Kuzey Carolina, “kasıtlı” saldırı yaygın elektrik kesintilerine neden olduktan sonra olağanüstü hal ilan etti

Elektrik kesintileri devam ederken Kuzey Karolina, Moore County’de olağanüstü hal ilan edildi. “Kasıtlı” bir saldırıdan sonra Hafta sonu çıkan yangında iki alt istasyon hasar gördü. Saldırı, Kuzey Carolina’da yaklaşık 45.000 kişiyi elektriksiz bıraktı.

OHAL kapsamında her gece 21.00-17.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmakta olup, ilçe sakinlerinin akaryakıt tasarrufu yapmaları teşvik edilmektedir.

Duke Energy sözcüsü Jeff Brooks, şirketin Pazartesi günü yaklaşık 7.000 müşteriye yeniden elektrik verdiğini söyledi. Brooks, yaklaşık 38.000 kişinin elektriksiz olduğunu ve tam restorasyonun Çarşamba veya Perşembe gününe kadar gerçekleşmeyeceğini söyledi. A basın bülteni Günün erken saatlerinde paylaşıldığı üzere Duke Energy Genel Müdürü Jason Holyfield, “bazı bölgelerdeki hasar onarılamaz” dedi.

Holifield, “Büyük ekipmanı değiştirmekten başka seçenek yok – bu kolay veya hızlı bir iş değil” dedi.

Kesinti ayrıca bölgedeki kanalizasyon pompalarına da zarar verdi ve bölgedeki okulları kapattı. Trafik ışıkları da kapalı. Acil barınaklar halka açıktır.

Kartaca’da Steve ve Meg Wilkins’in ısınmayan evinin sıcaklığı 55 dereceye düştü.

Steve Wilkins, “Bugün, dün gece veya önceki gece yapmak istediğim şey bu değildi,” dedi. “Güç kablolarını çekmek. Soğuk jambon yemek.”

Moore County Şerifi Ronnie Fields’e göre, elektrik kesintisi polise ilk olarak 3 Aralık Cumartesi günü saat 19:00’dan hemen sonra bildirildi. Fields Pazar günü yaptığı açıklamada, kamu hizmeti şirketlerinin trafo merkezlerine yanıt verdiğinde, “birkaç yerde kasıtlı vandalizm kanıtı keşfedildiğini” söyledi.

Moore County elektrik santrali kesintisi
Moore County elektrik santrallerinden biri.

Pilot Gazetesi, Güney Çamları


A Pazar günü öğleden sonra bir basın toplantısı düzenlendi., tarlalarda atış nedeniyle hasar meydana geldiği bildirildi. Fields, saldırıların “hedeflendiğini” ve “ne yaptığını tam olarak bilen” bir kişi veya kişiler tarafından gerçekleştirildiğini ve senaryonun her iki sitede de benzer olduğunu söyledi.

Suç eylemi olarak soruşturulan saldırıyla ilgili herhangi bir gerekçe açıklanmadı. Pazar günkü basın toplantısında Fields, olayın yerel terörizm düzeyine çıkıp çıkmadığını söyleyemedi.

Pazartesi öğleden sonra, İç Güvenlik Bakanlığı Sekreteri Alejandro Mayorgas saldırının “kasıtlı göründüğünü” söyledi.

Mayorkas, “Hedeflenen mahallelerde evlere ulaşan elektriği etkileyen durumları ele almak için yerel topluluklardaki enerji şirketleriyle birlikte çalışıyoruz.” dedi. “Soru şu ki, bu bir görevi kötüye kullanma eylemi miydi yoksa başka bir şey miydi? İlk kanıtlar bunun kasıtlı olduğunu gösteriyor. Soruşturma devam ediyor.”

Federal Soruşturma Bürosu’nun Charlotte, Kuzey Carolina ofisi de saldırıyı soruşturuyor. Pazar günü, FBI ofisi CBS News’e “kolluk tesislerinde kasıtlı hasar” olduğunu söyledi, ancak soruşturma devam ettiği için daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Resim-4.png
Santrallerden birinde imza.

Pilot Gazetesi, Güney Çamları


Pazartesi öğleden sonra, Kuzey Karolina Valisi Roy Cooper düzenlediği basın toplantısında saldırıyı “suç eylemi” olarak nitelendirdi.

Cooper, “Bu, insanlara önemli ölçüde zarar veren kasıtlı bir saldırıydı” dedi.

Ocak ayında, CBS News tarafından alınan bir İç Güvenlik Bakanlığı bülteni, ülke içinde şiddet yanlısı aşırılık yanlılarının “en az 2020’den beri elektrik altyapısına saldırmak için güvenilir, özel planlar geliştirdiklerini ve elektrik şebekesini özellikle çekici bir hedef bulduklarını” belirtti. Ancak DHS, Moore County’deki mevcut durumu terörizmle ilişkilendiren herhangi bir rapor yayınlamadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 55.000 trafo merkezi var. Bu senenin başlarında”60 dakika“Sık sık ne kadar savunmasız oldukları söylendi.

Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’nun eski başkanı John Wellinghoff, “60 Dakika” muhabiri Bill Whittaker’a “Birleşik Devletler’in tamamında tüm şebekeyi devre dışı bırakmak için kaldırmanız gereken çok az trafo merkezi var” dedi.

CBS News’ Mark Strassman ve Nicole Scanga raporlamaya katkıda bulundu.

READ  Yukarı Bak! Bu hafta gökyüzünü bir süper ay aydınlatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.