Netanyahu muhalefeti terk etti, milyonlarca seçmen yargıda revizyon talep ediyor

Başbakan Binyamin Netanyahu, Pazar gecesi hükümetin yargıyı elden geçirmeye yönelik tartışmalı planlarına karşı 80 bin kişilik bir mitingi boykot etti.

Boru hattındaki değişiklikler arasında Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya aykırı sayılan yasa ve politikaları iptal etmemesi için zayıflatılması ve yargıçları seçen panel üzerinde hükümete kontrol verilmesi yer alıyor.

Eleştirmenler, önerilen diğer yasaların yanı sıra, revizyonun denetim ve denge sistemini baltalayarak, yürütmeye çok fazla güç vererek ve azınlıkları savunmasız bir konumda bırakarak demokratik karakterini baltalayacağını söylüyor.

Netanyahu, “İki ay önce, tüm gösterilerin anası olan büyük bir gösteri yapıldı. Milyonlarca insan seçimlerde oy kullanmak için sokaklara döküldü. Oyladıkları ana konulardan biri de yargı sisteminde reform oldu.” Ofisinden yapılan açıklamaya göre 1 oy.

Kudüs’te haftalık bir kabine toplantısında “Seçim mitinglerimizde, şehir merkezlerinde ve banliyölerde bulunan herkes kalabalığın seslerini duydu” dedi, ancak belirli bir örnek vermedi.

“Onbinlerce insan seçimlerde oy kullanmak için sokaklara döküldü. Netanyahu bakanlara “Oyladıkları ana konulardan biri yargı sisteminde reform yapmaktı” dedi.

İsrailliler, 14 Ocak 2023’te Tel Aviv’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetini protesto etti. (Jacques Gus/AFP)

Netanyahu, “iç savaş ve devletin yıkılması hakkındaki kışkırtıcı sloganlara kapılmamaya” çağırdı.

“Muhalefetteyken iç savaş çağrısı yapmadık, devletin yıkılmasından bahsetmedik, hükümet şiddetle karşı çıktığımız kararlar aldığında bile. Muhalefet liderlerinden de aynısını yapmasını bekliyorum” dedi.

Değişikliklerin “halkın adalet sistemine olan güvenini yeniden tesis edeceğini” tahmin etti.

Geçen hafta muhalefet milletvekili Benny Gantz, Netanyahu’yu “iç savaşa doğru gitmekle” suçladığında, reformlar ve onlara yönelik geri adımla ilgili söylemler kızıştı. Bizim ev.”

Bu, koalisyonun aşırı sağcı Otzma Yehudit partisinden bir milletvekilinin Gantz ve Lapid’in “vatana ihanet”ten tutuklanması çağrısında bulunmasına yol açtı.

READ  Seul Cadılar Bayramı: Güney Kore'nin Itaewon bölgesindeki izdihamda en az 149 kişi öldü

Pazar günü Likud milletvekili Tali Gotliv, yargıda bir sarsıntıya öncülük eden Adalet Bakanı Yariv Levin’den Yüksek Mahkeme Başkanı Esther Huyt’u görevinden almasını istediğini söyledi.

Gottlieb, Hyde’ın geçen hafta yaptığı bir konuşmaya işaret ederek planlanan hamlelere karşı çıktı ve onu “tartışmalı bir konu hakkında siyasi bir görüş ifade ederken” halkı adalet yalanlarıyla korkutmakla suçladı.

Bu arada Başkan Isaac Herzog Siyasileri aradı Yeniden yapılanma konusundaki söylemlerinde “sıcaklığı düşürmek”. Herzog Pazar günü yaptığı açıklamada, yaklaşan yasayla ilgili olarak iki taraf arasında arabuluculuk yapmak için çalıştığını söyledi.

Cumartesi günkü protestoyu düzenleyen bir grup, 21 Ocak Pazar günü, daha fazla insanın girmesine izin vermek için Habima Meydanı yerine Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’ndeki hükümet yerleşkesinin yakınındaki IDF karargahını da içerecek şekilde yeni bir miting düzenlemeyi planladıklarını söyledi. Biraz daha az yerleşim alanına katılın.

Organizatörler yaptıkları açıklamada, “Bu komployu durdurma yolculuğu daha yeni başladı.” Bu, demokrasiyi kurtarmak için kararlı ve tavizsiz bir mücadele ve İsrail halkı protesto etmek için akın akın geliyor” dedi.

Ancak ayrı bir açıklamada, ana protesto düzenleyicilerinden biri olan İsrail’deki Kaliteli Hükümet Hareketi, Cumartesi gecesi Habima Meydanı’nda bir miting düzenlemeyi planladığını söyledi.

Nitelikli Hükümet Hareketi başkanı Eliot Shraga, “İsrail Devleti’nin karakteri ve kimliği için demokratik ve liberal bir ulus olarak bu mücadeleye liderlik etmek ve örgütlemek için birleşmeye devam edeceğiz” dedi. “Sokaklarda, meydanlarda ve köprülerde, mahkemelerde ve Knesset’te savaşacağız.”

güç aktarımı

Bakanlar Kurulu, Pazar günü başkanlığında bir Kamu Diplomasisi Bakanlığı kurulmasını da onayladı. Yeni Atanan Bakan Galit Distel Atbaryan. Kabine, May Golan’ın Başbakanlık Ofisi’nde Bakan olarak atanmasını da onayladı. Her iki hamlenin de hâlâ Knesset onayına ihtiyacı var.

Dışişleri Bakanı Khalid Tistel Adbaryan, 15 Ocak 2023’te Kudüs’teki Başbakanlık Ofisinde bir kabine toplantısına geldi. (Yonatan Sindel/Flash90)

Bakanlar ayrıca Levin başkanlığındaki Yasama Bakanlar Kurulu üyelerini de onayladı.

READ  Kanye West, North, Saint, Chicago & Song'un Paris'teki Akşam Yemeği: Fotoğraflar – Hollywood Life

Forumun diğer üyeleri arasında Milli Savunma Bakanı Itamar Ben Gvir, Eğitim Bakanı Yoav Kish, Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Bakan Haim Bitten, Refah Bakanı Yoav Ben-Zur, Konut Bakanı Yitzhak Goldknapp, Çevre Koruma Bakanı Itid Zilman, İletişim Bakanı Shlomo Garhi ve Diaspora İşleri ve Sosyal İşler Eşitlik Bakanı Amichai Sigley, Tistel Adbaryan ile birlikte.

PMO’dan yapılan açıklamada, “Eğitim Bakanlığı ve Toplumsal Eşitlik Bakanlığı’ndan görev alanlarının ve yetkilerinin Başbakanlığa devri ittifak anlaşmaları uyarınca onaylandı” denildi.

Kanal 12 Haber’e göre karar, okul öğrencilerine yönelik açık hava programlarının Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, aşırı sağcı LGBTQ karşıtı Nome partisinin başkanı Bakan Yardımcısı Avi Maas’ın denetleyeceği Başbakanlık Ofisi’ne devredilmesine atıfta bulunuyor. .

Mao’nun öğrencilerin müfredatının önemli bir bölümünün gözetmeni olarak atanması eleştiri ve endişe yarattı. Bolluk Yerel belediyeler, okullarında LGBTQ karşıtı veya liberal olmayan içeriğin tanıtılmasına izin vermeyeceklerini söylüyor.

sadık bir okuyucusun

The Times of Israel’i on yıl önce bu nedenle başlattık – sizin gibi zeki okuyucular için İsrail ve Yahudi dünyası hakkında mutlaka okunması gereken haberleri sağlamak için.

Şimdi bir ricamız var. Diğer haber kaynaklarının aksine, bir ödeme duvarı oluşturmuyoruz. Ancak yaptığımız gazetecilik pahalı olduğu için The Times of Israel’in eleştirel okuyucuları haline gelen okuyucuları katılmaya davet ediyoruz. İsrail Topluluğu Times.

The Times of Israel’in tadını çıkarırken kaliteli dergimizi ayda 6 dolara destekleyebilirsiniz. Reklamsızerişimin yanı sıra Özel içerik Yalnızca Times of Israel topluluğu üyeleri tarafından kullanılabilir.

Teşekkürler,
The Times of Israel’in kurucu editörü David Horowitz

Topluluğumuza Katılın

Topluluğumuza Katılın

Zaten bir üye misiniz? Bunu görüntülemeyi durdurmak için oturum açın

READ  Kiev, Rusya'nın Yeni Yıl saldırılarının ortasında patlamalarla sarsıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.