Yıldız Betelgeuse eşi benzeri görülmemiş bir büyük patlama yaşadı

Betelgeuse, ilk olarak 2019’un sonlarında, Orion’un sağ üst omzundaki kırmızı mücevher benzeri yıldızın beklenmedik bir kararma yaşadığı zaman dikkat çekti. Süperdev 2020’de sönmeye devam ediyor.

Bazı bilim adamları, yıldızın bir süpernova olarak patlayacağını tahmin ettiler ve ona ne olduğunu belirlemeye çalıştılar.

Şimdi, gökbilimciler Hubble Uzay Teleskobu ve diğer gözlemevlerinden gelen verileri analiz ettiler ve yıldızın görünür yüzeyinin önemli bir bölümünü kaybederek devasa bir yüzey kütle atımı yaşadığına inanıyorlar.

Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Andrea Dupree, “Daha önce bir yıldızın yüzeyinde büyük bir kütle atımı görmemiştik. Tam olarak anlamadığımız bir şeyler oluyor” diyor. Cambridge, Massachusetts’teki Harvard & Smithsonian’dan bir raporda.

“Bu tamamen yeni bir fenomen. Hubble ile yüzey ayrıntılarını doğrudan gözlemleyebiliyoruz. Galaksinin evrimini gerçek zamanlı olarak görüyoruz.”

Güneşimiz düzenli olarak, yıldızın korona olarak bilinen dış atmosferinin bölümlerini çıkardığı koronal kütle atılımları yaşar. Bu uzay havası Dünya’ya çarparsa, uydu tabanlı iletişimi ve elektrik şebekelerini etkileyecektir.

Ancak Betelgeuse tarafından deneyimlenen yüzeysel kütle atımı serbest bırakıldı. Güneşten gelen koronal kütleden 400 milyar kat daha fazla kütle.

Bir yıldızın ömrü

Betelgeuse’u ve onun sıra dışı davranışını gözlemlemek, gökbilimcilerin bir yıldızın yaşamının sonlarında neler olduğunu görmelerini sağladı.

Betelgeuse, çekirdeğinde yakıt yaktıkça, büyük ölçüde şişti ve kırmızı bir süperdev haline geldi. Büyük yıldız, 1 milyar mil (1.6 milyar kilometre) çapındadır.

Sonunda, yıldız, gündüz saatlerinde Dünya’da kısaca görünecek olan bir süpernovada patlayacak. Bu arada, yıldız biraz ateşli bir öfke yaşar.

Yıldızların daha sonraki yaşamlarında nükleer füzyon yoluyla yandıklarında kaybedecekleri kütle miktarı, hayatta kalmalarını etkileyebilir. Ancak gökbilimcilere göre, yüzey kütlesinin önemli bir miktarını kaybetmesi bile Betelgeuse’un patlamaya hazır olduğunun bir işareti değil.

READ  Tiger Woods, PGA Tour'u destekledi ve Bill Mickelson'ın yorumlarını eleştirdi Golf

Dupree gibi gökbilimciler, yıldızın patlamadan önce, patlama sırasında ve sonrasında nasıl davrandığını inceledi. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Bilim adamları, yıldızın içinden 1 milyon mil (1,6 milyon kilometre) uzunluğunda bir konveksiyonun kaynaklandığına inanıyor. Tüy, patlamayı tetikleyen ve yıldızın fotosfer denilen dış kabuğunun bir kısmını soyan şoklar ve darbeler yarattı.

Ay’ın ağırlığının birkaç katı olan Betelgeuse’un halesinin bir parçası uzaya bırakıldı. Kütle soğudukça, Dünya’daki teleskoplardan görüldüğü gibi yıldızın ışığını engelleyen büyük bir toz bulutu oluşturdu.

Betelgeuse, Dünya’nın gece gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biridir, bu nedenle birkaç ay süren kararması kayda değerdir. Gözlemevleri ve arka bahçe teleskopları benzerdir.

Patlamadan kurtulmak

Gökbilimciler, Betelgeuse’un ritmini 200 yıldır ölçtüler. Bu yıldızın nabzı, her 400 günde bir kendini tekrar eden loş ve parlak bir döngüdür. Nabız şimdilik durmuştur – patlamanın ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

Dupree, yıldızın iç konvektif hücrelerinin hala patlamadan yankılandığına inanıyor ve bunu dengesiz bir çamaşır makinesi küvetinin çalkalanmasına benzetiyor.

teleskop verileri Betelgeuse’un yavaş toparlanması, yıldızın dış tabakasının normale döndüğünü gösteriyor, ancak hale yeniden inşa edilirken yüzeyi esnek kalıyor.

Yeni Başlayanlar İçin Yıldız Gözlemi Kılavuzu (CNN Altı çizili)

Dupree, “Betelgeuse şu anda gerçekten olağanüstü şeyler yapıyor,” dedi. “İç mekan biraz atlamalı.”

Gökbilimciler daha önce bir yıldızın görünür yüzeyini kaybettiğini hiç görmediler, bu da yüzeydeki kütle fırlatmalarının ve koronal kütle fırlatmalarının iki farklı şey olabileceğini düşündürüyor.

Araştırmacılar, görünmez kızılötesi ışık yoluyla ek ipuçları ortaya çıkarabilecek James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak yıldızdan fırlatılan kütleyi izlemek için daha fazla takip fırsatına sahip olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.