Uzun 5B Mart: Çin’in en büyük güçlendirici roketinden gelen enkaz önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte Dünya’ya düşebilir

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.


Hong Kong
CNN

Roketin yörüngesini takip eden ABD Uzay Komutanlığı’na göre, Pazartesi günü uzay istasyonuna yeni bir modül teslim eden devasa bir Çin roketinin kalıntılarının önümüzdeki hafta başlarında Dünya’ya düşmesi bekleniyor.

23 tonluk Uzun Yürüyüş 5B roketi taşıdı Vendian Laboratuvar Cilt24 Temmuz Pazar günü yerel saatle 14:22’de Hainan Adası’ndan havalandı ve modül başarıyla yanaştı. Çin’yörünge karakolu.

İşi bittiğinde roket, Dünya atmosferine kontrolsüz bir iniş yaptı ve nereye ineceği belirsiz kaldı. Bu, ülkenin üçüncü kez sınırsız inişe sahip olduğu anlamına geliyor. Sanık Roket aşamasından uzay enkazını düzgün bir şekilde işlemez.

“20 tonluk metal bir nesne. British Columbia Üniversitesi’nde profesör ve yazarlardan biri olan Michael Byers, “Atmosfere girerken parçalansa da, çok sayıda – bazıları çok büyük – parçalara ulaşıyor” dedi. Uzay enkazından ölüm riski üzerine yeni bir çalışma.

Byers, uzay enkazının insanlar için çok az tehlike oluşturduğunu, ancak nüfuslu bölgelere inerse geniş alanlara zarar verebileceğini açıkladı. Byers, artış nedeniyle şunları söyledi: Uzay çöpüYayınlanan araştırmaya göre, bu küçük fırsatlar özellikle Küresel Güney’de daha yaygın hale geliyor. Doğal Astronomi Journal, roket gövdelerinin Jakarta, Dhaka ve Lagos enlemlerine New York, Pekin veya Moskova’dakilere göre yaklaşık üç kat daha fazla inme olasılığıdır.

E-postayla, “Bu risk tamamen önlenebilir, çünkü kontrolsüz çoğaltmalar (genellikle okyanusların uzak bölgelerine) yerine tamamen rastgele sağlayabilen teknolojiler ve görev tasarımları artık mevcut” dedi.

Avrupa Uzay Ajansı Uzay Enkazı Ofisi başkanı Holger Kraag, uluslararası en iyi uygulamanın okyanusun uzak bir bölgesini hedef almak ve can kaybı riski yüksek olduğunda kontrollü bir yeniden giriş yapmak olduğunu söyledi.

READ  Boston Celtics-Miami Heat Game'i belirleyebilecek en büyük sorular5

Roket için yeniden giriş bölgesinin coğrafi olarak yalnızca ekvatorun 41 derece güney ve 41 derece kuzey enlemleri arasında sınırlı olduğunu söyledi.

Bir sözcü, ABD uzay ajansının Çin roketinin Dünya’ya düşüşünü izleyeceğini söyledi.

Sözcü, değişen atmosferik koşullara bağlı olarak, roket aşamasının Dünya atmosferine tam giriş noktasının “yeniden giriş saatleri içinde kesin olarak belirlenemeyeceğini” söyledi, ancak 1 Ağustos’ta Dünya atmosferine yeniden gireceği tahmin ediliyor.

ABD ordusunun bir parçası olan 18. Havacılık Savunma Gücü, yeniden girişi izleyecek ve konumu hakkında günlük güncellemeler sağlayacak.

CNN, yorum için Çin’in İnsan Uzay Ajansı’na ulaştı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bir gökbilimci olan Jonathan McDowell, 2,2 tondan daha ağır olan uzay enkazının genellikle Dünya’nın ilk yörüngesinde belirli bir noktaya getirildiğini söyledi.

“Büyük şeyler genellikle aktif bir kontrol sistemi olmadan yörüngeye yerleştirilmez” dedi.

McDowell, “Aktif kontrol sistemi olmadan ve yeniden çalıştırılabilir bir motor olmadan Dünya’ya geri dönün… yörüngeye geri döner ve sonunda atmosferle sürtünme nedeniyle yanar.” Dedi. CNN’e söyledi.

Geçen yıl benzer bir rokette başka bir modül başlattıktan sonra Çin, uzay enkazını ele alması nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi. Enkazı, fırlatıldıktan 10 gün sonra Maldivler yakınlarındaki Hint Okyanusu’na düştü.

NASA, Çin’in bunda başarısız olduğunu söyledi “Sorumlu standartları karşılayın.”

NASA Yöneticisi Bill Nelson o sırada, “Uzay seyahati yapan uluslar, uzay nesnelerinin Dünya üzerindeki insanlara ve mülklere yeniden girişinin yarattığı riskleri azaltmalı ve bu faaliyetlerle ilgili şeffaflığı artırmalıdır.” Dedi.

Çin’in eleştirisine yanıt suçlamak ABD ve Amerikalı bilim adamlarını ve NASA’yı “vicdanlarına aykırı davranmakla” ve roketin yeniden girişiyle ilgili “korkuları şişirmek” için “anti-entelektüel” olmakla suçladı.

2020 yılında Çin roket çekirdeği Yaklaşık 20 ton ağırlığındaki – Dünya atmosferine kontrolsüz bir şekilde yeniden girdi ve Los Angeles ve New York City’deki Central Park’tan geçerek doğrudan Atlantik Okyanusu’na daldı.

READ  Devrimci Golden State Warriors, eski okul balosunu benimsedi ve Luca Doncic ve Dallas Mavericks'i mağlup etti.

Eski uydular gibi uzay enkazı, Dünya’nın atmosferine günlük olarak yeniden girer, ancak çoğu, yere çarpmadan çok önce yandığı için fark edilmez.

İnsanlar ve yerdeki altyapı için çok az tehlike oluşturan, yalnızca uzay aracı ve roket parçaları gibi büyük uzay enkaz parçalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.