Joseph Gittinger: 52 Yılın En Yüksek Skydiver’ı 94 Yaşında Öldü | Amerikan ordusu

1960 yılında Dünya’nın yaklaşık 20 mil (32 km) yukarısına atlayarak dünya rekorunu elinde tutan ve 50 yıldan fazla bir süredir ayakta duran emekli ABD Hava Kuvvetleri Albay Joseph Kittinger, 94 yaşında Florida’da öldü.

Ölümü Cuma günü eski ABD Kongre Üyesi John Micah ve diğer arkadaşları tarafından duyuruldu. Nedeni akciğer kanseridir.

O zamanlar bir Hava Kuvvetleri kaptanı ve pilotu olan Kittinger, büyük helyum balonlarıyla stratosfere kaldırılan bir gondoldan 10 ayda üç atlamayı tamamlayarak dünya çapında ün kazandı. Project Excelsior, yüksek irtifa askeri pilotları için tahliye sistemlerinin tasarlanmasına yardımcı olmayı amaçlıyordu.

Basınçlı bir giysi ve 27 kg ekipman giyen Kittinger, projenin Kasım 1959’daki ilk atlamasında 14,5 milden atladıktan sonra teçhizatı arızalanınca neredeyse ölüyordu. Dünya’nın yerçekiminin 22 katı hızla dönerken bilincini kaybetti. Kundağı motorlu hortumu açılınca kurtuldu.

Joseph Kittinger 1959, New Mexico’daki ilk deneme atlayışı için bir balon gondolunda. Fotoğraf: A.P.

Dört hafta sonra Kittinger ikinci atlayışını yüzeyden 14 milden fazla yukarıdan yaptı. Bu sefer sorun yok.

Kittinger’in rekor atlayışı 16 Ağustos 1960’ta New Mexico çölünde geldi. Basınç giysisi yükselirken arızalandı, sağ kolunu kapatamadı ve 102.800 fitten – yüzeyden 19 milden daha yükseğe – atlamadan önce normal boyutunun iki katına şişti.

İnce atmosferden düşen Floridalı havacı, daha önce paraşütü 18.000 fitte (5.5 km) durduğunda 965 km/sa hıza ulaşmıştı, giderek yoğunlaşan hava alçalmasını 150 mil/sa’e yavaşlatmıştı.

Gittinger 2011’de Florida Trend dergisine “Hızı hayal edemezsiniz” dedi. “Derinlik algınız yok. hızdır. uzayda boşsan da aynı şey. yön tabelası yok.”

“Çok hızlı gittiğinizi biliyorsunuz ama hissetmiyorsunuz. Size doğru 1000 km hızla esen rüzgar yok. Tek duyabildiğim kaskın içindeki nefesti.

Rekoru, Avusturyalı Felix Baumgartner’ın New Mexico çölü üzerinde 24 mil (38.6 km) yükseklikten 844 mph (1.360 km/s) süpersonik hıza ulaştığı 2012 yılına kadar devam etti. Kittinger danışman olarak görev yaptı.

Kittinger, atlayışlarından sonra Hava Kuvvetlerinde kaldı ve Vietnam Savaşı sırasında üç tur görev yaptı. Mayıs 1972’de Kuzey Vietnam üzerinde vuruldu, ancak dışarı atıldı. Bir Hanoi POW kampında yakalandı ve 11 ay boyunca işkence gördü.

1978’de Hava Kuvvetlerinden emekli oldu ve yerel bir ikon haline geldiği Orlando bölgesine yerleşti. Oradaki bir parka onun adı verilmiştir.

Eşi Sherry tarafından yaşatılmıştır.

READ  NBA En İyi 100 Oyuncu Sıralaması: Giannis, Stephen Curry, 1 Numara için Kevin Durant Tie; LeBron James kayıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.