Ukrayna kuvvetleri güneyde Rus savunmasını kırıyor ve doğuda ilerliyor

  • Ukrayna, Rusya’nın ilhak ettiği dört bölgeden ikisini kazandı
  • Lyman’ın stratejik merkezini geri yüklemek, Donbass’a erişimi iyileştiriyor
  • Elon Musk’ın savaşı sona erdirme önerisi Ukrayna’yı kınadı
  • Ukrayna, güneyde 31 Rus tankını devre dışı bıraktığını iddia ediyor

SVIATOHIRSK/KYIV, Ekim. 4 (Reuters) – Ukrayna kuvvetleri ülkenin güneyindeki Rus savunmasını ihlal etti ve doğudaki hızlı saldırısını genişleterek Rusya’nın ilhak ettiği bölgelerde daha fazla toprak ele geçirdi ve askerleri için tedarik hatlarını tehdit etti.

Ukraynalı yetkililer ve bölgedeki Rus destekli lider, Pazartesi günü Ukrayna kuvvetlerinin stratejik Dnipro Nehri boyunca birkaç köyü geri alarak savaşın başlamasından bu yana güneydeki en büyük ilerlemeyi kaydettiğini söyledi.

Ordunun Güney Operasyonları Komutanlığı, bir gecede yapılan bir güncellemede, savaşın nerede gerçekleştiğine dair ayrıntı vermeden, güneydeki Ukrayna kuvvetlerinin 31 Rus tankını ve birkaç roketatar imha ettiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters, savaş alanı hesaplarını hemen doğrulayamadı.

Rusya toprak ilhakı, seferberlik ve nükleer misilleme tehdidi yoluyla riskleri artırmaya çalışırken, güneydeki ilerleme doğuda Ukrayna’nın son gelişmelerini yansıtıyor.

Ukrayna, geçen hafta Moskova’da Rus işgali altındaki dört bölgeden ikisinde – sözde referandumların ardından – Kiev ve Batı hükümetleri tarafından yasadışı ve zorunlu olarak kınanan oylarda önemli kazanımlar elde etti.

Reuters, Ukrayna’nın doğu cephesinde ivme kazandığına dair bir işaret olarak, Pazartesi günü Ukrayna askeri araçlarının sütunlarını, hafta sonu yeniden ele geçirilen Lyman demiryolu merkezini ve Donbass bölgesine giriş için bir hazırlık noktası gördü.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Ukrayna ordusunun herhangi bir ayrıntı vermeden çeşitli bölgelerdeki kasabaları geri aldığını söyledi.

Zelenskiy bir video adresinde, “Birçok bölgede yeni nüfus merkezleri kurtarıldı. Cephenin birçok bölümünde şiddetli çatışmalar yaşanıyor” dedi.

READ  Powerball: Jackpot, Cumartesi günü kazanan tüm numaralarla eşleşmediği için 1,9 milyar dolarlık rekor kırdı

Donbass’ı oluşturan iki bölgeden biri olan Luhansk valisi Serhiy Gaidai, Rus güçlerinin ana şehirleri Lysychansk ve Sivierodonetsk’i geri alma hedefi olan Svadovo şehrinde bir psikiyatri hastanesini ele geçirdiğini söyledi.

Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, “Binanın bir yeraltı odaları ağı var ve savunma pozisyonları aldılar” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’nın Kherson eyaletinin işgal altındaki topraklarındaki kurulum başkanı Vladimir Zalto, Rus devlet televizyonuna verdiği demeçte, Ukrayna birliklerinin ülkeyi ikiye bölen Dnipro Nehri’nin batı kıyısındaki Datsany şehrini yeniden ele geçirdiğini söyledi.

Salto, “Ukrayna kuvvetleri tarafından işgal edilen yerleşimler var” dedi.

Datsani, cephenin Pazartesi günkü ilerlemeden önce durduğu yerin yaklaşık 30 km (20 mil) güneyinde, savaşın güneydeki hızlı ilerleyişini işaret ediyor. İstilanın ilk haftalarından itibaren, Rus kuvvetleri ağırlıklı olarak sabit bir cephe hattı boyunca yoğun şekilde tahkim edilmiş pozisyonlarda kazıldı.

Ukrayna henüz gelişmeler hakkında tam bir açıklama yapmamış olsa da, askeri ve bölgesel yetkililer bazı detayları açıkladı.

Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir videoya göre, Ukrayna’nın 128. Dağ Taarruz Alayı’ndan askerler, eski cephe hattı ile Dnipro arasındaki bir köy olan Myrolivka’da mavi ve sarı ulusal bayrağı yükseltiyor.

Herson bölge konseyi üyesi Serhiy Khlan, Ukrayna birlikleri tarafından ya geri alınan ya da fotoğrafları çekilen dört köyü sıraladı.

“Silahlı kuvvetlerimiz, Perislav yakınlarındaki Dnipro kıyılarında güçlü bir şekilde ilerliyor” dedi.

Reuters gelişmeleri bağımsız olarak doğrulayamadı.

‘Saldırı yeteneği’

Güneydeki ilerleme, Dnipro’nun batı yakasındaki 25.000 Rus askeri için tedarik hatlarını hedef aldı. Ukrayna, nehir üzerindeki önemli köprüleri çoktan yok etti ve Rus güçlerini geçici geçişleri kullanmaya zorladı.

Nehirde kayda değer bir ilerleme onları tamamen kesecekti.

Kiev’deki askeri analist Ole Zhdanov, “Cepheyi kırmış olmamız, Rus ordusunun saldırı yeteneğini çoktan kaybettiği ve bugün veya yarın savunma yeteneğini kaybedeceği anlamına geliyor” dedi.

READ  Annie Ernaux 2022 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Kazandı: NPR

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi Celeste Wallander, Ukrayna’nın savaş alanı hedeflerinin çoğuna ulaşma yolunda göründüğünü ve “kışın sıcak bir savaşı azaltabilecek daha iyi bir savunma pozisyonu” sağladığını söyledi. Pazartesi gününde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Moskova’nın Kızıl Meydan’daki konserinden saatler sonra, Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia eyaletlerinin sonsuza kadar Rus toprakları olduğunu ilan etti ve Ukrayna, Donetsk eyaletinin kuzeyindeki Rus kalesi Lyman’ı geri aldı.

Milyarder Elon Musk Pazartesi günü Twitter kullanıcılarından, işgal altındaki dört bölgede BM denetimli seçimler önermeyi ve Moskova’nın 2014’te ele geçirdiği Kırım’ın Rus olarak tanınmasını içeren savaşı sona erdirme planını tartmalarını istedi.

Plan, Başkan Zelensky de dahil olmak üzere Ukraynalılardan derhal kınama aldı. devamını oku

Rusya’nın feci kaderi, talk show sunucularının aksilikleri kabul ettiği ve günah keçisi aradığı devlet medyasında bir ruh hali değişikliğine yol açtı.

Devlet televizyonunun önde gelen sunucularından Vladimir Solovyov, “Belli bir süre için işler bizim için kolay olmayacak. Şimdi iyi haberler beklememeliyiz” dedi.

Rus basınında Pazartesi günü çıkan haberlere göre, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Batı Askeri Bölgesi komutanı işini kaybetti.

(Bu hikaye, Salto’nun 13. paragraftaki yazımını düzeltmek için revize edilmiştir.)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu tarafından hazırlanan rapor; Rami Ayyub ve Lincoln Feast tarafından; Düzenleme Rosalpa O’Brien ve Sam Holmes

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.