Fiona Kasırgası: Tahminciler fırtınanın doğu Kanada’ya doğru ilerlerken ‘aşırı hava olayı’ olacağı konusunda uyardı

Kanada Kasırga Merkezi tahmincileri Cuma öğleden sonra, güçlü rüzgarlar, tehlikeli fırtına dalgası ve yaklaşık iki aylık yağmur tehdidi ile doğu Kanada’da “aşırı bir hava olayı” olacak. Merkez, Kanada Denizcilik gibi bazı bölgelerin Cuma akşamı etkilerini hissetmeye başlayacağını söyledi.

Kanada Kasırga Merkezi yöneticisi Chris Fogarty, “Bu, tropik siklon yoğunluğu açısından Kanada için önemli bir olay olabilir,” dedi ve Kanada’nın Superstorm Sandy versiyonu olabileceğini de sözlerine ekledi. Sandy Kasırgası 24 eyaleti ve Doğu Sahili’ni etkileyerek 78,7 milyar dolarlık hasara neden oldu.

Kanada’nın Nova Scotia ve Prince Edward Adası’ndaki yetkililer, fırtına yolunda olanları yüksek alarmda olmaya ve en az beş kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin elektriksiz kalmasına neden olan fırtınanın etkisine karşı hazırlıklı olmaya çağırdı. birkaç Karayip adasını vurdu.

Fiona Turks ve Caicos’u geçti ve Çarşamba sabahı erken saatlerde Atlantik üzerinde bir Kategori 4 kasırgasına dönüştü ve Cuma öğleden sonraya kadar öyle kaldı.

Ulusal Kasırga Merkezi, 20:00 ET tavsiyesinde, fırtına hafifçe zayıflamış olmasına rağmen, merkezinden 100 milden fazla kasırga kuvvetli rüzgarlara ve 300 milden fazla uzanan tropikal fırtına kuvvetli rüzgarlara sahip olduğunu söyledi.

Merkezi Cuma gecesi Halifax’ın 215 mil güneydoğusundaydı.

Merkez, “Önümüzdeki iki gün içinde kademeli olarak zayıflaması tahmin edilse de, Fiona’nın Atlantik Kanada’da hareket ederken güçlü bir siklonik fırtına siklonu olarak kalması bekleniyor” dedi. söz konusu.

Nova Scotia’nın bazı bölgeleri için hortum uyarısı

Kanada’da Hubbards’tan Brule’ye ve Newfoundland için Parsons Pond’dan Francois’e kadar Nova Scotia için kasırga uyarıları yapıldı. Prens Edward Adası ve Île-de-la-Madeleine de alarmda.

Acil Durum Yönetimi Ofisi’nden sorumlu bakan John Lohr, “Çok tehlikeli olma potansiyeli var” dedi. fVeya Nova Scotia. Lore, “Etkilerin eyalet genelinde hissedilmesi bekleniyor. Her Nova Scotian bugün hazırlanmalı,” diye ekledi. Resmi güncelleme sırasında Perşembe.

Loehr, sakinlerin uzun süreli elektrik kesintilerine yol açabilecek rüzgarlara, yüksek gelgitlere, kıyı fırtına dalgalanmalarına ve şiddetli yağışlara hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi. Acil durum görevlileri, insanları dış mekan öğelerini korumaya, ağaçları kesmeye, cep telefonlarını şarj etmeye ve 72 saatlik bir acil durum kiti oluşturmaya teşvik etti.

READ  6 Ocak duruşmaları: Trump, Bar ve 2. Gün videosu hakkında duyurular

Kanada Kasırga Merkezi yöneticisi Chris Fogarty’ye göre, bölge yaklaşık 50 yıldır bu kadar şiddetli bir fırtına görmemişti.

Fogarty, “Lütfen bunu ciddiye alın çünkü hava durumu haritalarımızda burada nadir görülen hava durumu rakamları görüyoruz.” Dedi.

Bir haber bültenine göre, kamu hizmeti şirketi Nova Scotia Power, Cuma sabahı, kesinti restorasyonu ve müdahalesi için merkezi bir koordinasyon alanı olarak hizmet edecek bir Acil Durum Operasyon Merkezini (EOC) faaliyete geçirdi.

Ajans, Nova Scotia Acil Durum Yönetimi Ofisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır.

Nova Scotia Power’ın fırtına lideri koordinatörü Sean Borden yaptığı açıklamada, “Tüm önlemleri alıyoruz ve Fiona Kasırgası’na mümkün olduğunca güvenli ve verimli bir şekilde yanıt vermeye hazırız.” Dedi.

Fiona 23 Eylül 2022'de Halifax'a varmadan önce, genel müteahhit G&R Kelly'nin proje yöneticisi Francis Broom, Nova Scotia Power binasının kapılarının çevresine kum torbaları yerleştiriyor.

‘Kötü olacak’

Newfoundland’ın güneybatısındaki bir balıkçı olan Andy Francis, bir tekneyi sudan çekip diğerini yakındaki bir iskeleye bağlayarak bu haftaki fırtınaya hazırlandı.

“Görünüşe göre herkes bu sefer kötü olacağına dair bir fikir birliğine sahip” dedi. CBC Haberleri. Karakola, bölgedeki diğer herkesin “hasarı en aza indirmeye” yardımcı olmak için beklemede olduğunu söyledi.

Francis, CBC’ye “Bu farklı olacak” dedi.

CNN meteorologları Rob Shackelford ve Taylor Ward, Fiona’nın Nova Scotia’ya inmeden önce hafifçe zayıflaması beklendiğinden, Atlantik Kanada genelinde rüzgarların 160 km/s hıza ulaşabileceğini söyledi.

Prens Edward Adası yetkilileri, sakinleri fırtına ilerledikçe en kötüsüne hazırlanmaya çağırdı.

Eyaletin acil durum yönetimi şefi olarak görev yapan Tanya Mullally, Fiona’nın en acil endişelerinden birinin, salması beklenen tarihi fırtına dalgası olduğunu söyledi.

Mullally Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Fırtına dalgası kesinlikle önemli olacak. … Hiç görmediğimiz veya ölçemediğimiz sel,” dedi. Güncelleme sırasında.

Merkezin meteoroloğu Bob Robichaud, Kanada Kasırga Merkezi modellemesinin “bölgeye bağlı olarak 1,8 ila 2,4 metre (6-8 fit) arasında herhangi bir yerde olabileceğini” söyledi.

READ  Buffalo, göl etkili kar fırtınası etkisi nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

Mullally, adanın kuzey tarafının rüzgar yönü nedeniyle fırtınanın yükünü taşıdığını ve bunun maddi hasara ve kıyı su baskınlarına neden olabileceğini söyledi.

Nova Scotia Acil Durum Yönetimi Ofisi’ne göre, tüm eyalet kamp alanları, plajlar ve günlük kullanım parkları ve Shubenacadie Vahşi Yaşam Parkı Cuma günü kapalı.

Fiona’nın elektrik kesintisi devam ediyor

Bu haftanın başlarında Fiona, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti ve Turks ve Caicos Adaları’ndaki milyonlarca insanın evlerine zarar verdi ve kritik güç ve su altyapısını çökertti.

Elektrik şebekesi operatörünün rakamlarına göre, Porto Riko’nun Pazar günü karaya çıkmasıyla birlikte ada genelinde elektrik kesintileri yaşadıktan günler sonra, müşterilerin yalnızca %41’inin elektriği yenilendi. LUMA Enerji yayınlandı Adanın acil durum portal sistemi.

Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre Perşembe günkü en yüksek 112 derece, Porto Riko’nun büyük bir kısmının yoğun ısıya maruz kalması nedeniyle yaygın elektrik kesintilerine neden oluyor. CNN meteorolog Taylor Ward’a göre Cuma günü sıcaklıklar 80’ler ve 90’lardaydı.

Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti'ndeki birçok insan, Fiona Kasırgası Bermuda'yı aşağı çekerken hala elektriksiz veya susuz.

LUMA’daki yenilenebilir projeler direktörü Daniel Hernandez, hastaneler de dahil olmak üzere kritik konumlara bireysel onarımlardan önce öncelik verileceğini açıkladı.

Hernandez, “Bu normal bir süreç. Herkesin sakin kalması önemli… Müşterilerimizin %100’ünün mümkün olan en kısa sürede hizmet almasını sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

Ayrıca, acil durum portal sistemine göre, adadaki müşterilerin dörtte birinden fazlasının su hizmeti veya aralıklı hizmeti yoktur.

Nancy Galarza, fırtınanın San Salvador kırsalını vurmasından dört gün sonra, Perşembe günü Porto Riko'nun Caguas kentindeki Fiona Kasırgası'nın topluluğunda neden olduğu hasara bakıyor.

Dominik Cumhuriyeti’nde Fiona 8.000’den fazla aileyi etkiledi Ülkenin acil durum operasyonları başkanı Tümgeneral Juan Mendez García’ya göre, 2.262 ev daha yıkıldı.

Perşembe sabahı 210.000’den fazla ev ve işyerinin karanlıkta olduğunu ve 725.246 müşterinin susuz kaldığını söyledi.

Dominik Cumhuriyeti, Higay’dan Ramona Santana bu hafta CNN tr Español’a şunları söyledi: “Daha önce hiç görmediğimiz inanılmaz bir şey. Sokakta hiçbir şeyimiz yok, yiyeceğimiz yok, ayakkabımız yok, giysimiz yok, sırtında ne var? . … Hiçbir şeyimiz yok, Allah’ımız var ve yardımın geleceğini umuyoruz.”

READ  Mike Pence için 6 Ocak pek çok gün gibi başladı. Başka türlü bitti.

Anya Williams, Fiona Salı günü Turks ve Caicos’un bazı bölgelerini tehdit etti ve bu haftanın başlarında Grand Turk, South Caicos, Salt Cay, North Caicos ve Middle Caicos da dahil olmak üzere İngiliz topraklarının bazı bölümlerinin elektriksiz olduğunu söyledi. Adalar.

CNN’den Alison Sinzar, Melissa Alonso, Ana Melgar Zunica ve Amanda Musa bu habere katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.