Fed, faizleri üst üste üçüncü kez 0,75 baz puan artırdı

Federal Rezerv, gösterge faiz oranını arka arkaya üçüncü kez 0,75 puan artırdı ve aşırı ısınan ABD ekonomisini frenlemek için para politikasını sıkı tutma niyetinin sinyalini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük politika toplantısından sonra federal fon oranını yüzde 3 ila yüzde 3,25’lik yeni bir hedef aralığına yükseltti.

Gösterge faiz oranı, merkez bankasının politika yapıcılarının gelecek yılki yüzde 4,6’lık yeni tahmininden önce, bu yılın sonunda yüzde 4,4’e yükseldi.

Faiz artırımının ardından düzenlediği basın toplantısında Fed Başkanı Jay Powell, bankanın faiz oranlarını “bir süre” ekonomik büyümeyi sınırlayacak seviyelerde tutacağını söyledi ve bunun büyümeye zarar vereceği ve daha yüksek işsizliğe yol açacağı konusunda uyardı.

Geçen ay Jackson Hole Merkez Bankacıları Sempozyumu’nda kullandığı dili tekrarlayarak, “İşin bittiğine inanıncaya kadar bu işe bağlı kalacağız” dedi. Merkez Bankasında.

FOMC yaptığı açıklamada, “Enflasyon, pandemi, yüksek gıda ve enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskıları ile ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtan yüksek kalmaya devam ediyor” dedi.

Panel, faiz artırımının politika yapıcılar tarafından oybirliğiyle desteklendiğini ve “hedef aralıkta devam eden artışların uygun olmasını beklediğini” söyledi.

bu ABD merkez bankası Merkez bankası ayrıca, 2025’in sonuna kadar resmi faiz oranı tahminlerini derleyen güncellenmiş bir “nokta grafiği” yayınladı. Bağlılık “Uzun vadeli yüksek” bir yaklaşım için. Projeksiyonlar, bu yıl daha fazla faiz artırımının ve 2024’ten önce herhangi bir kesinti yapılmayacağının sinyallerini veriyordu.

Merkez bankası fon oranı için medyan tahmin yıl sonunda yüzde 4,4’e yükseldi ve Fed’in 2021’de yeniden daralmaya başlamasından önce 0,75 puanlık bir faiz artırımı daha önerdi. Yetkililer, kilit politika faizinin 2023’te yüzde 4,6 olacağını ve 2024’te yüzde 3,9’a düşeceğini tahmin ediyor. Bu oranın 2025 yılına kadar yüzde 2,9’a düşmesi bekleniyor

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri, ikinci bir düz negatif seanstan sonra biraz daha yüksek

Bu tahminler, nokta grafiğinin son olduğu Haziran ayına göre önemli ölçüde daha şahindi. Güncellenmiş. O zaman, yetkililer, 2024’te azalmadan önce, federal fon oranının yıl sonuna kadar sadece yüzde 3,4’e ve 2023’te yüzde 3,8’e ulaşacağını tahmin ediyor.

O dönemde işsizlik oranı 2023’te yüzde 3,9 ve 2024’te yüzde 4,1 idi.

Raporun ardından ABD hisse senetleri düştü, S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,7 düştü. İki yıllık Hazine getirileri, faiz oranı beklentileri doğrultusunda hareket ederek 15 yılın taze en yüksek seviyelerine ulaştı. Günün erken saatlerinde, 2007’den bu yana ilk kez yüzde 4’ü kırdı.

TCW’nin baş yatırım görevlisi Brian Whalen, Fed’in “şahin mesajını” “tekrar vurguladığını” ve “kesinlikle çürüttüğünü” söyledi.[ed] Daha fazla kötü haber için umut yok.”

“2023 için puanlar ve puanlar ile pazar arasındaki fark nedir” dedi. “Fed 2023’e kadar yüzde 4,6’ya ulaşacak, piyasanın ise yıl sonuna kadar 0,5 yüzde puanı düşürmesi bekleniyor.”

Çarşamba günü yetkililer, enflasyonla mücadele, yüksek işsizlik ve düşük büyüme ile mücadele çabalarıyla ilişkili ekonomik maliyetleri açıkça kabul ettiler.

Yetkililer, 2024’ün sonuna kadar kalması beklenen işsizlik oranının 2023’te mevcut yüzde 3,7’den yüzde 4,4’e yükseldiğini düşünüyor. 2025 yılına kadar, ortalama tahmin yüzde 4,3’e düşecek.

Aynı dönemde, GSYİH’deki yıllık büyüme, 2023’te yüzde 1,2’lik bir hız kaydetmeden önce, yıl sonuna kadar yüzde 0,2’ye önemli ölçüde yavaşlayacak. – yüzde 3,1’e kadar.

Temmuz ayı itibarıyla merkez bankasının tercih ettiği temel kişisel tüketim harcaması fiyat endeksi yüzde 4,6 oldu.

Yetkililer, 2024 ve 2025’te büyümenin sadece yüzde 2’nin altında olduğunu teyit ederek, çekirdek enflasyonun nihayet Fed’in yüzde 2 hedef aralığına yaklaşmasını bekliyor.

Haziran ayında, politika yapıcılar enflasyonun merkez bankasının yüzde 2 hedefine yaklaşmasıyla büyümenin sadece yüzde 1,7’ye yavaşlayacağını tahmin ettiler. Çoğu ekonomist şimdi ABD ekonomisinin gelecek yıl resesyona girmesini bekliyor.

READ  Yatırımcılar artan enflasyona tepki verirken borsalar sallanıyor

Eylül toplantısı, Fed Başkanı Jay Powell’ın merkez bankasının çok fazla sıkılaştırma konusunda endişelenmeye başladığını söylemesinin ardından bu yaz fiyat istikrarını yeniden sağlama konusundaki kararlılığı konusunda sorularla karşı karşıya kalan Fed için kritik bir an oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.