İngiltere Başbakanı Boris Johnson çeşitli skandalların ardından istifa etti.

Konuşmasında, Ukrayna’dan sonra Ukrayna’ya verdiği destek de dahil olmak üzere hükümetinin başarılarını övdü. Rus işgali ve hava covid’in uluslararası yayılımı.

Theresa May ve David Cameron’un izinden giderek, son yıllarda görev süresinden önce istifa eden üçüncü İngiliz başbakanı oldu.

Johnson, Downing Caddesi’ndeki meslektaşları tarafından alkışla karşılanırken, yakınlardaki bir kalabalık konuşmasını boğmakla tehdit etti. Bu arada, bir hoparlör Bay City Rollers’ın şarkısı “Bye Bye Baby”nin elden geçirilmiş bir versiyonunu çaldı ve sözleri “Bye Bye Boris” olarak değiştirdi.

Kalabalıktan bazıları Johnson’ın çıkışını kutladı.

İskoçya’nın Glasgow kentinden Londra’ya taşınan 40 yaşındaki Diane Flynn, “O doğuştan yalancı, bu kadar çok yalan söyleyen birine güvenemezsiniz” dedi.

Johnson’ın iktidarı ve iktidar partisi içindeki etiği konusundaki memnuniyetsizlik aylarca istifalarla patlak verdi. Sayman Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, Salı akşamı dakikalar içinde.

Başbakan’ın Muhafazakar Parti saflarında cinsel taciz iddialarının ele alınmasına ilişkin çelişkili açıklamaları, onlar için bardağı taşıran son damla.

Johnson’ın istifa çağrıları önümüzdeki birkaç saat içinde yoğunlaştı ve bu süre zarfında 50’den fazla hükümet üyesi de istifa etti.

36 saat önce atadığı bakanlar bile aleyhine dönerken, şaşkın başbakanın açıklamasından önceki son saatlerde çok az müttefiki kalmıştı. Açıklamadan önce Johnson, maliye bakanı ve terfi ettiği eğitim bakanı tarafından düşürülmüştü. Onlara başka bakanlar da katıldı – ve hükümet, on yıllardır en ciddi kriziyle karşı karşıya olduğu için neredeyse meydan okuyordu.

Yeni atanan Cumhurbaşkanı Nadim Zahavi bir açık mektupta, “Dün, 10 No’lu meslektaşlarımla birlikte, Başbakan’a tek bir yön olduğunu ve onurlu bir şekilde ayrılması gerektiğini açıkça belirttim.” heyecan Perşembe erken.

READ  İngiltere, Euro 2022'yi kazanmak için Almanya'yı nasıl yendi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.