul B. Murphy, Betsy Klein, Livvy Doherty, Chris Isidore, Sean Linkas, Betsy Klein, Marnie Hunter ve Stephanie Halas bu hikayeye katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.