İtalya’nın ilk kadın başbakanı göreve başladı

ROMA (AP) – İtalya’da yapılan ulusal seçimlerde oyların çoğunluğunu neo-faşist kökenli bir parti kazanarak, Pazartesi günü ülkenin 2. İlk kadın Başbakan.

İtalya’nın aşırı sağı, Meloni’nin Avrupa’ya kuşkuyla bakan İtalya Kardeşleri’ni AB’yi kurucu üye ve üçüncü en büyük ekonomisi olarak yönetecek bir konuma getirerek, Avrupa’nın jeopolitiğini hemen değiştirdi. İtalya’nın solcuları, önümüzdeki “karanlık günler” konusunda uyardı ve İtalya’yı Avrupa’nın kalbinde tutma sözü verdi.

Avrupa’daki sağcı liderler, 45 yaşındaki Meloni’nin zaferini hemen Brüksel’e tarihi, milliyetçi bir mesaj göndermesi olarak selamladı. İsveç’te sağcıların zaferini ve Fransa ve İspanya’da aşırı sağın son zaferlerini takip ediyor.

Bununla birlikte, İtalya’da Pazar günkü seçimler %64’lük tarihi bir düşüş gördü ve anketçiler, seçmenlerin ülkenin son üç hükümetini oluşturan gerileyen anlaşmalardan hayal kırıklığına uğradığını ve giden Başbakan Mario Draghi’nin partilerin karışımının protesto için evde kaldığını öne sürdü. Ulusal Birlik Hükümeti.

Bunun yerine Meloni yeni bir yüz olarak görüldü Analistler, İtalyan hükümetlerinin ve birçok İtalyan’ın coşkulu bir hareketle değişim için oy kullandığını söylüyor.

Roma’daki Din Enstitüsü direktörü Nathalie Dosi, Meloni’nin İtalya’daki 10 yaşındaki erkek kardeşlerinin başarısının, neo-faşist veya aşırı sağcı duygulardaki artıştan ziyade onlarca yıllık İtalyan hoşnutsuzluğuyla ilgili olduğunu söyledi. Uluslararası ilişkiler.

“(Seçmenlerin) büyük bir bölümünün bu partiye oy vermelerinin ana nedeni, onun bloktaki yeni çocuk olmasıydı” dedi.

2018 seçimlerinde seçmenlerin %30’unun iltica ettiğini tahmin eden Londra merkezli siyasi analist Wolfgang Piccoli, seçimin sağa doğru keskin bir şekilde kayması “İtalyan seçmeninin kararsız olduğunu doğruluyor” dedi.

Savaş sonrası neo-faşist İtalyan sosyal hareketindeki kökenleri ile Meloniİtalyanların sonunda liderlerine karar verebildiklerini belirterek, birleştirici bir ton vermeye çalıştı.

“Bu milleti yönetmeye çağrıldıysak bunu herkes için yapacağız. Bunu tüm İtalyanlar için yapacağız, halkı birleştirmek amacıyla yapacağız” dedi. “Bizi seçti. ihanet etmeyeceğiz.

READ  Texas Air Show: 2 eski askeri uçak Dallas'ta havada çarpıştı İşte son gelişmeler

Neredeyse nihai sonuçlar, merkez sağ koalisyonun meclis oylarının %44’ünü elde ettiğini gösterirken, Meloni’nin İtalya’daki Kardeşleri %26 ile on yıllık meteorik yükselişindeki en büyük zaferini gösterdi. Koalisyon ortakları geri kalanını böldü, Matteo Salvini’nin göçmenlik karşıtı Birliği %9 ve eski başbakan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia’sı %8 kazandı.

Merkez soldaki Demokrat Parti ve müttefikleri yüzde 26 civarında bir desteğe sahipken, 2018 parlamento seçimlerinde en büyük oy payına sahip olan popülist 5 Yıldız Hareketi oyunu yarıya indirerek yüzde 15’e indirdi.

Her ne kadar merkez sağ açık galip gelse de, hükümetin kurulmasına hala haftalar var ve parti liderleri ve Başkan Sergio Mattarella ile istişareleri içerecek. Bu arada, Draghi bir bekçi rolündedir.

Draghi hükümetinin çökmesinden altı ay önce yapılan seçimler, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve buna bağlı olarak sıradan İtalyanları ve endüstriyi vuran enerji maliyetleriyle karşı karşıya kalan Avrupa için kritik bir zamanda geldi.

Meloni liderliğindeki bir hükümetin, İtalya’nın NATO yanlısı duruşunu ve Rusya’nın işgaline karşı Ukrayna’yı silahlandırmaya yönelik güçlü desteğini içeren mevcut dış politikasını izlemesi bekleniyor.

Hem Berlusconi hem de Salvini’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağları var. Salvini, Moskova’ya yönelik AB yaptırımlarının İtalyan endüstrisine zarar verdiği ve her ikisinin de Ukrayna’yı işgalinden uzaklaştığı konusunda uyardı. Berlusconi, Putin’in işgalini Donbass’taki Moskova yanlısı ayrılıkçılar tarafından kendisine empoze edilen bir olay olarak bile mazur gösteriyor.

Diğer AB ülkeleriyle sürtüşmeye neden olabilecek büyük bir değişiklik, muhtemelen göç üzerinden gerçekleşecek. Meloni, göçmen teknelerinin Kuzey Afrika kıyılarından ayrılmasını engellemek için deniz ablukası çağrısında bulundu ve sığınmacıların Avrupa’da değil Afrika’da taranmasını önerdi.

Salvini, Birlik’in bir zamanlar sert bir göçmen karşıtı politika uyguladığı içişleri bakanlığı görevini geri almasını istediğini açıkça belirtti. Ancak Maloney’nin partisinin kuzeydoğudaki kalesinde de Lig’den daha iyi performans göstermesiyle birlikte bir iç liderlik sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

READ  Rogers ağ kesintisi milyonlarca Kanadalıyı vurdu ve öfkeye yol açtı

Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda analistler, tüm Avrupa şüpheci söylemine rağmen, Meloni’nin kampanya sırasında mesajını ılımlılaştırdığını ve İtalya’nın Brüksel’den koronavirüs kurtarma fonlarını almasıyla çok az manevra alanı bıraktığını belirtiyorlar. İtalya, AB’nin 750 milyar avroluk kurtarma paketinin en büyük kısmı olan 191.5 milyar avroyu aldı ve hepsini elde etmek için belirli reform ve yatırım kilometre taşlarına bağlı.

Meloni, AB’nin demokratik gerileme endişeleri nedeniyle Macaristan’a sağlanan 7,5 milyar avroluk fonu askıya alma yönündeki son tavsiyesini eleştirdi.

Fransız aşırı sağ lideri Marine Le Pen Meloni, onu “anti-demokratik ve kibirli bir AB’nin tehditlerine direndiği” için övdü.

İspanya’nın aşırı sağ muhalefet partisi Vox’un lideri Santiago Abascal, Twitter’da Meloni’nin “herkesin güvenliği ve refahı için işbirliği yapabilen egemen uluslardan oluşan gururlu ve özgür bir Avrupa’ya giden yolu gösterdiğini” söyledi.

Meloni, kardeşleri İtalya, Polonya’nın milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi, İspanya’nın aşırı sağ partisi Vox ve sağ kanat İsveç Demokratlarının da yer aldığı Avrupa Parlamentosu’ndaki sağcı Avrupa Muhafazakarları ve Reformcular grubuna başkanlık ediyor. Suçu bastıran ve göçü kontrol eden bir site.

Demokrat Parti lideri Enrico Letta Pazartesi günü “İtalya ve Avrupa için üzücü bir gün” olarak nitelendirerek, “İki hafta önce İsveç’te ortaya çıkan eğilim İtalya’da doğrulandı,” dedi.

Kasvetli bir basın toplantısında konuşan Letta, “Karanlık günler bekliyoruz. Bu sondan kaçınmak için her şekilde savaştık.” “(Demokrat Parti) İtalya’nın Avrupa’nın kalbini terk etmesine izin vermeyecek.”

Roma’daki Louis Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü ve Journal of European Integration’ın yönetici editörü Thomas Christiansen, İtalya’nın bireysel parti çıkarlarından daha büyük tutarlı bir dış ve Avrupa politikası izleme geleneğine sahip olduğunu kaydetti.

Christian, “Meloni ne yaparsa yapsın koalisyon ortakları ve İtalyan dış politikasının yerleşik mutabakatı tarafından yönetilmelidir.” Dedi.

READ  Küçük Deniz Kızı fragmanı, Halle Bailey'nin Ariel'ine ilk bakışı veriyor

___

Colin Barry, Milan’dan katkı sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.