Pelosi, 6 Ocak’taki yeni videoda Trump’ı ‘yumruklamak’ istediğini söyledi

WASHINGTON – D-Calif., Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, şunları söyledi: Saldırı gününde ABD Capitol’ünde, o zamanki Başkan Donald Trump’ın “onu yumruklayabilmesi için” kampüse gelmesini umuyordu.

Pelosi’nin kızı ve belgesel yapımcısı Alexandra Pelosi, 6 Ocak’ta HBO için çekilen ve ilk olarak CNN tarafından elde edilen görüntülerde bu anı ve diğer birçok kişiyi kaydetti. House Select Komitesi saldırıyı araştırdıktan saatler sonra yayınlandı. Görüntülerden diğer klipleri oynattı O sırada Dokuzuncu Soruşturma Perşembe.

Trump’ın önceki gün Beyaz Saray ovalindeki konuşmasına yanıt veren konuşmacı, “Buraya gelirse, Beyaz Saray’a gideceğimizi söyleyin” dedi.

Başka bir klip, kalabalıklar Capitol’de toplanmaya başlarken Pelosi’nin personeliyle konuştuğunu gösteriyor. İçinde, Pelosi’nin genelkurmay başkanı Terry McCullough, konuşmacıya Gizli Servis’in Trump’ın destekçilerine katılmak için Capitol Hill’e gelmesini “engellediğini” söyledi.

McCullough, “Ona onu burada koruyacak kaynaklara sahip olmadıklarını söylediler” diyor. “Yani şu anda gelmiyor, ama bu değişebilir.”

Pelosi, “Umarım öyledir” diye yanıtladı. “Mutlu olması için onu yumruklamak istiyorum.”

CNN tarafından yayınlanan video, Capitol kuşatma altındayken Pelosi ve diğer kongre liderlerinin yardım için çabaladığı, duruşma sırasında oynatılanlara benzer başka klipler gösterdi.

Duruşma sırasında yayınlanan bir videoda, isyancılar Capitol’ü basarken, kongre liderleri valilerden, savunma bakanı vekili ve vekaleten başsavcıdan yardım istediler.

O zamanki Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, D-N.Y., Pelosi ile saat 15.00’te açıklanmayan bir odada otururken bir montajda, Savunma Bakanlığı’na atıfta bulunarak, “DoD’un etkili sekreterini arayacağım,” dedi. pm İki Demokrat lider, Schumer’in çevirmeli telefonundan o zamanki Savunma Bakanı Christopher Miller’ı aradı ve “kitlesel” bir yanıt istedi.

Duruşmadaki videoda Pelosi, eyaletinin Capitol’e Ulusal Muhafız birlikleri gönderip gönderemeyeceğini değerlendirdiği Virginia Valisi Ralph Northam ile konuştuğunu gösterdi. Northam’a Azınlık Evi Kırbaç Steny Hoyer, D-Md.’nin aynı talebi Maryland Valisi Larry Hogan’a yapacağını söyledi. Schumer ve Pelosi, Başkan Vekili Jeffrey Rosen ile telefonda Trump’ı destekçilerini aramaya çağırdı.

READ  Elon Musk, Twitter için yeni bir lider bulacağını söyledi

“Neden Başkan’a, kolluk kuvvetlerinizden sorumlu Bay Başsavcı’ya Capitol’den ayrılmasını söylemiyorsunuz – hepsinin gitmesi gerektiğine dair bir kamu açıklaması?” dedi Schumer.

Görüntüler ayrıca Pelosi’nin o gün Başkan Yardımcısı Mike Pence ile 2020 seçim sonuçlarının sertifikalandırılmasının nasıl devam ettirileceği konusunda iki ayrı telefon görüşmesi yaptığını gösteriyor.

NBC News tarafından elde edilen ve duruşma sırasında gösterilmeyen ek görüntülerde, Pelosi, Schumer ve diğer liderler, Fort McNair’de Kongre’yi yeniden toplayıp yargılamayı hemen bitirmek veya “günler” beklemek konusunda uzun bir tartışmada görülebilir. Sermaye korunabilir. Dönemin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, R-Ky., milletvekillerinin isyancıların kazanmadığını göstermek için yakında Capitol’e dönmesini istediğini söyledi.

Pelosi, Fort McNair’de güvenli bir üste toplanmış lider arkadaşlarına “Yapmamız gereken en büyük şey başkanlığı kontrol etmek” dedi. “Bunu Capitol’de mi yoksa burada, salonda mı yapacağımızın aleyhinedir.”

Sonunda, üyeler süreci tamamlamak için akşam 7’den kısa bir süre sonra Capitol’e döndüler.

Pelosi ve Trump, 2019’daki bir an da dahil olmak üzere başkanlığı boyunca çok gergin bir ilişki yaşadı. O ve diğer Demokrat liderler Beyaz Saray toplantısından ayrıldı Pelosi, Trump’ın 2020’de Trump ile yaptığı üçüncü Birliğin Durumu konuşmasının sonunda Pelosi’nin “erime” olarak nitelendirdiği olayın ardından popüler oldu. Adresinin bir kopyasını yırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.