Özel Musk, ekonomi konusunda ‘çok kötü’ hissediyor, Tesla işlerinde %10’luk kesinti yapmak istiyor

  • Tesla, 2021 sonuna kadar yaklaşık 100.000 kişiye istihdam sağlayacak
  • Musk Salı günü çalışanları ofise dönmeleri veya ayrılmaları konusunda uyardı
  • ABD’li yöneticiler ekonomi hakkında giderek daha karanlık konuşuyorlar

San Francisco, 2 Haziran (Reuters) – Tesla (TSLA.O) CEO Elon Musk, ekonomi hakkında “çok kötü bir his” taşıyor ve Reuters’te gördüğü bir e-postada yöneticilere elektrikli otomobil üreticisinin işleri %10 oranında azaltması gerektiğini söyledi.

Perşembe günü gönderilen mesaj, milyonerin çalışanlara “Dünyanın her yerinde işe almayı durdurun” başlığı altında işyerine geri dönmelerini veya işyerini terk etmelerini söylemesinden iki gün sonra geldi ve iş liderlerinden durgunluk riskleri hakkında artan uyarılara yol açtı.

Tesla, yıllık SEC dosyasına göre 2021’in sonuna kadar şirkette ve yan kuruluşlarında yaklaşık 100.000 kişiyi işe aldı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Şirket yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Tesla’nın hisseleri Cuma günü ABD öncesi işlemlerde yaklaşık %3 düştü ve Frankfurt’ta listelenen hissesi bir Reuters raporunun ardından %3,6 düştü. ABD Nasdaq vadeli işlemleri negatife döndü ve %0,6 düştü.

Musk, son haftalarda durgunluk riski konusunda uyardı, ancak işe alımların dondurulması ve çalışanların işten çıkarılması emrinin e-postası, bir otomobil üreticisinin başından gelen en doğrudan ve yüksek kaliteli mesajdır.

Şimdiye kadar Tesla otomobillerine ve diğer elektrikli araçlara olan talep güçlüydü ve ABD’deki artan bayi envanterleri ve teşvikler dahil olmak üzere birçok geleneksel düşüş göstergesi işe yaramadı.

Ancak Tesla, COVID-19 kilitlenmelerinin tesiste maliyetli arızalara yol açmasının ardından Şanghay tesisinde üretimi yeniden başlatmakta zorlandı.

Hollanda bankası ING’nin küresel makroekonomik araştırma başkanı Carsten Preski, “Muskin’in kötü ruh hali birçok kişi tarafından paylaşılıyor. Ancak küresel bir durgunluktan bahsetmiyoruz. Küresel ekonominin bu yılın sonuna kadar soğumasını bekliyoruz. ABD soğuk ve Çin ve Avrupa geri dönmüyor.”

READ  Phillies vs. Braves Skoru: Bryce Harper, Aaron Nola savunma şampiyonlarını NLDS 3. Maç galibiyetine götürüyor

Musk’ın karanlık vizyonu, JPMorgan Chase & Co. dahil olmak üzere yöneticilerin son yorumlarını yansıtıyor. (JPMN) CEO Jamie Dimon ve Goldman Sachs Başkanı John Waltron.

Timon bu hafta “Yolumuzda bir kasırga var” dedi. devamını oku

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesinde ve Amerikalılar için yaşam maliyetinde bir artışa neden olurken, Federal Rezerv, durgunluğa neden olmadan enflasyonu kontrol etmek için yeterli talebi azaltmak gibi göz korkutucu bir görevle karşı karşıya.

Forbes’a göre dünyanın en zengin adamı olan Musk, Reuters’e gönderdiği kısa bir e-postada ekonomik görünüm hakkındaki “en kötü hissinin” nedenlerini ayrıntılı olarak açıklamadı.

Pek çok analist yakın zamanda Tesla için fiyat hedeflerini düşürdü ve Çin’deki karantinalardaki üretim kaybı ve elektrikli araçların Çin’e dağıtım ve ihracatının merkezi olan Şangay fabrikası nedeniyle teslimatların daha yavaş olacağını tahmin etti.

Çin, şirket verilerine ve orada yayınlanan satış verilerine göre, 2021 yılına kadar Tesla’nın küresel teslimatlarının üçte birini oluşturacak.

Whitebush Securities analisti Daniel Yves, Musk ve Tesla’nın “bu yıl yavaş teslimat rampasının önünde kalmaya ve durgunluk öncesinde marjları korumaya çalıştıklarını” söyledi.

Reuters Grafikleri Reuters Grafikleri

‘Tüm işe alımları durdurun’

Musk’ın uyarısından önce Tesla, LinkedIn’de Tokyo’daki satışlardan ve yeni Berlin Gigafactory’deki mühendislerden Palo Alto’daki derinlemesine öğrenen bilim adamlarına kadar yaklaşık 5.000 iş ilanına sahipti. 9 Haziran’da WeChat kanalında Şanghay için bir çevrimiçi işe alım etkinliği planlamıştı.

Musk’ın personelin göreve geri dönmesi talebi Almanya’da şimdiden tepkiyle karşılandı. devamını oku

Musk, Salı e-postasında “Tesla’daki herkesin haftada en az 40 saat ofiste geçirmesi gerekiyor” diye yazdı. “Gelmezseniz, istifa ettiğinizi varsayacağız.”

Musk, son yorumlarda defalarca resesyon riskinden bahsetti.

Mayıs ayı ortasında Miami Beach’te bir televizyon konferansında konuşan Musk, “Muhtemelen bir durgunluk içindeyiz ve bu durgunluk daha da kötüleşecek” dedi. “Muhtemelen zor, bilmiyorum, bir yıl, belki 12 ila 18 ay, genellikle bir düzeltmenin gerçekleşmesi için gereken süre.”

READ  RSV: Bilim adamları, pandemik 'bağışıklık açığı' solunum vakalarındaki artışın arkasında olabilir

Mayıs ayının sonunda bir Twitter kullanıcısı, ekonominin resesyona yaklaşıp yaklaşmadığını sorduğunda Musk, “Evet, ama bu gerçekten iyi bir şey. Uzun süredir aptalların üzerine nakit yağıyor.

Musk, Perşembe günü Avustralyalı teknoloji milyarderi ve Atlasian PLC ile bir Twitter kavgasına karıştı. (TAKIM.O) Kurucu ortak Scott Farquhar, “1950’lerde olduğu gibi” olduğunu söyleyerek göreve geri dönme emriyle alay etti. devamını oku

Musk, Farquhar’ın Tesla çalışanlarını uzaktan çalışma koşullarına bakmaya teşvik eden tweetine yanıt olarak “Resesyonlar ekonomik reformda kilit bir rol oynuyor” tweetini attı.

Tech Talent Agency Cadre’nin Kurucusu Jason Stommel, iade emri hakkında şunları söyledi: “Bu örtülü bir işten çıkarma, bence kargaşa içindekilerden kurtulabilirler ya da gerçekten kovulabilirler. Kovulmaları gerekir.”

“(Kasturi) işçi yüzdesinin geri gelmeyeceğini biliyor” diyen, kesintiye gerek olmadığı için daha ucuz olacağını da sözlerine ekledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek Rapor John O’Donnell, Jo-Min Park ve Joey Jong Kurgu John Stone Street ve Mark Potter Hoon Joo Jin tarafından Rapor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.