Seul’ün lüks Gangnam semtinin yanındaki bir gecekondu mahallesinde çıkan yangının ardından yüzlerce kişi tahliye edildi

SEUL, 20 Ocak (Reuters) – Güney Kore’nin başkenti Seul’de Cuma günü bir gecekondu mahallesinde çıkan yangında çoğu karton ve ahşaptan yapılmış 60 ev yandı ve yaklaşık 500 kişi tahliye edildi.

Seul’ün varlıklı Gangnam semtinden bir otoyolun karşısında yer alan Guriong köyünde gün doğmadan çıkan yangını acil servis ekiplerinin söndürmesi beş saat sürdü. Yetkililer, şu ana kadar herhangi bir can kaybının bildirilmediğini söyledi.

Yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı Kuryong, başkentin kalan son gecekondu mahallelerinden biri ve Asya’nın dördüncü büyük ekonomisinde eşitsizliğin simgesi haline geldi.

Yetkililerin Kuryong’daki 600’den fazla evin onda birinin yandığını söylediği yangını söndürmek için on helikopter ve yüzlerce itfaiyeci, polis ve asker katıldı.

Evi tamamen yerle bir olan 72 yaşındaki Shin, “Mutfaktan bir flaş gördüm, kapıyı açtım ve yan taraftaki evlerden alevler geliyordu” dedi.

“Böylece yakınlardaki her kapıyı çaldım ve ‘Yangın!’ diye bağırdım. Sonra 119’u aradı” dedi ve sadece soyadını verdi.

60 yaşındaki Kim Doo-chun, ailesinin yangından etkilenmediğini söyledi, ancak Reuters’e köyün karton evleri ve dar sokakları nedeniyle sürekli afet riski altında olduğunu söyledi.

30 yıldır bölgede yaşayan Kim, “Bu bölgede bir yangın çıkarsa, hızlı bir şekilde müdahale etmezsek, tüm köy risk altındadır. Bu nedenle onlarca yıldır birlikte müdahale ediyoruz” dedi.

Gecekondu mahallesi uzun süredir yangınlardan ve sellerden zarar görüyor ve güvenlik ve sağlık sorunları bol.

Hükümet, 2014’ün sonlarında çıkan büyük bir yangının ardından yeniden geliştirme ve yeniden yerleştirme planlarını açıkladı, ancak bu çabalar, arazi sahipleri, sakinler ve yetkililer arasında on yıllardır süren çekişmenin ortasında çok az ilerleme kaydetti.

READ  Yıldız Betelgeuse eşi benzeri görülmemiş bir büyük patlama yaşadı

Seul ve Gangnam bölgesindeki sivil yetkililer ve devlet tarafından yönetilen müteahhitler, Kuryong’daki özel arazi sahiplerine nasıl tazminat ödeneceği konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

Sözcüsü Kim Yoon-hye, Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’deki yangından haberdar olan Başkan Yoon Suk-yeol’un büyük bir felaketin önlenmesi için tüm çabaları emrettiğini söyledi.

Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon, hala için için yanan köyü ziyaret etti ve yetkililerden etkilenen aileleri yeniden yerleştirmek için hazırlanmalarını istedi.

Hyeonhee Shin tarafından bildirildi; Kurgu: Christian Schmollinger, Gerry Doyle & Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.