Trump Mar-a-Lago davası: Adalet Bakanlığı, Trump’ın önerdiği adaylardan birini özel ön inceleme için açtıCNN

Adalet Bakanlığı, eski Başkan Donald Trump’ın Mar-a-Lago’daki hukuk ekibi tarafından ele geçirilen belgeleri incelemek için özel bir usta olarak öne sürülen adaylardan birini atamanın bir hakime açık olacağını söyledi. mahkemeye verildi Pazartesi akşamı.

DOJ Kıdemli Yargıcı Raymond Deary, önerilen iki seçimle hemfikirdi: emekli federal yargıçlar Barbara Jones ve Thomas Griffith.

Avukatlar, “Her birinin, ulusal güvenlik ve ayrıcalık endişelerini içeren federal davalar da dahil olmak üzere, federal ceza ve hukuk davalarına başkanlık ettikleri önemli bir yargı deneyimi var” dedi.

Aslen eski Başkan Ronald Reagan’ın adayı olan Deary, 1980’lerden beri New York’ta federal yargıç olarak görev yapıyor. 2011 yılında emekli oldu ve şu anda devrede kıdemli bir yargıç.

Thierry, yedi yıl boyunca ABD Dış İstihbarat Gözetim Mahkemesinde veya FISA’da görev yaptı. FBI ve DOJ’un gözetleme talebini onaylayan hakimlerden biriydi. Arabacı sayfasıTrump kampanyasının dış politika danışmanı, Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahale edip etmediğine ilişkin federal bir soruşturmanın parçası.

ABD Bölge Yargıcı Eileen Cannon’ın özel ustanın kim olacağına ne zaman karar vereceği belli değil.

Cannon geçen hafta Trump’ın hükümet dışından bir üçüncü taraf savcının el konulan materyalleri incelemesi talebini kabul etti ve her iki taraftan da önerilen adayları sunmalarını istedi. Cannon, Adalet Bakanlığı’nın ceza müfettişlerine, özel usta incelemesini tamamlayana kadar devam eden soruşturmalarının bir parçası olarak ele geçirilen malzemeleri kullanmamalarını emretti.

Pazartesi günü erken saatlerde, Trump dedi Yargıya karşı çıkıyor Önerilen iki aday Özel bir usta olmalı ama sebebi açıklanmıyor.

Trump’ın avukatları, “Davacı, Adalet Bakanlığı’nın önerilen adaylıklarına itiraz ediyor. Davacı, bu adayların bu davada özel usta olarak hizmet etmek için tercih edilmemesinin özel nedenleri olduğuna inanıyor” dedi.

Adalet Bakanlığı, 2005’ten 2020’ye kadar Washington DC’deki ABD Devre Temyiz Mahkemesi’nde yargıç olarak görev yapan Griffith’i ve yakın tarihli birkaç yüksek profilli davada özel bir başkan olarak görev yapan eski bir federal savcı olan Jones’u aday gösterdi.

Trump ekibi ayrıca Jones Day hukuk firmasının eski bir ortağı olan avukat Paul Hough Jr.’ı da aday gösterdi. Adalet Bakanlığı, Hough Jr.’a karşı çıktı ve üç yargıçla “aynı deneyime sahip görünmediğini” belirtti.

Trump avukatları Pazartesi günü, mahkemenin ayrıntılı bir gerekçe talep etmediğini ve “her iki taraftan da adaylara daha saygılı” olmaya çalıştıklarını savundu.

Trump’ın avukatları, “Avukat ayrıca, her iki taraftan adayların kamuoyunun muhalefeti için gerekçe göstermemesi ve geniş çapta dağıtılmasının son derece onurlu olduğunu ileri sürüyor” dedi. “Bu nedenle Davacı, Mahkeme’den, itirazlarımızı Hükümetin adaylarına iletmek için ancak Mahkeme’nin bu bilgiyi almak ve değerlendirmek istediğini belirttiği zaman izin vermesini istiyor.”

Trump ve Adalet Bakanlığı, incelemenin ne kadar sürmesi gerektiği, özel yöneticiye ödeme yapmaktan kimin sorumlu olduğu ve ne tür belgelerin incelemeye tabi olduğu da dahil olmak üzere özel yöneticinin sorumluluklarının diğer önemli yönleri konusunda anlaşamadı.

Hükümetin FBI tarafından ele geçirilen binlerce belgeyi süratle gözden geçirme umudunu onaylayan Adalet Bakanlığı, “Hükümet, üç adaydan birini seçerken, mahkemenin kendisine verilen sorumlulukları zamanında yerine getirmek için en uygun adayı değerlendirmesini ve seçmesini saygıyla talep ediyor. özel ustaya.”

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

READ  Biden: Scorian çip tesisi, Asya ile derin bağlar için bir model

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.