Yargıtay, Biden’ın öğrenci kredisi bağışlama planının artık bloke edildiğini ve tartışmaların Şubat ayına ertelendiğini söylediCNN

Yüksek Mahkeme Perşembe günü, Başkan Joe Biden’ın öğrenci kredisi af planının şimdilik bloke edileceğini söyledi, ancak yargıçlar, Haziran ayında bir kararla Şubat ayında davadaki sözlü tartışmaları dinlemeyi kabul etti.

Biden’ın planı, milyonlarca nitelikli borçluya 20.000 $’a kadar kredi kolaylığı sağlayacak, ancak duyurulmasından bu yana yasal zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Yaklaşık iki hafta önce Biden yönetimi, federal öğrenci kredisi yardımı için onaylanan kişilere bildirimde bulunmaya başladı. Program kapatılana kadar yaklaşık 26 milyon kişi başvurmuştu. Şu ana kadar iptal edilen kredi olmadı.

Bir Yüksek Mahkeme davasında, bir bölge mahkemesi, bir grup eyalet tarafından getirilen bir itirazı, itirazı getirmek için gerekli kanuni zararı gösteremediklerini söyleyerek reddetti. Kasım ayında, 8. ABD Devre Temyiz Mahkemesi planı tersine çevirdi ve bloke etti.

Federal temyiz mahkemesinin “yanlış yönlendirilmiş tedbir”, Başsavcı Elizabeth Preloger Yüksek Mahkeme’ye, “milyonlarca ekonomik açıdan savunmasız borçluyu borçlarının boyutu konusunda belirsiz bıraktı ve gelecekteki geri ödeme yükümlülüklerini doğru bir şekilde anlayarak mali kararlar veremez hale getirdi.”

Biden’ın pandeminin mali zararını gidermek ve pandemiden etkilenen bazı federal öğrenci kredisi borçlularına hedefli kredi yardımı sunarak “geri ödemeye geçişi yumuşatmak” için hareket ettiğini söyledi.

Bu program borçlulara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Program, kredi iptali başladığında 125.000 $’dan (bir aile için 250.000 $) daha az kazanan uygun borçlulara 10.000 $’a kadar öğrenci kredisi borç indirimi sağlayabilir.

Ek olarak, Pell Grant alan borçlular 20.000 $’a kadar yardım alabilirler.

Covid-19 salgınının başlamasıyla birlikte eğitim departmanı, mali açıdan zor durumda olanlara yardımcı olmak için öğrenci kredisi ödemelerini ve faiz tahakkuklarını askıya aldı. Bu ödemeler Ocak ayında yeniden başlayacaktı, ancak geçen hafta Biden yönetimi, Ağustos ayında açıklanan borç affı planının birden fazla yasal saldırıya maruz kalması nedeniyle bir uzatma yayınladı.

Beklemede, ödemeler üzerindeki moratoryum, kredi bağışlama programıyla ilgili davanın çözülmesinden sonra 60 gün sürecektir. Hükümet, planın uygulanmaması ve davaların 30 Haziran’a kadar çözülmemesi halinde ödemenin 60 gün sonra yapılacağını söyledi.

İdare, otoritenin 2003 tarihli Öğrenciler için Yüksek Öğrenim Yardım Fırsatları Yasası veya HEROES Yasası kapsamında olduğunu savundu. Yasanın, hükümeti bir bildirim ve yorum kuralının oluşturulması da dahil olmak üzere geçerli usul gerekliliklerinden muaf tuttuğunu söyledi.

Nebraska liderliğindeki bir grup eyalet, Biden’ın politikasına, bunun federal kurumların yönetmelik çıkarma sürecini yöneten bir federal yasa olan Kuvvetler Ayrılığı ve İdari Usul Yasası’nı ihlal ettiğini öne sürerek itiraz etti.

Eyaletler için mahkeme belgelerinde, Nebraska, Missouri, Arkansas, Iowa, Kansas ve Güney Carolina avukatları, özellikle Biden yönetiminin ücretlerin dondurulmasını 2023’e kadar uzattığını duyurmasından bu yana programın askıya alınması gerektiğini yargıçlara söylediler.

Nebraska Başsavcısı Douglas J. Peterson, yargıçlara, Biden’ın borç hafifletme planının “1,6 trilyon dolarlık federal öğrenci kredisinin 400 milyar dolarından fazlasını silmeye ve 43 milyon borçlunun 20 milyonunun ödenmemiş bakiyelerini ortadan kaldırmaya yönelik yasa dışı bir girişim” olduğunu söyledi.

Ayrı bir itirazda, ABD 5. Devre ABD Temyiz Mahkemesi Çarşamba gecesi bir bölge mahkemesi yargıcının planını bloke eden durdurma kararını kaldırmayı reddetti.

Bu meydan okuma, iki özel borçlu tarafından ortaya atılıyor, Myra Brown ve Alexander Taylor. Tam borç muafiyeti için uygun değillerdi ve Eğitim Bakanı’nın bazılarına hedeflenen öğrenci kredisi borç muafiyeti verme kararı hakkında yorum yapma fırsatından mahrum bırakıldılar.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

READ  Tesla üç ayda bir teslimat yapıyor ancak tahminleri kaçırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.