Ukrayna, Rusya’nın bir sonraki saldırıya hazırlandığını söyledi

  • Rusya ‘Tam Cephe Hattı’ Mermileri – Ukrayna Ordusu
  • Kiev, Rusya’nın Sloviansk’a Saldırı İçin Yeniden Gruplandırıldığını Söyledi
  • Moskova, Ukrayna’nın doğudaki saldırılarını önlemek için önlem talimatı verdi
  • Rusya güneydeki mevzilerini güçlendiriyor – İngiltere

KYIV, 17 Temmuz (Reuters) – Ukraynalı bir askeri yetkili, Rusya’nın Ukrayna’daki bir sonraki saldırısına hazırlandığını söyledi.

Kiev’e göre, Rus roketleri ve füzeleri son günlerde düzinelerce insanı öldürerek şehirleri vurdu.

Ukrayna askeri istihbarat sözcüsü Vadim Skibitsky Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu sadece havadan ve denizden gelen füze saldırıları değil” dedi. “Temas halinde tüm cephede bombardıman görüyoruz. Taktik havacılık ve taarruz helikopterleri aktif olarak kullanılıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

“Aslında düşmanın tüm cephe hattı boyunca belirli bir faaliyeti var… Saldırının bir sonraki aşaması için hazırlıklar yapılıyor.”

Ukrayna ordusu, Rusya’nın doğu Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki sembolik açıdan önemli Sloviansk kentine yönelik bir saldırı için birlikleri yeniden gruplandırdığını söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın güney Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde savunma pozisyonlarını güçlendirdiğini söyledi. devamını oku

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 24 Şubat’ta başlatılan savaşın tırmanması nedeniyle son üç gün içinde Rus bombardımanının kentsel alanlarda en az 40 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Bölge valisi Oleh Sinehupov, Cuma gecesi Kharkiv bölgesindeki kuzeydoğudaki Suhuiv kentine roketlerin isabet etmesi sonucu aralarında 70 yaşındaki bir kadının da bulunduğu üç kişinin öldüğünü, üç kişinin de yaralandığını söyledi. devamını oku

“Üç kişi hayatını kaybetti, neden? Neden? Putin deli olduğu için mi?” 83 yaşındaki Raisa Shaboval, evinin molozları arasında oturan perişan bir sakin olduğunu söyledi.

Vali Valentin Resnichenko, güneyde 50’den fazla Rus Grad roketinin Dnipro Nehri kenti Nikopol’u vurduğunu ve enkazda bulunan iki kişinin öldüğünü söyledi.

READ  AB yetkilisi, Avrupa Konseyi'nin Pazartesi günü Rus petrol ambargosu konusunda siyasi anlaşmaya varmayı hedeflediğini söyledi

Moskova işgali “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor ve Ukrayna’nın askeri altyapısını yok etmek ve kendi güvenliğini korumak için yüksek hassasiyetli silahlar kullandığını söylüyor. Sivilleri hedef aldığını defalarca reddetti.

Kiev ve Batı, çatışmanın 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Moskova’nın yönetiminden kurtulan bir ülkeyi yeniden ele geçirmek için sebepsiz bir girişim olduğunu söylüyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, askeri birliklere doğu Ukrayna’da ve Kiev’deki sivil altyapıyı veya sakinlerini vurabilecekleri Rus kontrolündeki diğer bölgelerde Ukrayna saldırılarını önlemek için operasyonları yoğunlaştırma talimatı verdi.

Onun yorumları, Kiev’in son zamanlarda 30 Rus lojistik ve mühimmat merkezine Batı tarafından tedarik edilen çoklu fırlatma roket sistemleri kullanılarak yapılan bir dizi başarılı saldırı olduğunu söylediği şeye doğrudan bir yanıt gibi görünüyordu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, grevlerin Rus tedarik hatlarına zarar verdiğini ve Rusya’nın saldırı yeteneklerini önemli ölçüde azalttığını söyledi. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu tarafından hazırlanan rapor; Raju Gopalakrishnan tarafından yazıldı; Kurgu: William Mallard

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.