İnsan hakları grubu, İran’da gözaltında ölüme karşı protestolar sırasında iki kişinin öldüğünü söyledi

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Mahza Amini geçen hafta yardım polisi tarafından tutuklandı
  • Tahran ve Kürt eyaleti de dahil olmak üzere bölgelerde protestolar patlak verdi
  • Ahlak polisi kadınlar için katı kıyafet kuralları uyguluyor

DUBAİ, 19 Eylül (Reuters) – Bir Kürt hakları grubu, Pazartesi günü İran’da genç bir kadının ahlak polisi tarafından nezaretinde ölümüyle ilgili protestolar sırasında iki adamın öldürüldüğünü söyledi. Üçüncü gün için.

22 yaşındaki Mahza Amini, ahlak polisinin katı başörtüsü kuralları uyguladığı Tahran’da tutuklandıktan sonra komaya girdikten sonra geçen hafta öldü ve geldiği Kürt bölgesi, Tahran ve diğer şehirler de dahil olmak üzere birçok alanda protestolara yol açtı. devamını oku

Henggao hakları grubu, iki adamın protestoların en yoğun olduğu İran’ın Kürt bölgesinin bir parçası olan Divantare şehrinde öldürüldüğünü söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ölümlerle ilgili resmi bir doğrulama yok. Devlet televizyonu, birkaç protestocunun tutuklandığını, ancak “sosyal medyadaki bazı ölüm iddialarını” reddettiğini ve iki yaralı gencin öldürüldüğü haberlerini reddettiğini söyledi. İsimleri Henga’nın raporundan farklıydı.

Reuters, Henga’nın raporunu bağımsız olarak doğrulayamadı.

Hengau, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “En az iki sivil – Fuad Khadimi ve Mohsen Mohammadi – Sanandaj’daki Kosar Hastanesine götürüldükten sonra öldü ve Dewantare kentinde Pazartesi günkü protestolarda 15 kişi de yaralandı.” Dedi. Nasıl öldükleri yazmıyor.

Henga tarafından daha önce Twitter’da yayınlanan bir videoda protestocuların taş atarken bir kişinin “Divantarre’de savaş var. Kötü (polis) ajanlar saldırıyor” dediği görülüyor.

READ  Steve Bannon, Trump'ın yönetici imtiyazı iddialarını bırakmasının ardından 6 Ocak'taki panelden önce ifade vermeye hazır olduğunu söyledi

Reuters, videonun gerçekliğini doğrulayamadı.

Amini’nin ölümü ülke genelinde kınandı ve Farsça #MahsaAmini hashtag’i yaklaşık 2 milyon Twitter sözüne ulaştı.

İran polisi Pazartesi günü ölümünü “talihsiz bir olay” olarak nitelendirdi ve kötü niyetli oyun iddialarını reddetti.

İran’ın 1979 İslam Devrimi’nden bu yana, İran’ın ahlak polisi, kadınların kamuya açık yerlerde saçlarını örtmelerini ve bol giysiler giymelerini gerektiren katı kurallar uyguluyor.

Washington’da bir Beyaz Saray sözcüsü, Amini’nin ölümünden sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. devamını oku

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, “Mahza Amini’nin ‘uygunsuz’ başörtüsü taktığı için polis nezaretinde yaralandıktan sonra ölümü, insan haklarına korkunç ve ağır bir hakarettir” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Dubai Haber Odası tarafından bildirildi; Tom Perry’nin yazdığı; Toby Chopra, Ed Osmond ve Leslie Adler tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.