Kripto komisyoncusu Genesis Trading, borç verme segmentinde para çekme işlemlerini durdurdu

Genesis Trading, kripto finansal hizmetler grubu Sam Bankman-Fried’in Sam Bankman-Fried’in FTX’teki düşüşünden kaynaklanan “benzeri görülmemiş piyasa oynaklığını” suçlamasının ardından kredi bölümündeki geri alımları durdurdu.

Dijital varlık sabit gelir piyasalarında önemli bir oyuncu olan Genesis, itfaların ve yeni kredi oluşumlarının askıya alınmasının “mevcut likiditemizi aşan olağanüstü itfa taleplerinin” ardından geldiğini söyledi.

Genesis’teki problemler en son semptomdur. Bankman-Fried’in FTX’inin Başarısızlığı Ticaret şirketleri CryptoExchange ve Alameda Research, kripto endüstrisi aracılığıyla şok dalgaları gönderiyor. Çarşamba günü, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, FTX’in çöküşü ve bunun kripto piyasası üzerindeki etkisi hakkında bir soruşturma başlattığını duyurdu.

New York merkezli Genesis, müşterilerin madeni paralarını yüzde 10 getiri karşılığında ödünç vermelerine izin verirken, ikizler Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından yönetilen borsa operatörü Gemini, Gemini dahil gruplara benzer hizmetler sunuyor. Genesis ayrıca hedge fonları ve aile ofisleri gibi kurumlara dijital para birimleri sunar.

Web sitesinde, Genesis’in 2022’nin üçüncü çeyreğinin sonunda 2,8 milyar dolarlık “aktif kredisi” olduğu belirtildi. Bu, 2021 yılına kadar 131 milyar dolarlık kredi yaratıyor.

Milyarder Barry Silbert’in sahibi olduğu ana şirketi Digital Currency Group, “buna yanıt olarak” geri çekilmeyi askıya aldı. Aşırı pazar yer değiştirmesi ve FTX patlamasının neden olduğu endüstri güveni kaybı”.

Askıya alma, iş ortaklarıyla ilgili endişeleri de artırdı. Çarşamba günü Gemini, Genesis’in karşı karşıya olduğu sorunların “farkında olduğunu” söyledi.

Gemini ve Genesis, müşterilere kripto varlıklarını ödünç vermek için faiz ödeyen bir ürünün ortaklarıdır. Genesis ana kredi ortağıdır.

Gemini, “Müşterilerin fonlarını mümkün olan en kısa sürede geri almalarına yardımcı olmak için Genesis ekibiyle birlikte çalışıyoruz” dedi.

Başka bir Genesis ortağı olan kripto platformu Luno, müşterilerinin varlıklarının güvende olduğunu ve müşterilerin fonlarına erişebilmelerini sağlamak için “adımlar attığını” söyledi.

READ  Warriors-Celtics skoru, çıkarımlar: Stephen Curry, Golden State Game 2 zaferiyle istikrarlı bir seriye geri döndü.

Genesis, “tüm olası seçenekleri araştırmak için sektör lideri danışmanlar” tuttuğunu ve önümüzdeki hafta borç verme işi için bir plan sunacağını söyledi. “Yeni likidite sağlamak” da dahil olmak üzere sorunları çözmek için “yorulmadan çalıştığını” da sözlerine ekledi.

Geçen hafta Genesis, FTX’e bağlı 175 milyon dolarlık fonu olduğunu söyledi. Cuma günü, Bankman-Fried’in borsasının iflas başvurusunda bulunmasından sadece birkaç saat önce, ana şirketi Genesis’e 140 milyon dolar pompaladı – bu, DCG’nin bu yıl Genesis’e verdiği ikinci yaşam çizgisi.

B2C2 CEO’su Nicola White, kripto piyasası üreticisi Genesis’in kredi defterinin bir kısmını satın almaya açık olduğunu söyledi. “Her müşteriyi almıyoruz” diyerek, şirketin katı risk yönetimi uygulamaları uygulayacağını da sözlerine ekledi.

Genesis vardı Üç Ok, sermayenin başarısızlığından sert bir şekilde etkilendi.Singapur merkezli bir kripto hedge fonu, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerine yapılan bahisler nedeniyle Temmuz ayında iflas etti. Mahkeme belgelerine göre Genesis, Three Arrows’a 2.4 milyar dolar borç verdi. Yaz aylarında DCG, Three Arrows’a karşı Genesis’in 1,2 milyar dolarlık haklarının tamamını devraldı.

Genesis’in alım satım ve saklama işlerinin, “bağımsız olarak sermayelendirilen ve işletilen – ve diğer tüm Genesis kuruluşlarından ayrı” ticaret bölümü ile tam olarak faal durumda olduğunu söyledi.

Aynı zamanda kripto varlık yöneticisi Grayscale Investments ve haber sitesi CoinDesk’in de sahibi olan DCG, “DCG’nin ve tamamına sahip olduğumuz iştiraklerimizin ticari operasyonları üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını” söyledi.

Katie Martin tarafından ek raporlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.