FTC dosyaları, Microsoft-Activivision Blizzard 69 milyar dolarlık birleşmeyi engellemeye uygun

Federal Ticaret Komisyonu Perşembe günü Microsoft’a, Microsoft’un Xbox oyun konsolunun rakiplerini zorlayabileceğini söyleyerek video oyun devi Activision Blizzard’ın 69 milyar dolarlık satın alımını engellemesi için dava açtı. ve büyüyen spor aboneliği işi.

FTC’nin Başkan Joe Biden’ın büyük teknoloji birleşmelerini soruşturma emrine meydan okuması bir test vakası olabilir. Komisyon, üç Demokrat komiserin lehte ve bir Cumhuriyetçinin aleyhte oy kullandığı kapalı kapılar ardında yapılan bir toplantının ardından şikayeti yayınlamak için 3-1 oy kullandı.

Şikayet, Microsoft’un Avrupalı ​​düzenleyicilere böyle bir niyeti olmadığına dair güvence vermesine rağmen, Microsoft’un önceki oyun satın alımlarının, özellikle de tanınmış geliştirici Bethesda Softworks ve ana şirketi Zenimax’ın Xbox için özel olarak bazı yeni oyunlar geliştirdiğine işaret ediyor.

FTC’nin Rekabet Bürosu direktörü Holly Vedova tarafından hazırlanan bir açıklamada, “Microsoft, oyun rakiplerinin içeriğini durdurabileceğini ve durduracağını zaten gösterdi.” Dedi. “Bugün Microsoft’un önde gelen bağımsız bir oyun stüdyosunun kontrolünü ele geçirmesini ve onu çeşitli dinamik ve hızlı büyüyen oyun pazarlarında rekabete zarar vermek için kullanmasını engellemek istiyoruz..”

FTC, davayı federal mahkemeye götürmek yerine idari süreci yoluyla şikayette bulunacağını söyledi. Şikayete göre, bir idare hukuku hakimi bu delili dinlemeye başladı, ancak bu Ağustos 2023’e kadar değil.

Microsoft Başkanı Brad Smith Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin FTC’nin eylemine itiraz edebileceğinin sinyalini verdi.

Smith, “Barışa bir şans vermeyi umsak da, davamıza güveniyoruz ve davamızı mahkemede sunma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Kararı bekleyen şirket, son günlerde anlaşmanın kamu güvenliğini artırıyordu. Smith, Microsoft’un rekabet endişelerini ele almaya kararlı olduğunu ve bu hafta başlarında FTC’ye önerilen teklifleri getirdiğini söyledi.

Smith, “Bu anlaşmanın rekabeti artıracağına ve oyuncular ile oyun geliştiricileri için daha fazla fırsat yaratacağına inanmaya devam ediyoruz.” dedi.

READ  Vatanseverler Vs. Ravens Skoru: Canlı Güncellemeler, Oyun İstatistikleri, Öne Çıkanlar, 3. Hafta Karşılaşma Sonuçları

Microsoft birleşme anlaşmasını duyurdu Ancak Ocak ayında, rakip bir PlayStation konsolu yapan ve antitröst gözlemcilerinin endişelerini dile getiren Sony’nin aylarca muhalefetiyle karşılaştı. Askeri nişancı oyunu Call of Duty gibi popüler Activision Blizzard oyun serilerine erişimin kaybedilmesiyle ilgili tüm dünyada.

FTC’nin eski başkanı William Kovacic, Biden yönetimindeki antitröst düzenleyicileri “birleşme politikasının on yıllardır çok zayıf olduğunu düşündüler ve defalarca ‘Bunu değiştiriyoruz’ dediler” dedi.

2006 yılında, dönemin Başkanı George W. Bush tarafından atanan Cumhuriyetçi komisyon üyesi Kovaciç, FTC’ye “kötü anlaşmalara izin vermeme ve zayıf çözümleri kabul etmeme” yönünde cesur sözler vermesi için baskı yaptı. Ancak Microsoft’un yasal mücadelesini kazanma şansının yüksek olduğunu söyledi.

“Şirketin çok fazla taviz verdiği açık” dedi. “Microsoft onları mahkemeye götürebilir ve FTC’nin bu konuda kararlı olduğunu söyleyebilir.”

Microsoft, Call of Duty’i Nintendo’ya getireceğini söyleyerek Çarşamba günü en son sözünü duyurdu. Ekipman 10 yıl süreyle satın alınmalıdır. Sony’ye aynı güvenceyi vermeye çalıştığını söyledi.

Biden yönetiminin önceliklerine bir çağrıda bulunan Microsoft, Haziran ayında Amerika İletişim İşçileri ile satın alma tamamlandıktan sonra işçilerin sendikalaşmasına izin verecek “emek açısından tarafsız bir anlaşma” duyurduktan sonra anlaşmasını işçi dostu olarak nitelendirmeye çalıştı. Sendika başkanı Chris Shelton, bu hafta The Hill’de FTC’yi “anlaşmayı bozmaya değil, imzalamaya” çağıran bir fikir yazısı yazdı.

Anlaşma, soruşturmaların gelecek yıla kadar sonuçlanmasının beklenmediği Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta da yakından inceleniyor.

FTC’nin birleşmeyi engellemek için acil bir federal mahkeme tedbir kararı almak yerine şikayeti kendi iç yargıcına gönderme kararı, davayı aylarca uzatabilir ve “Amerika Birleşik Devletleri dışındaki yetkililerin anlaşmalarını bozmaları için daha fazla güven verebilir. artık George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Kovaciç,” dedi.

READ  2022 Presidents Cup Skorları, Sonuçlar: Canlı Yayın, Puan Durumu, Golf Güncellemeleri, 2. Cuma Günü Programı

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Perşembe günü çalışanlara gönderdiği bir mesajda FTC’nin eyleminin “kulağa korkunç geldiğini, bu yüzden bu anlaşmanın gerçekleşeceği umudunu güçlendirmek istiyorum” dedi.

Kodiç, “Anlaşmanın rekabete aykırı olduğu iddiası gerçeklerle uyuşmuyor ve bu mücadeleyi kazanacağımızdan eminiz.”

Kodick, anlaşmanın oyuncular, personel, rekabet ve sektör için iyi olacağını söyledi.

İdeoloji odaklı bir düzenleyici ortama ve teknoloji endüstrisi hakkındaki yanlış anlamalara rağmen bu argümanların galip geleceğine inanıyoruz” dedi.

FTC Başkanı Lina Khan’ın başkanlığındaDaha sert antitröst uygulamalarını savunan bir hukuk bilgini olan komisyon, bu yılın başlarında ikinci bir Cumhuriyetçinin yönetim kurulunda boş bir koltuk bırakarak çekilmesinin ardından üç Demokrat ve bir Cumhuriyetçiden oluşuyordu.

Demokratik ABD Senatosu. Elizabeth Warren Perşembe günü FTC eylemini memnuniyetle karşıladığını tweetledi ve Khan’ı önerilen birleşmeyi araştırmaya çağırdı.

Warren, “Şirket tekelleri fiyatları yükseltmekte ve işçilere zarar vermekte özgürdür, ancak şimdi Biden yönetimi rekabeti teşvik etmeye kararlıdır,” dedi.

Bu yıl hem Adalet Bakanlığı hem de FTC, yasa dışı ve rekabete aykırı anlaşmaları daha iyi tespit etmek ve önlemek için birleşme yönergelerini güçlendirmeye çalıştı.

Federal düzenleyiciler de kampanyalarını Perşembe günü başlattı Facebook’un bir sanal gerçeklik şirketi olan Meta’yı devralmasını engellemek için Perşembe günü San Jose, Kaliforniya’da bir mahkeme salonunda.

Bu durumda FTC, Meta’s Unlimited’ın ve onun fitness uygulaması Supernatural’ın satın alınmasını, rekabete zarar vereceğini ve antitröst yasalarını ihlal edeceğini iddia ederek bloke etmek için dava açtı.

Son yıllarda Microsoft, teknoloji rakipleri Amazon, Google ve Meta’nın daha ciddi düzenleyici tepkilerinden büyük ölçüde kurtuldu. Ancak teknoloji endüstrisi tarihinin en pahalısı olabilecek Activision’ın Blizzard’ı satın almasının büyüklüğü dikkatleri üzerine çekti.

Microsoft’un Son Büyük Umutsuz Savaşı Yirmi yıl önce, bir federal yargıç, şirketin baskın Windows yazılımıyla ilgili rekabete aykırı uygulamalarını takiben dağılmasına karar verdi. Mahkeme şirkete daha az ağır başka cezalar vermesine rağmen, bu karar temyizde bozuldu.

READ  Ön Sıra Vs. Bir yargıç Wade yasağını engelledikten sonra Teksas'ta kürtaj devam edebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.